Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının tərəfdaşlığı, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Rəqəmsal cəmiyyətdə uşaqların zərərli və təhlükəli informasiyadan qorunması” adlı sosial kampaniya çərçivəsində son tədbir baş tutub. 25 dekabr tarixində ADA Universitetində ekspert, məktəbli və valideynlərin iştirakı ilə Debat Forumu keçirilib.
Tədbirin açılış mərasimində forum iştirakçılarını salamlayan AKTA-nın sədr müavini Rauf Cabarov və layihənin tərəfdaşı olan digər qurumların nümayəndələri iştirakçılara uğurlar arzulayıblar.
Daha sonra moderatorlar, Ombudsman Aparatının böyük məsləhətçisi Azər İsalı və AKTA-nın Tədqiqat və inkişaf şöbəsinin müdiri Təbriz Cəfərov tədbirin formatı barədə iştirakçıları təlimatlandıraraq, kibertəhlükəsizliklə bağlı problemlərin həllində müxtəlif keyslər təqdim ediblər.
Forumda “Valideynlər və uşaqlar üçün şəxsi məlumatların qorunması”, “İnternetdən təhlükəsiz istifadə etməyin yolları”, “Kiberbullinq”, “Kibertəhdidlərlə mübarizə aparmağın yolları” mövzularında müzakirələr, sual-cavab sessiyaları, kibertəhlükəsizlik hadisələri, problemlərin həllində uğurlu və uğursuz nümunələr haqqında hekayələr və real təcrübələr əsasında keyslərin müzakirəsi, eləcə də internet təhlükəsizliyi və rəqəmsal hüquqlar haqqında ekspertlərin iştirakı ilə diskussiyalar aparılıb. Sonda müzakirələr əsasında müəyyən edilən fəal uşaqlar və valideynlər müxtəlif nominasiyalar üzrə təltif olunub.
Qeyd edək ki, layihənin məqsədi uşaqlar və valideynləri rəqəmsal texnologiya və resurslardan düzgün və təhlükəsiz istifadə qaydaları haqqında maarifləndirməklə hüquqlarının qorunmasını təmin etmək olub. Layihə “Nar” şirkətinin dəstəyi və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və ADA Universitetinin tərəfdaşlığı ilə keçirilib.

The final event of the social campaign titled "Protecting Children from Harmful and Dangerous Information in a Digital Society," organized by the "Regional Development" Public Union in partnership with the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), took place on December 25 at ADA University. The event featured a Debate Forum with the participation of experts, students, and parents.
During the opening ceremony, Deputy Chairman of ACOA’s board of directors, Rauf Jabarov, and representatives from other partner organizations of the project welcomed the Forum participants and wished them success.
Moderators Azar Isali, Senior Advisor at the Ombudsman’s Office, and Tabriz Jafarov, Head of ACOA's Research and Development Department, briefed the attendees on the Forum's format. They also presented various case studies addressing cybersecurity issues.
The Forum included discussions on topics such as "Protecting Personal Data for Parents and Children," "Safe Internet Usage Practices," "Cyberbullying," and "Ways to Combat Cyber Threats." Activities featured Q&A sessions, case discussions based on real-life experiences and stories of both successful and unsuccessful attempts to resolve cybersecurity issues, and expert-led dialogues on internet safety and digital rights. At the end of the event, active children and parents identified through the discussions were awarded in various categories.
The campaign aimed to educate children and parents about the correct and safe use of digital technologies and resources, thereby ensuring the protection of their rights. The project was supported by Nar and conducted in collaboration with the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the State Committee for Family, Women, and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan, and ADA University.