Xəbərlər • 06.07.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təşkilatçılığı ilə 24-29 iyul tarixlərində Bakı şəhərində 12-16 yaş arası məktəbli və yeniyetmələr üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində “Cyber Summer School - 2023” yay düşərgəsi təşkil ediləcəkdir. Ənənəvi olaraq hər il baş tutan yay düşərgəsi ərzində yerli və xarici mütəxəssislər tərəfindən düşərgə iştirakçıları üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində təlimlər təşkil ediləcək, o cümlədən texnoloji turlar və sonda kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik yarışı (“CTF”) həyata keçiriləcəkdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Cyber Summer School - 2023” yay düşərgəsinin əhatə dairəsi və beynəlxalq əhəmiyyəti daha da genişləndirilmişdir. Belə ki, bu il təşkil ediləcək düşərgəyə Azərbaycan, İsrail və Türkiyə ilə yanaşı Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan digər ölkələrin də yeniyetmələrindən ibarət komandalar cəlb ediləcək.
Ödənişsiz əsaslarla təşkil ediləcək düşərgədə 12-16 yaş aralığında olan, ingilis dilində təşkil ediləcək təlim və yarışlarda iştirak etmək üçün zəruri ingilis dili, habelə informasiya texnologiyaları üzrə biliklərə malik olan yeniyetmələr iştirak hüququ qazanacaq.
Düşərgədə iştirak üçün seçim iki mərhələdən ibarət müsabiqə çərçivəsində həyata keçiriləcək. Müraciətçilər birinci mərhələdə məntiq, ingilis dili və kompüter bilikləri üzrə onlayn test imtahanında iştirak edəcək. İkinci mərhələdə isə həmin imtahanda uğur qazanan şəxslərlə əyani müsahibələr təşkil ediləcək. Düşərgədə yalnız bu mərhələlərdə uğur qazanan şəxslər iştirak hüququ əldə edəcək.
Qeyd edək ki, “Cyber Summer School” 2021-ci ildən etibarən hər il təşkil edilir. Layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrdən olan düşərgə iştirakçıları arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə, kibertəhlükəsizlik üzrə bilik, bacarıq və xüsusi həvəsə malik yeniyetmələrin müəyyənləşdirilərək ölkə daxilində və xaricində bir araya gətirilməsinə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssis kimi yetişdirilməsinə dəstək verməkdir.

Registration for the ”Cyber Summer School - 2023” summer camp has begun
The "Cyber Summer School - 2023" summer camp; in the field of cybersecurity, organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), will take place in Baku from July 24th to 29th for students and teenagers aged 12-16. As usual, the annual summer camp will feature cybersecurity training sessions conducted by local and international experts, including technology tours and a knowledge competition in the field of cybersecurity (CTF).
It should be noted that the scope and international importance of the "Cyber Summer School - 2023" summer camp have been further expanded. This year, teams consisting of teenagers from Azerbaijan, Israel, Turkiye and other countries that are members of the Turkic States Organization will participate in the camp.
Teenagers between the ages of 12 and 16, who possess necessary English language skills and knowledge of information technology, will have the opportunity to participate in the free-of-charge summer camp, which will be conducted in English and will include training and competitions.
The selection process for participation in the camp will be carried out in two stages within the framework of a competition. In the first stage, applicants will participate in an online test in logic, English language, and computer skills. In the second stage, interviews will be conducted with those who succeed in the test. Only individuals who succeed in these stages will be granted the right to participate in the camp.
It should be noted that the "Cyber Summer School" has been organized annually since 2021. The main objective of the project is to develop friendly relations among the participating countries, identify talented teenagers with knowledge, skills and a special interest in cybersecurity, bring them together within the country and abroad and support their development as specialized experts in the field of cybersecurity.