Xəbərlər • 17.07.2024
Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin İKT və kibertəhlükəsizlik assosiasiyaları arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib
Cari ilin 17 iyul tarixində Almaniya Əməkdaşlıq Təşkilatının (GİZ) təşəbbüsü ilə Azərbaycan, Gürcüstan, Moldova və Ukraynadan olan İKT və kibertəhlükəsizlik assosiasiyaları, universitet və İT klasterləri arasında görüş baş tutub.
Qeyd olunan görüş GİZ təşkilatının “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində kiçik və orta müəssisələrin rəqəmsal transformasiyası” Proqramı çərçivəsində keçirilib. Görüşün məqsədini tərəfdaşların qarşılıqlı tanıtımı və ortaq maraqlar əsasında gələcək əməkdaşlığın qurulmasının təşviq edilməsi olub. Qeyd edilib ki, tərəfdaşlar arasında güclü əməkdaşlığın formalaşdırılması kiçik və orta biznes subyektlərinin (KOB-ların) rəqəmsallaşması və kibertəhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə mühüm töhfələr verə bilər.
GİZ Azərbaycan ofisinin moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə ölkəmizi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) İdarə Heyəti, inzibati heyətin nümayəndələri və AKTA üzvləri təmsil edib. Görüşdə AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov assosiasiyanın fəaliyyət istiqamətləri, məqsəd və hədəfləri, habelə görülmüş işlərə dair təqdimatla çıxış edib. AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov “KOB-ların rəqəmsal və təhlükəsiz transformasiyasına dəstək” adlı layihə təklifini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Görüşün sonunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi və mümkün layihələrin icrası məqsədilə əlavə görüşlərin və məlumat mübadiləsinin aparılması qərara alınıb. Qeyd edək ki, görüşdə GİZ təşkilatının Azərbaycan, Gürcüstan, Moldova və Ukrayna ofisləri, habelə Moldovanın İKT və İnternet Assosiasiyaları, Ukraynanın Milli Texniki Universiteti, Xarkov İT klasteri, Elmi Kibertəhlükəsizlik və İT Assosiasiyaları iştirak edib.

The opportunities for collaboration between the ICT and cybersecurity associations of the Eastern Partnership countries have been discussed
On July 17 of this year, a meeting was held, initiated by the German Agency for International Cooperation (GIZ), between ICT and cybersecurity associations, universities, and IT clusters from Azerbaijan, Georgia, Moldova, and Ukraine.
The meeting was conducted within the framework of GIZ's "Digital Transformation of Small and Medium Enterprises in the Eastern Partnership Countries" program. The aim of the meeting was to facilitate mutual introduction among partners and to promote future collaboration based on shared interests. It was noted that establishing strong cooperation among the partners could make significant contributions to the digitalization of small and medium-sized enterprises (SMEs) and the enhancement of cybersecurity.
The meeting, moderated by the GIZ Azerbaijan office, was represented by the Board of Directors, administrative staff, and members of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA). During the meeting, Elvin Balajanov, Chairman of the ACOA Board of Directors, gave a presentation on the association's activities, goals, and objectives, as well as the work undertaken. Rauf Jabarov, Deputy Chairman of the ACOA Board of Directors, presented a project proposal titled "Support for the Digital and Secure Transformation of SMEs" to the participants.
At the end of the meeting, it was decided to hold additional meetings and exchange information to expand collaboration and implement potential projects. It is noteworthy that the meeting included representatives from the GIZ offices in Azerbaijan, Georgia, Moldova, and Ukraine, as well as the ICT and Internet Associations of Moldova, Ukraine's National Technical University, the Kharkiv IT cluster, and Scientific Cybersecurity and IT Associations.