Xəbərlər • 28.12.2024
Benefisiar assosiasiyaların və tərəfdaşların iştirakı ilə “Gələcək üçün Assosiasiyalar” layihəsinin yekun görüşü keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının icraçı direktoru Jalə Hacıyeva və Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli çıxış edərək, AFA layihəsinin assosiasiyaların inkişafına verdiyi dəstəkdən, onların gələcək fəaliyyətlərinin dayanıqlı və effektiv olması üçün yaratdığı imkanlardan bəhs ediblər.
Görüşün sonunda layihənin iştirakçılarına sertifikatlar və müxtəlif sahələrdə layihənin uğurlarına töhfə verən tərəfdaşlara təşəkkürnamələr təqdim olunub. Qeyd edək ki, AKTA layihənin benefisiarı olaraq, layihədə uğurla iştirak edib. 2024-cü il ərzində layihə çərçivəsində keçirilən təlimlərdə AKTA-nın əməkdaşları öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirib, müxtəlif mövzularda ekspert dəstəyi əldə ediblər.

The "Associations for the Future" (AFA) project has been concluded.
The final meeting of the "Associations for the Future" project was held with the participation of beneficiary associations and partners.
During the event, Jale Hajiyeva, Executive Director of the Azerbaijan Microfinance Association, and Davud Rahimli, President of the Union of Disabled Persons’ Organizations, delivered speeches highlighting the support provided by the AFA project for the development of associations. They emphasized the opportunities created to ensure the sustainable and effective operation of these organizations in the future.
At the conclusion of the meeting, certificates were awarded to the participants of the project, and letters of appreciation were presented to partners who contributed to the project's success across various areas. Notably, ACOA successfully participated as a beneficiary of the project. Throughout 2024, ACOA employees enhanced their skills and knowledge through training sessions held within the framework of the project and received expert support on various topics.