Xəbərlər • 02.12.2025
28 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, “Alqoritmika” beynəlxalq proqramlaşdırma və riyaziyyat məktəbinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) tərəfdaşlığı ilə “Məktəblilərarası Milli Hakaton - 2025” müsabiqəsi uğurla keçirilib.
Artıq ənənəyə çevrilən bu müsabiqə ölkənin müxtəlif bölgələrindən olan məktəbliləri bir araya gətirərək onların innovativ düşüncəsini, komandada işləmək bacarığını və proqramlaşdırma üzrə biliklərini nümayiş etdirməsinə imkan yaradır.
Hakatonun keçirilməsində əsas məqsəd məktəblilər arasında rəqəmsal bacarıqların inkişafına töhfə vermək, onları müasir İT trendləri ilə tanış etmək və proqramlaşdırma, texnoloji yaradıcılıq sahələrində yeni bilik və bacarıqlar qazandırmaqdır.
Tədbirdə AKTA-nın baş katibi Fidan Əhmədova müsabiqənin əhəmiyyəti və Assosiasiyanın prosesə verdiyi dəstək barədə fikirlərini bölüşüb. Tərəfdaşlıq çərçivəsində AKTA-nın ekspertləri münsif qismində çıxış edərək layihələrin qiymətləndirilməsində peşəkar yanaşma nümayiş etdiriblər.
Hakaton dörd əsas mərhələ və finaldan ibarət olmaqla zəngin proqram əsasında təşkil olunub. İştirakçılar test tapşırıqlarını yerinə yetirib, komanda şəklində problem həlli üzərində çalışıb və innovativ layihələr hazırlayaraq bilik və bacarıqlarını təqdim ediblər.
29-30 noyabr tarixlərində yarımfinal mərhələsi keçirilib və iştirakçılar öz ideya və layihələrini təkmilləşdirərək münsiflər qarşısında təqdim ediblər. 1 dekabr tarixində baş tutan final mərhələsində komandalar yekun layihələrini təqdim edərək qalib adı uğrunda mübarizə aparıblar.
Tədbirdə dövlət qurumlarının nümayəndələri də iştirak edərək müsabiqənin əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Bağlanış mərasimində AKTA-nın baş katibi Fidan Əhmədova müsabiqənin məzunlarına sertifikat və mükafatları təqdim edib.

On November 28, 2025, the "Inter-School National Hackathon - 2025" competition was successfully held with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, organized by the international programming and mathematics school "Algoritmika," and in partnership with the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA).
Now a tradition, this competition brings together students from various regions of the country, allowing them to showcase their innovative thinking, teamwork skills, and programming knowledge. The main objective of the hackathon is to contribute to the development of digital skills among students, familiarize them with modern IT trends, and equip them with new knowledge and skills in programming and technological creativity.
During the event, ACOA's Secretary General Fidan Ahmadova shared her thoughts on the significance of the competition and the Association's support for the process. As part of the partnership, ACOA's experts served as judges, demonstrating a professional approach in evaluating the projects.
The hackathon was organized based on a rich program consisting of four main stages and a final. Participants completed test tasks, collaborated on problem-solving, and presented innovative projects to showcase their knowledge and skills.
The semifinal phase took place on November 29-30, where participants refined their ideas and projects for presentation before the judges. In the final stage, held on December 1, teams presented their final projects, competing for the title of winner.
Representatives from government agencies also participated in the event and highly valued the significance of the competition. At the closing ceremony, ACOA's Secretary General Fidan Ahmadova presented certificates and awards to the participants.