Xəbərlər • 25.10.2024
23 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının təşkilatçılığı və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası, Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının və Azərbaycan Mühasiblər və Risk Peşəkarları Assosiasiyasının təşkilati dəstəyi ilə “Dayanıqlı Mikromaliyyə üçün İnnovativ Həllər” mövzusuna həsr edilmiş 10-cu Azərbaycan Mikromaliyyə Konfransı keçirilib.
Tədbir mikromaliyyə sahəsinə həsr olunmuş müxtəlif mövzularda keçirilən panel-müzakirələr ilə müşayiət olunub. Mövzular sırasında “Mikromaliyyə təşkilatlarında rəqəmsal transformasiya və texnologiyalar” və “Rəqəmsal mikromaliyyədə kibertəhlükəsizlik çağırışları” xüsusi maraq kəsb edib.
Konfransda AKTA-nın İdarə Heyəti (İH) və nümayəndələri aktiv iştirak edib. Belə ki, Konfransın kibertəhlükəsizlik mövzusuna həsr edilən paneli AKTA İH-nin sədr müavini Rauf Cabarovun moderatorluğu, İH-nin sədri Elvin Balacanov, İH-nin üzvü olan Simbrella MMC-nin İT infrastruktur və əməliyyatlar şöbəsinin rəhbəri Kənan Məmmədov, AKTA eksperti olan Aqrarkredit QSC-nin İT direktoru Elşad Nuriyevin məruzəçiliyi ilə keçirilib. Həmçinin, bu paneldə Mərkəzi Bankın İnformasiya və kibertəhlükəsizlik departamentinin direktoru Elnur Eyvazlının çıxışı baş tutub. Paneldə mikromaliyyə sektorununda mövcud olan kiber təhdidlər və gələcəkdə gözlənilən trendlər və kiber risklər ətraflı müzakirə edilib.

On October 23, 2024, the 10th Azerbaijan Microfinance Conference, dedicated to the theme "Innovative Solutions for Sustainable Microfinance," was held under the organization of the Azerbaijan Microfinance Association, with the organizational support of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan, and the Azerbaijan Association of Accountants and Risk Professionals.
The event featured panel discussions on various topics dedicated to the field of microfinance. Among the topics, "Digital Transformation and Technologies in Microfinance Institutions" and "Cybersecurity Challenges in Digital Microfinance" garnered particular interest.
The ACOA Board of Directors (BoD) and representatives actively participated in the conference. Notably, the panel dedicated to cybersecurity was moderated by Rauf Jabarov, Deputy Chairman of ACOA's BoD, and featured presentations by Elvin Balajanov, Chairman of the BoD; Kenan Mammadov, Head of IT Infrastructure and Operations at Simbrella LLC and a BoD member; and Elshad Nuriyev, ACOA expert and IT Director of Aqrarkredit OJSC. Additionally, Elnur Eyvazli, Director of the Central Bank's Information and Cybersecurity Department, contributed to the panel. The discussion explored existing cyber threats, anticipated trends, and cyber risks within the microfinance sector in detail.