Xəbərlər • 26.11.2025
20 noyabr tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının tərəfdaşlığı və AKTA-nın qızıl üzvü olan Proxima şirkətinin təşkilatçılığı ilə “Cyber Day” adlı tədbir uğurla həyata keçirilib.
Tədbir ölkənin aparıcı İT və kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərini bir araya toplayaraq, rəqəmsal təhlükəsizlik, süni intellektdən istifadə imkanları, məlumatların qorunması və müasir təhlükə modelləri kimi aktual mövzular üzrə ən son trendlərin müzakirəsinə şərait yaradıb.
Tədbirdə ekspert sessiyaları, master klaslar və panel müzakirələri keçirilib, o cümlədən iştirakçılar üçün dəyərli peşəkar əlaqələr qurmaq imkanı yaranıb. AKTA-nın icraçı direktoru Rauf Cabarov digər tərəfdaş qurumların məsul şəxsləri ilə birlikdə “Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik çağırışları” panelində çıxış edib, dövlət-özəl tərəfdaşlığı, ölkəmiz və kibertəhlükəsizlik şirkətləri qarşısında duran çağırışlardan danışıb.
Tədbir çərçivəsində Proxima şirkətinin müasir tələblərə uyğun qurulmuş yeni “Security Operations Center” (SOC) infrastrukturu rəsmi olaraq istifadəyə verilib. Proxima şirkəti SOC-un fəaliyyətə başlamasını şirkətin kiberdayanıqlığın artırılması və təhlükəsizlik imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində strateji inkişaf yolunun mühüm mərhələsi kimi qiymətləndirib.

On November 20th, the "Cyber Day" event was successfully organized in partnership with the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan and Proxima, a gold member of ACOA.
The event brought together the country's leading IT and cybersecurity professionals, facilitating discussions on the latest trends in key topics such as digital security, the opportunities for utilizing artificial intelligence, data protection, and contemporary threat models.
The event featured expert sessions, masterclasses, and panel discussions, providing participants with valuable opportunities to establish professional connections. Rauf Jabarov, the executive director of ACOA, spoke at the "Cybersecurity Challenges in Azerbaijan" panel alongside representatives from other partner organizations, discussing public-private partnerships and the challenges faced by our country and cybersecurity companies.
Within the framework of the event, Proxima officially launched its new "Security Operations Center" (SOC), designed to meet modern requirements. Proxima considers the commencement of SOC operations to be a significant milestone in its strategic development path aimed at enhancing cybersecurity resilience and expanding security capabilities.