Xəbərlər • 16.09.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” layihəsi çərçivəsində media nümayəndələri üçün nəzərdə tutulan təlimlər uğurla davam etdirilir. Təlimlərin məqsədi media nümayəndələri arasında saxta xəbər konsepsiyası və onlara qarşı mübarizə sahəsində maarifləndirmənin aparılması, o cümlədən dezinformasiya və saxta xəbərlərlə mübarizə aparılması yolları və mexanizmləri barədə məlumatlılığın artırılmasıdır.
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə icra edilən təlimlərə 8 sentyabr tarixində start verilib. "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzində baş tutan ilk təlimdə layihə rəhbəri Təbriz Cəfərov iştirakçıları salamlayaraq layihə haqqında məlumat verib.  Daha sonra, AKTA-nın sədri Elvin Balacanov tərəfindən təlim iştirakçılarına təlim müddəti ərzində təqdim olunacaq mövzuların aktuallığı barədə məlumat verilib və “Azərbaycan qanunvericiliyində və beynəlxalq hüquqda saxta xəbər və dezinformasiya anlayışı və məsuliyyət növləri” adlı təqdimat həyata keçirilib. Təlimin ilk günü, həmçinin AKTA-nın sədr müavini və İKT eksperti Rauf Cabarov tərəfindən “Medianın transformasiyası: Rəqəmsal texnologiyalar və sosial media platformaları, “Saxta Xəbər”in geniş yayılması” mövzusunda təlim keçirilib.
Layihənin növbəti təlim mövzuları üzrə çıxışlar cari ilin 15 sentyabr tarixində “Code Academy”də baş tutmuşdur. Əvvəlcə, Qərbi Azərbaycan İcmasının sözçüsü Ülviyyə Zülfiqar tərəfindən “Kiberməkanda saxta xəbərlər və dezinformasiya ilə mübarizə, onların həlli yolları” mövzusunda təqdimat həyata keçirilib. Daha sonra, araşdırmaçı jurnalist, sosial media eksperti Sənan Nəcəfov tərəfindən “Sosial mediada informasiya mənbələrinin yoxlanılması, fakt yoxla alətləri, vizual media kontentin yoxlanılması” mövzusu üzrə media nümayəndələrinə interaktiv təlim keçirilib.
Ümumilikdə, 30-dan artıq media və müxtəlif qurumların aidiyyəti nümayəndələrinin qatıldığı təlimlər sentyabr ayı ərzində davam edəcəkdir.

Training sessionsare currently underway as part of the ”Fighting fake news in cyberspace”
Within the framework of the project "Fighting fake news in cyberspace" organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, trainings for media representatives are being successfully continued. The aim of the trainings is to raise awareness among media representatives about the concept of fake news and the fight against them, as well as raising awareness of the ways and mechanisms of fighting disinformation and fake news.
The trainings, carried out with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan started on September 8. In the first training held at the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center, project leader Tabriz Jafarov welcomed the participants and informed them about the project. Later, the chairman of ACOA, Elvin Balajanov, informed the training participants about the relevance of the topics to be presented during the training period and a presentation called "Definition and types of responsibility of fake news and disinformation in Azerbaijan legislation and international law" was carried out. On the first day of the training, ACOA deputy chairman and ICT expert Rauf Jabarov held a training on "Transformation of Media: Digital technologies and social media platforms, widespread of "Fake News".
Presentations on the next training topics of the project took place on September 15 of this year at "Code Academy". First, a presentation was made by the spokesperson of the West Azerbaijan Community, Ulviyya Zulfiqar, on the topic of "Fighting fake news and disinformation in cyberspace and ways to solve them." Later journalist, social media expert Sanan Najafov conducted an interactive training for media representatives on the topic "Checking information sources in social media, fact checking tools, checking visual media content".
In general, the trainings attended by more than 30 representatives of the media and various institutions will continue throughout September.