Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının yeni formalaşdırılmış “GRC (Hüquq, Risk və Uyğunluq)” komitəsinin ilk iclası keçirilib.
İclasda AKTA üzvləri arasında GRC sahəsində vahid və sistemli yanaşmanın formalaşdırılması, risklərin idarə olunması üzrə metodoloji əsasların yaradılması və üzv təşkilatlar üçün praktik təlimat xarakterli sənədlərin hazırlanması ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Görüş çərçivəsində ölkəmizdə risk sahəsi üzrə terminoloji lüğətin və onun şərhini əhatə edən praktiki təlimat sənədinin hazırlanması qərara alınıb.
Sözlüyün hazırlanmasında GRC sahəsində beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş üst səviyyəli istinad çərçivələrindən, xüsusilə COBIT, eləcə də yerli qanunvericilik və normativ sənədlərdən istifadə olunması nəzərdə tutulur. Hazırlanacaq sənədin ilkin versiyanının ictimai müzakirəyə təqdim olunması planlaşdırılır.
Həmçinin, AKTA üzvü olan şirkətlər və KOB-lar arasında risk mədəniyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə maarifləndirici görüşlərin təşkili və müvafiq materialların hazırlanmasının vacibliyi vurğulanıb.

The first meeting of the newly established "GRC (Governance, Risk, and Compliance)" committee of the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association has taken place.
During the meeting, issues related to establishing a unified and systematic approach to GRC among AKTA members, creating methodological foundations for risk management, and preparing practical guideline documents for member organizations were discussed.
As part of the meeting, it was decided to develop a practical guidance document that includes a terminology glossary related to the field of risk in our country and its explanations.
The preparation of the glossary will utilize internationally recognized high-level reference frameworks in the GRC field, particularly COBIT, as well as local legislation and normative documents. The initial version of the forthcoming document is planned to be presented for public discussion.
Additionally, the importance of organizing awareness-raising meetings and preparing relevant materials to strengthen the risk culture among AKTA member companies and SMEs was emphasized.