Xəbərlər • 15.06.2023
AKTA-nın təşkilatçılığı ilə ölkənin ali təhsil müəssisələrində informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan tələbələr üçün xarici mütəxəssislər tərəfindən (AKTA üzvü olan “Unifybytes” (Türkiyə) şirkətinin dəstəyi ilə) Azərbaycan Texniki Universitetində kriptoqrafiya sahəsində ingilis dilində təlimlər davam edir. Təlimlər 16 iyun 2023-cü il tarixinədək davam edəcək. Təlimin sonunda iştirakçılar arasında kriptoqrafiya sahəsi üzrə bilik yarışının (“CTF yarışı” fomasında) həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Ödənişsiz əsaslarla həyata keçirilən təlimə ölkənin 16 ali təhsil müəssisəsinin 60-a yaxın tələbə/kursantları cəlb edilib, bilik yarışı məqsədilə formalaşdırılacaq hər qrupa isə hər ali təhsil müəssisəsindən informasiya təhlükəsizliyi və ya digər aidiyyəti ixtisas üzrə bakalavr təhsili alan və müvafiq tədris proqramında kriptoqrafiya üzrə nəzərdə tutulmuş fənni keçmiş dörd tələbə/kursant cəlb edilib.

Under the organization of ACOA, cryptography trainings in English language continue at Azerbaijan Technical University by foreign experts (with the support of ACOA member company "Unifybytes" (Turkiye)) for students studying information security major in higher educational institutions of the country. The exercises will continue until June 16, 2023. At the end of the training, a knowledge competition in the field of cryptography (in the form of "CTF competition") will be held among the participants.
The training, carried out free of charge, has attracted around 60 students from 16 major educational institutions in the country. Each group participating in the knowledge competition will consist of four students who have studied cryptography as part of their information security or related bachelor's degree program at their respective institutions.