"Azərbaycan Fintex Assosiasiyası" İctimai Birliyinin (AzFina) təşkilatçılığı, Azərbaycan Mərkəzi Bankı, "Azərbaycan Banklar Assosiasiyası" İctimai Birliyinin dəstəyi və AKTA-nın tərəfdaşlığı ilə fintex forumu keçirilib.
Tədbirdə beynəlxalq maliyyə institutlarının, fintexlərin, bankların və digər maliyyə təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edib.
Forumda yerli və beynəlxalq ekspertlər son illər fintex sektorunda baş verən yeniliklər ətrafında müzakirələr aparıb, öz proqnozlarını bölüşüb və maliyyə sektorundakı təsirləri haqqında fikir mübadiləsi aparıblar. Forumda kibertəhlükəsizlik və fırıldaqçılıqla mübarizə mövzularına xüsusi diqqət ayrılıb.
Forum çərçivəsində AKTA-nın icraçı direktoru Rauf Cabarov məruzəçi olaraq, çıxış edib. Onun “Fintexdə Təhlükəsizliyin Gələcəyi: Fırıldaqçılıq, Kibertəhlükəsizlik və Davamlılıq” adlı panel çıxışında maliyyə və bank sektorunda baş verən kiber hadisələr və onların səbəbləri təhlil edilib. O, beynəlxalq təşkilatların maliyyə sektoru üçün kiber təhdidlərin artan tempi barədə proqnozlarına əsaslanmaqla fintexlərin kibertəhlükəsizlik məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilməli olduğunu vurğulayıb. Həmçinin, rəqəmsallaşmanın maliyyə institutları üçün yaratdığı əlavə gəlir imkanları ilə yanaşı kibertəhlükəsizlik meyarlarına diqqəti artırmaqla rəqəmsallaşmanın yaratdığı risklərin azaldılmalı olduğunu qeyd edib.

The "Baku Fintech Forum 2025" was successfully held in partnership with ACOA.
The Fintech Forum of Azerbaijan, organized by the Azerbaijan Fintech Association (AzFina) and supported by the Central Bank of Azerbaijan, the Azerbaijan Bankers Association, and in partnership with ACOA, was successfully held.
Representatives from international financial institutions, fintech firms, banks, and other financial organizations participated in the event.
During the Forum, both local and international experts discussed recent developments in the fintech sector, shared their forecasts, and exchanged views on the implications for the financial industry. Special emphasis was placed on cybersecurity and combating fraud.
As part of the Forum, ACOA's Executive Director, Rauf Jabarov, delivered a presentation. In his panel speech titled "The Future of Security in Fintech: Fraud, Cybersecurity, and Sustainability," he analyzed cyber incidents in the financial and banking sectors and their underlying causes. He underscored the importance of paying particular attention to cybersecurity issues in fintech, based on forecasts of increasing cyber threats to the financial sector by international organizations. Additionally, he noted that while digitalization creates additional income opportunities for financial institutions, it is crucial to reduce the risks associated with digital transformation by focusing on cybersecurity standards.