Xəbərlər • 13.06.2023
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) aidiyyəti struktur bölməsinin rəhbəri Davud Rüstəmov “Kriptoqrafiya üzrə elmi-praktiki seminar”da Azərbaycanda kriptoqrafiya sahəsinin inkişaf etdirilməsi üçün kifayət qədər potensialın olduğunu bildirib.
D.Rüstəmov həmçinin qeyd edib: "Son aylar ərzində kriptoqrafiya ilə bağlı keçirilən tədbirlər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və bu tədbirlər Azərbaycanda kriptoqrafiya sahəsinə marağın yüksək olduğunun göstəricisi kimi qəbul edilə bilər. Sahə üzrə mütəxəssis kimi, bu, məni də çox sevindirir. Çox istərdim ki, kriptoqrafiyaya həvəsi olan gənclər üçün AKTA həm də körpü rolunu oynasın. Habelə, diqqətinizə çatdırmaq istərdim ki, Azərbaycanda kriptoqrafiya sahəsində potensialın genişləndirilməsi mümkündür. Çünki, ölkəmizdə bu gün güclü riyaziyyat məktəbi var. Bu məktəbin potensialı bizə imkan verəcək ki, sürətlə inkişaf edək.
Eyni zamanda, bildirmək istərdim ki, ölkəmizdə yaradılmış kriptoqrafik həllərin, kriptoqrafik mühafizə vasitələrinin də qlobal bazarlara çıxması təqdirəlayiq olardı".

Davud Rustamov, the head of the relevant structural department of the State Security Service (SSS), said that there is enough potential for the development of the field of cryptography in Azerbaijan at the "Scientific-Practical Seminar on Cryptography".
D. Rustamov also noted: "The events related to cryptography in recent months are of particular importance, and these events can be taken as an indicator of the high interest in the field of cryptography in Azerbaijan. As an expert in the field, this makes me very happy. I would very much like , let AKTA also play the role of a bridge for young people who are interested in cryptography. Also, I would like to bring to your attention that it is possible to expand the potential in the field of cryptography in Azerbaijan, because today there is a strong mathematics school in our country. The potential of this school will allow us to develop rapidly.
At the same time, I would like to state that it would be admirable if the cryptographic solutions and cryptographic protection tools created in our country go to global markets."