Xəbər verdiyimiz kimi, Naxçıvan şəhərində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı, Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin və “Caspel” MMC şirkətinin əsas tərəfdaşlığı ilə "Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr edilən “Kiber Suverenlik” konfransı keçirilib.
Üç paneldən ibarət olan konfransın “Kibertəhlükəsizlik sahəsində kadr potensialı” mövzusunda ikinci paneli Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Kibertəhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzinin əməkdaşı Elvin Balacanovun moderatorluğu ilə həyata keçirilib.
Paneldə çıxış edən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasının rəisi Elşad Nəsirov təhlükəsizlik orqanları üçün informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində Akademiyanın prioritetləri və fəaliyyəti, xüsusi tədris və ixtisasartırma proqramları, habelə mövcud infrastrukturu, resurları və imkanları, eləcə də yeni təşəbbüslər barədə məlumat verib.
Daha sonra, Milli Müdafiə Universitetinin rektoru general-mayor Gündüz Əbdülov çıxış edərək, Rəqəmsal Orduya keçid dövründə genişlənən rəqəmsal mühit fonunda artan kibertəhdidlərə qarşı dayanıqlı müdafiə sistemlərinin qurulması üçün peşəkar kadr hazırlığının ən prioritet məsələ olduğunu və Milli Müdafiə Universitetinin bu istiqamətdə ölkədaxili və ölkə xaricində mütəxəssislərin hazırlanmasına xüsusi önəm verdiyini qeyd edib.
Paneldə çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi tərəfindən informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində ölkənin kadr potensialının genişləndirilməsi istiqamətində atılmış addımlar, əldə edilmiş nailiyyətlər, eləcə də Bakı Ali Neft Məktəbinin mövcud müvafiq infrastrukturu, resurları və imkanları, habelə yerli və beynəlxalq səviyyədə formalaşdırılmış əməkdaşlıq və tərəfdaşlıqların sahənin inkişafına müsbət təsirləri barədə danışıb.
Daha sonra, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Elsevər Əsədov çıxış edərək, Naxçıvan Dövlət Universiteti tərəfindən informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində təhsilin təşkil edilməsi məqsədilə həyata keçirilən fəaliyyət, universitetin mövcud infrastrukturu və regional əməkdaşlıq imkanlarından bəhs edib.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması idarəsinin rəisi Vüsal Xanlarov öz çıxışında informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində ölkənin mövcud kadr potensialının genişləndirilməsi istiqamətində nazirliyin fəaliyyəti və təşəbbüsləri barədə məlumat verib. O, ali təhsil müəssisələrində bu istiqamətdə görülən işlərdən danışaraq orta təhsil müəssilərində - ümumtəhsil və peşə təhsili üzrə 2017-ci ildən bu yana həyata keçirilən rəqəmsal bacarıqlar layihəsinə toxunub, layihənin şagirdlərin 30 faizini əhatə etdiyini vurğulayıb.

Panel Discussion Held on “Human Capital in the Field of Cybersecurity”
As previously reported, the “Cyber Sovereignty” conference, dedicated to the "Year of the Constitution and Sovereignty," was held in the city of Nakhchivan. The event was organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, with the National Cybersecurity Center and “Caspel” LLC as key partners.
The second panel of the conference, which consisted of three sessions, focused on the topic of “Human Capital in the Field of Cybersecurity” and was moderated by Elvin Balajanov, a representative of the Cybersecurity Operations Center of the State Security Service.
During the panel, Elshad Nasirov, Head of the Heydar Aliyev Academy of the State Security Service, spoke about the Academy’s priorities and activities related to training specialists in information security and cybersecurity for security agencies. He highlighted specialized training and professional development programs, the available infrastructure, resources, and capabilities, as well as new initiatives being implemented.
Following this, Major General Gunduz Abdullov, Rector of the National Defense University, emphasized the critical importance of professional talent development to build resilient defense systems in response to growing cyber threats amid the transition to a Digital Army. He noted the university’s strong focus on training specialists both domestically and internationally.
Elmar Gasimov, Rector of Baku Higher Oil School, discussed the institution's efforts to expand the country’s talent pool in information and cybersecurity. He presented achievements, the existing infrastructure, and resources at the university, as well as the positive impact of established partnerships and collaborations at local and international levels on the sector’s development.
Subsequently, Elsever Asadov, Vice-Rector for Science and Innovation at Nakhchivan State University, shared information on the university's activities aimed at developing educational programs in information and cybersecurity, highlighting the available infrastructure and opportunities for regional cooperation.
Finally, Vusal Khanlarov, Head of the Department of Informatization of the Education System at the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, elaborated on the Ministry’s initiatives and activities to strengthen the national human resource potential in information and cybersecurity. He discussed measures taken in higher education institutions and referenced the ongoing digital skills project, launched in 2017, which has since covered 30% of students in general and vocational education institutions.