Müsahibimiz - Adil Elçin oğlu Əliyev 2006-cı ildən proqramçı olaraq çalışır. 10 ilə yaxındır dünyanın tanınmış şirkətlərində proqram mühəndisi olaraq fəaliyyət göstərir. Hazırda Kanadanın Vankuver şəhərində “Samsung Electronics” şirkətində mobil təhlükəsizlik üzrə proqram həlləri üzərində çalışır. Əvvəllər “Amazon” şirkətinin Vankuver ofisində, “Samsung Electronics”in Cənubi Koreyada yerləşən baş ofisində proqram mühəndisi olaraq çalışıb. 2015-ci ilə qədər Azərbaycanda İDRAK Texnoloji Transfer, NEATS və Azercell şirkətlərində çalışıb. Sənayedəki təcrübəsi ilə yanaşı, ayrı-ayrı illərdə Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetində müəllimlik fəaliyyəti göstərib. 2022-ci ildə qəbul edilmiş, bakalavriat dərəcəsinin “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisası üzrə təhsil proqramının işçi qrupunun üzvü olub.
1. İxtisaslaşdığınız və çalışdığınız sahə üzrə hazıradək qət etdiyiniz karyera yolu və bu karyera yolunu davam etdirməyə sizi ilhamlandıran məqamlar və səbəblər barədə məlumat verə bilərsinizmi?
Valideynlərim proqramlaşdırma ilə məşğul olduğuna görə uşaq yaşlarımdan məndə də bu sahəyə həvəs yaranıb. Evdəki kitab rəfində tapdığım müxtəlif kitablarda BASİC dilində yazılmış kodları anlamadan kompüterə köçürüb icra edirdim. Adətən, sadə proqramlar olurdu, məsələn, müxtəlif həndəsi fiqurlar çəkən, sadə hesablamalar edən, primitiv animasiyalar göstərən və s. Daha sonra oradakı parametrləri, əmrlərin ardıcıllıqlarını dəyişərək nəticədə nə baş verdiyini tapmağa çalışırdım. Bu yolla kodların məntiqini anlamağa başlamışdım.
Sonra, Azərbaycanca bir kitabdan daha anlaşıqlı şəkildə öyrənməyə başladım. Bu kitablar köhnə texnologiyalar və sadə məsələlərə aid olsa da, alqoritmləşdirmənin əsas elementlərini bir qədər öyrənməyə imkan vermişdi.
Mənim bu həvəsimi gördükdə, yeddinci sinifdə oxuyarkən valideynlərim məni öz keçmiş müəllimləri - Ramin Mahmudzadə ilə tanış etdilər. Həmin vaxt Ramin müəllim məktəblilər üçün proqramlaşdırma dərnəyi təşkil edirdi. Elə o vaxtdan Ramin müəllimin sayəsində proqramlaşdırmanı daha ciddi və peşəkar şəkildə öyrənməyə başladım. 2002-ci ildə Ramin müəllim bizi Tbilisi şəhərində kompüter layihələri üzrə beynəlxalq olimpiadaya apardı. 11 Avropa ölkəsinin iştirak etdiyi bu olimpiadada gümüş medala layiq görüldüm. Bu cür müsabiqələr, olimpiadalar və Ramin müəllimin üzərimizdə çalışması məni proqramlaşdırmaya daha da həvəsləndirirdi, həm də ambisiyalarımı artırırdı.
Ali təhsilimi Bakı Dövlət Universitetində almışam. Buraya daxil olmağımın əsas səbəbi Ramin müəllim çalışan ali məktəbdə oxumaq, onunla yeni layihələr üzərində çalışmaq idi. Düzdür, o yalnız rus bölməsinə dərs deyirdi, amma mən Azərbaycan bölməsində təhsil alırdım. Rəsmi olaraq mənə mühazirə oxumasa da, mən onun seminarlarına qatılır, kurs işlərimdə mənə rəhbərlik edir, bir sıra layihələrə məni cəlb edirdi. Respublika üzrə ali məktəb tələbələrinin proqramlaşdırma olimpiadasının təşkili bu layihələrdən biridir. İlk dəfə idi ki, onlayn yoxlama sistemi ilə müsabiqə təşkil etmişdik və cavablar şəffaf şəkildə anında elan edilmişdi. Sonradan bu cür layihələrin sayı çoxaldı. Məsələn, 2019-cu ildə Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasının Azərbaycanda keçirilməsi üçün hazırlıq proseslərinə Ramin müəllim məni və digər dostlarımı cəlb etmişdi.
Mən ali məktəbi bitirdikdən sonra da, xaricə köçdükdən sonra da Ramin müəllimlə daim əlaqə saxlayır, yeni işlər gördükdə onun xeyir-duasını alırdım. Təəssüflər olsun ki, 9 avqust 2022-ci ildə Ramin müəllim vəfat etdi.
