Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycan Respublikasının Qeyri-hökumət təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Hibrid təhdidlərə qarşı mübarizədə transmilli internet korporasiyaları ilə iş” layihəsi çərçivəsində ikinci seminar təşkil olunub.
Layihə gənclərin kibertəhlükəsizlik sahəsində biliklərini artırmaq, hibrid təhdidlərə qarşı mübarizədə dövlət və özəl sektor əməkdaşlığını gücləndirmək, həmçinin transmilli platformalarla işin daha da təkmilləşdirilməsini hədəfləyir.
Seminarda layihə rəhbəri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Təbriz Cəfərov hibrid təhdidlərin yaratdığı risklər və onların aradan qaldırılması üzrə hüquqi-praktik yanaşmalar barədə çıxış edib.
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının icraçı direktoru Rauf Cabarov AKTA-nın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi fəaliyyət və maarifləndirici təşəbbüslər haqqında məlumat verib.
AKTA ekspertləri – Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndəsi Lalə Məmmədli, Rəşad Əliyev transmilli internet korporasiyalarının təhlükəsizlik standartları və texniki tələbləri barədə təqdimat ediblər. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndəsi Lamiyə Nəcəfova isə kibergigiyena mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədbir zamanı tələbələr kibertəhlükəsizlik və hibrid təhdidlər sahəsində mövcud risklər, onlara qarşı effektiv yanaşmalar və müasir texnoloji həllər barədə məlumatlandırılıblar.

Next Seminar on Hybrid Threats Held
The second seminar has been organized as part of the project "Collaboration with Transnational Internet Corporations in the Fight Against Hybrid Threats," implemented with the support of the State Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan at Baku Higher Oil School.
The project aims to enhance young people's knowledge in the field of cybersecurity, strengthen cooperation between the public and private sectors in combating hybrid threats, and further improve collaboration with transnational platforms.
During the seminar, the project leader, PhD in Law Tabriz Jafarov, presented on the risks posed by hybrid threats and legal-practical approaches to mitigating them.
Rauf Jabarov, Executive Director of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), provided information about ACOA's activities and awareness-raising initiatives in this area.
ACOA experts, including Lala Mammadli, a representative from the Ministry of Digital Development and Transport, and Rashad Aliyev, delivered presentations on the security standards and technical requirements of transnational internet corporations. Lamiya Najafova, a representative from the Management Systems Institute of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, presented on the topic of cybersecurity hygiene.
During the event, students were informed about existing risks in the field of cybersecurity and hybrid threats, effective approaches to tackling them, and modern technological solutions.