Xəbərlər • 17.12.2024
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən onlayn anonim sorğu keçirilmişdir.
❓Sosial media hesablarında işləmədən və ya az miqdarda investisiya yatırmaqla iri həcmdə gəlir əldə edə biləcəyinizlə bağlı təkliflərə necə reaksiya verirsiniz?
❗Tərəfimizdən keçirilmiş sorğu nəticələrinə əsasən, respondentlərin 20%-i bu kimi təkliflərin hər hansı təhlükə ehtiva etdiyini düşünmür və ya bundan əmin deyil.
ℹ Məlumat üçün qeyd edək ki, cari ilin noyabr-dekabr ayları ərzində kibertəhlükəsizliklə bağlı əhali arasında məlumatlılıq səviyyəsinin ölçülməsi məqsədilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən onlayn anonim sorğu keçirilmişdir.
ℹ Müxtəlif cins və yaş kateqoriyalarını əhatə etmiş sorğuda ümumilikdə 450 respondent tərəfindən 10 sual cavablandırılmışdır.
🔹 Sorğunun nəticələrinin kibertəhlükəsizlik sahəsində əhalinin maarifləndirilməsi məqsədilə həyata keçiriləcək tədbirlərin effektivliyinin və səmərəliliyinin artırılmasında istifadə olunmasının məqsədəuyğunluğu nəzərə alınaraq, suallar üzrə fərdi cavablara dair statistik məlumatları növbəli şəkildə diqqətinizə çatdırırıq:

❓ How do you respond to proposals suggesting that substantial income can be earned from social media accounts without working or with minimal investment?
❗ According to the results of our survey, 20% of respondents do not believe that such proposals pose any risk or are uncertain about their potential dangers.
ℹ For your information, an online anonymous survey was conducted by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan in November-December of this year to measure the public's awareness level of cybersecurity.
ℹ The survey covered various gender and age categories, with a total of 450 respondents answering 10 questions.
🔹 Given the importance of using the survey results to enhance the effectiveness and efficiency of public awareness activities in cybersecurity, we will share the statistical data on individual responses to each question in subsequent updates.