Xəbərlər • 12.09.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin onlayn formatda növbəti iclası baş tutub.
İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov tərəfindən iclasın gündəliyi elan edildikdən sonra cari ilin iyun-avqust ayları ərzində Assosiasiyanın fəaliyyətinə dair hesabatı iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Qeyd olunan dövr ərzində maarifləndirmə, təhsil, əməkdaşlıq, tədqiqat və inkişaf istiqamətləri üzrə müəyyən olunmuş fəaliyyət istiqamətlərinə müvafiq olaraq AKTA tərəfindən atılmış addımlar, o cümlədən keçirilmiş görüşlər, icra edilmiş layihələr və üzvlərlə aparılmış fəaliyyətin nəticələrinə dair məlumatlar iclas iştirakçıların rəy və təkliflərinin əldə olunması üçün təqdim edilib.
Gündəlikdə duran əsas məsələlərdən birini də AKTA üzvlüyünə qəbul olunmaq üçün fiziki şəxslər - mütəxəssislər və hüquqi şəxslər tərəfindən edilmiş çoxsaylı müraciətlərin müzakirəsi təşkil edib. İdarə Heyətinin üzvləri arasında keçirilmiş səsvermə nəticəsində əldə olunmuş qərara əsasən aşağıdakı şirkətlərin AKTA üzvlüyünə qəbul olunmasına dair qərar qəbul edilib:
• “Azercell Telecom” MMC
• “Caspel” MMC
• “Azerconnect” MMC
• Gais Cyber Security
• “Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi” MMC
• Naxçıvan Muxtar Respublikası İnternet və Yeni Texnologiyaların Tədrisi Mərkəzi
• “İKTex” MMC
• “İnnovation Technologies” MMC
• IDTECH Academy.
Daha sonra,  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2023-cü il 28 avqust tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023 – 2027-ci illər üçün Strategiyası”nın ölkənin gələcək kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsində rolu və əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, Strategiyanın həyata keçirilməsi istiqamətində AKTA tərəfindən də müvafiq istiqamətlər üzrə dəstəyin verilməsinin mühümlüyü qeyd olunub və gələcək tədbir və layihələrə dair İdarə Heyətinin üzvləri arasında müzakirələr aparılıb.

The forthcoming meeting of the Management Board for the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan was conducted online.
Following the agenda announcement by the Chairman of the Management Board, Elvin Balajanov, the meeting participants were presented with a report on the Association's activities from June to August of the current year. This report encompassed ACOA's actions, such as meetings, projects and outcomes achieved in collaboration with its members, aligned with the established priorities in areas such as awareness, education, cooperation, research and development. The aim was to solicit input and recommendations from those in attendance.
One of the central agenda items involved the deliberation of numerous applications submitted by individuals, specialists and legal entities seeking membership in ACOA. Following a decision reached through a vote among the members of the Board of Directors, the following companies were granted ACOA membership:
•     "Azercell Telecom" LLC
•     "Caspel" LLC
•     "Azerconnect" LLC
•     Gais Cyber Security
•     "Azerbaijan Robotics Engineering" LLC
•     Internet and New Technologies Education Center of Nakhchivan Autonomous Republic
•     "IKTex" LLC
•     "Innovation Technologies" LLC
•     IDTECH Academy.
Following the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 28, 2023, which approved the "Strategy for Information Security and Cybersecurity of the Republic of Azerbaijan for 2023-2027," the importance and role of strengthening the country's future cybersecurity ecosystem were duly considered. In light of this, it was emphasized that ACOA should provide support in accordance with the relevant directions for the implementation of the Strategy. Subsequently, discussions were held among the members of the Board of Directors regarding future actions and projects.