Cari ilin 23 - 25 fevral tarixlərində Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində Türkiyə Kiber Təhlükəsizlik Klasterinin (“Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi”) təşkilatçılığı ilə “4-cü Türkiyə Kiber Təhlükəsizlik Zirvə Toplantısı” keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA), habelə AKTA üzvü və tərəfdaşı olan şirkətlər - “A2Z Technologies”, “B&B Security Alliance”, “Defscope”, “Azintelecom” və “Techpro DC” təmsil olunub.
Türkiyə, Azərbaycan, İsveçrə, Malayziya, Sinqapur və Səudiyyə Ərəbistanının kibertəhlükəsizlik üzrə fəaliyyət göstərən aidiyyəti qurumlarının və şirkətlərinin rəhbər vəzifəli nümayəndələrinin və mütəxəssislərinin iştirak etdiyi tədbirdə müxtəlif yerli və xarici şirkətlərin innovativ həll və texnologiyalarının təqdimatı həyata keçirilib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin AKTA üzvü və tərəfdaşı olan şirkətlərlə Türkiyə şirkətlərinin nümayəndələri arasında çoxsaylı B2B formatlı görüşlər baş tutub. Habelə, AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanovla 25-dən çox şirkətin (“STM”, “PICUS”, “KARMASİS BİLİŞİM”, “Gais Siber Güvenlik”, “Binalyze”, “ARKSOFT”, “Ordulu Teknoloji”, “NGX STORAGE”, “Arksigner”, “C-PROT”, “CYBERARTS”, “Entera Teknoloji”, “CYBERWISE”, “INVICTA”, “Menabyte”, “DIFOSE”, “TRtest”, “TÜRKTRUST”, “INFOSEC”, “PROCENNE”, “ePati”, “Parta Networks”, “CyberFortress”, “SIBERSON”, “SECURIFY”) rəhbər və nümayəndələri arasında baş tutmuş görüşlərdə adıçəkilən şirkətlərin məhsul və həlləri ilə tanışlıq həyata keçirilib və potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Türkiyə Kiber Təhlükəsizlik Klasterinin nümayəndələri ilə keçirilmiş görüşdə kibertəhlükəsizlik təhsili sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, o cümlədən Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Kiber Klublar Birliyi ilə Türkiyə Kiber Klublar Birliyi arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, gələcəkdə birgə tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

The Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan and its members participated in the "4th Turkey Cybersecurity Summit" held in the city of Antalya, Turkey, from February 23 to 25 of this year. The event was organised by the Turkish Cyber Security Cluster, (“Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi”).
The Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) and ACOA member companies such as "A2Z Technologies," "B&B Security Alliance," "Defscope," "Azintelecom," and "Techpro DC" were represented at the event.
The summit brought together leaders and experts from cybersecurity entities and companies in Turkey, Azerbaijan, Sweden, Malaysia, Singapore, and Saudi Arabia. The event featured presentations of various innovative solutions and technologies by both local and international companies.
Within the framework of the event, numerous B2B meetings were held between representatives of ACOA and its partner companies and Turkish companies. Additionally, on the 25th, meetings were conducted between Elvin Balajanov, the Chairman of the board of ACOA, and leaders and representatives of over 25 companies ("STM," "PICUS," "KARMASİS BİLİŞİM," "Gais Siber Güvenlik," "Binalyze," "ARKSOFT," "Ordulu Teknoloji," "NGX STORAGE," "Arksigner," "C-PROT," "CYBERARTS," "Entera Teknoloji," "CYBERWISE," "INVICTA," "Menabyte," "DIFOSE," "TRtest," "TÜRKTRUST," "INFOSEC," "PROCENNE," "ePati," "Parta Networks," "CyberFortress," "SIBERSON," "SECURIFY"), where they familiarised themselves with the products and solutions of these companies and discussed potential collaboration opportunities.
During the meeting with representatives of the Turkish Cyber Security Cluster, discussions were held on expanding collaboration in cybersecurity education, strengthening relations between the Cyber Clubs Union in Azerbaijan and the Cyber Clubs Union in Turkey, and exchanging ideas for organising joint events in the future.