Xəbərlər • 21.11.2025
AKTA İnnovasiya Komitəsinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin iştirakı ilə görüşü keçirilib
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası arasında aparılan əməkdaşlıq fəaliyyəti çərçivəsində növbəti tədbir baş tutub. Görüşün məqsədi AKTA-nın İnnovasiya Komitəsinin açıq iclasının keçirilməsi ilə kibertəhlükəsizlik sektorunda startapların mövcud çətinlikləri və ekosistemin problemlərini müzakirə etmək olub. Həmçinin, yaxın vaxtlarda keçirilməsi planlaşdırılan “Kibertəhlükəsizlik startapları və innovasiya məhsullarının demo təqdimatı” tədbirinin müzakirəsi aparılıb.
Tədbirdə AKTA-nın İnnovasiya Komitəsinin sədri, “Digital Umbrella” şirkətinin rəhbəri Ulduzə Xəlilova komitənin əvvəlki dövr ərzində startaplarla bağlı apardığı araşdırmaların nəticələrini təqdim edib. Ardınca İRİA-nın İnnovasiya ekosistemi departamentinin layihə rəhbəri Elxan Şükürov innovasiya ekosistemində görülən son işlər, kibertəhlükəsizlik sahəsində mövcud startapların fəaliyyəti və statistik göstəricilər barədə təqdimatla çıxış edib.
Tədbir səmərəli müzakirələrlə yadda qalıb və tərəflər gələcəkdə kibertəhlükəsizlik və innovasiya sahəsində birgə təşəbbüslərin davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.

A meeting of ACOA’s Innovation Committee held with the participation of the Innovation and Digital Development Agency
As part of the ongoing cooperation between the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) and the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), another event has been held. The purpose of the meeting was to convene an open session of ACOA’s Innovation Committee to discuss current challenges faced by startups in the cybersecurity sector and issues within the wider ecosystem. The upcoming event titled “Demo Presentation of Cybersecurity Startups and Innovative Products,” planned for the near future, was also discussed.
At the event, Chair of ACOA’s Innovation Committee and Head of “Digital Umbrella” company, Ulduza Khalilova, presented the results of the Committee’s research on startups conducted over the previous period. This was followed by a presentation from Elkhan Shukurov, Project Manager of the Innovation Ecosystem Department at IDDA, who spoke about recent developments in the innovation ecosystem, the activities of existing startups in the field of cybersecurity, and related statistical indicators.
The event was marked by productive discussions, and the parties agreed to continue joint initiatives in the fields of cybersecurity and innovation in the future.