2006-cı ildə mən ali təhsil almaqla bərabər daha çox praktik vərdişlərə yiyələnmək üçün İDRAK Texnoloji Transfer şirkətində işləmək şansı qazandım. Şirkətin rəhbəri Hikmət Abdullayev unikal insandır. O daim işçilər üçün maraqlı və yeni texnologiyalara aid tapşırıqlar verirdi. Xatırlayıram ki, 2007-ci ildə tablet kompüterləri üzrə araşdırmalar edirdik və bir sıra prototiplər yığmışdıq. Bu layihəni ilk olaraq, tələbə olsam da Hikmət müəllim mənə həvalə etmişdi. Sonralar layihə böyüdükdə digər yoldaşlar da qoşuldular. O vaxtlar “tablet”, “planşet” kimi terminlər istifadə edilmirdi və biz öz aramızda ona mobil kompüter adı vermişdik. Ipad, Galaxy Tab və s. o vaxtlar yox idi. Həmin ərəfələrdə Hikmət müəllim bizə e-İnk adlı texnologiyanı göstərdi və bizə onun vasitəsilə elektron kitab hazırlamağı tapşırdı. İlk prototipi qısa bir müddətdə hazırladıq. Hazırda Amazon Kindle, Kyobo kimi qurğular da həmin texnologiya ilə çalışır, amma biz o texnologiyanı 2007-2008-ci illərdə görmüşdük.
Hərbi xidmətdən qayıtdıqdan sonra dostumla bir şirkət qurduq. Özümüzü proqram təminatı biznesində sınamağa qərar verdik. Bir sıra uğurlu layihələrə imza atsaq da, nəticələr tam ürəyimizcə deyildi, ona görə 2014-cü ildə şirkətin fəaliyyətini dayandırmağa qərar verdik. Həmin il Azercell şirkətində proqramçı olaraq işə başladım.
2015-ci ildə Samsung Electronics şirkətinin baş ofisindən mənə iş təklifi gəldi. Təqribən, yeddi ay sürən müsahibələrdən sonra işə qəbul edildim və həmin il Cənubi Koreyaya köçdüm. Samsung Electronics nəhəng bir şirkətdir, burada böyük proqram layihələrinin işlənməsi, milyonlarla müştəriyə xidmət göstərilməsi, fərqli proqramlaşdırma metodologiyaları, bir sıra məxfi layihələrin necə yerinə yetirilməsi və s. kimi təcrübələrə yiyələndim. Koreyada qazandığım təcrübə mənim dünya görüşümə və proqram mühəndisi kimi daha da peşəkarlaşmağıma xeyli müsbət təsir edib.
2019-cu ildə Amazon şirkətinin həm Kanadanın Vankuver, həm də Amerika Birləşmiş Ştatlarının Sietl şəhərindəki ofislərindən iş təklifi aldım. Kanadaya üstünlük verib oradakı təklifi qəbul etdim və həmin ildən Kanadada yaşayıram. Amazon şirkətində bir neçə fərqli komandada çalışmışam. Gündəlik milyonlarla dövriyyəyə məsul proqram sistemləri, onların problemlərinin necə qısa müddətdə aradan qaldırılması, böyük həcmdə məlumatları emal edən sistemlərlə tanış olmaq çox gözəl bir təcrübə oldu mənim üçün. Amazon şirkətində çalışmaq kifayət qədər maraqlı olsa da, iş yükü həddindən artıq çoxdur. Burada proqramçılar proqram təminatının bütün aspektlərinə və proqram istehsalının bütün addımlarına cavabdehdir. Biznes tələbləri toplayan, tələbatları yazan, layihələri idarə edən, arxitekturanı quran, kodu yazan, testləşdirən, istismara buraxan, ona daim nəzarət edənin hamısı proqramçılardır. Bir tərəfdən kifayət qədər maraqlı təcrübədir, lakin digər tərəfdən mənim Azərbaycana aid layihələr üzərinə çalışmağıma zamanım qalmırdı. Beləliklə, 2022-ci ildə oranı tərk edib Samsung Electronics şirkətinə qayıtdım. Vankuverdə Samsungun bir ofisi var və biz Knox mobil təhlükəsizlik həllərinə cavabdehik.
Əslində, mənim karyeram sırf kibertəhlükəsizliklə bağlı deyil. Daha çox proqram mühəndisliyi ilə bağlıdır. Məsələ burasındadır ki, 2000-ci illərin əvvəlləri bir sıra təhlükəsizlik məsələlərinə elə proqramçılar özləri cavabdeh idilər. Ona görə də, hər zaman təhlükəsizliyi dərindən öyrənməyə çalışmışam. Sonralar təcrübəm və məsuliyyətim artdıqca yaratdığım proqram sistemlərinin təhlükəsizliyini bütün addımlarda təmin etməyə ehtiyac yaranırdı. Böyük sistemləri qurarkən mütləq təhlükəsizlik məsələlərinə ciddi nəzər yetirmək lazımdır. Ona görə mən kibertəhlükəsizliyin “Software Security” hissəsi ilə daha yaxından çalışıram. Fərqli bucaqdan baxsaq, bu istiqamət, ümumiyyətlə, proqram mühəndisliyinin tərkib hissəsidir.
Yuxarıda qeyd etdiyim kimi proqramlaşdırmanın fərqli sahələri ilə məşğul olma şansı, ətrafımda Ramin müəllim kimi insanların olması, valideynlərim, bu sahədə daim yeniliklərin olması məni proqram mühəndisliyi ilə daim məşğul olmağa ilhamlandırır. Ümumiyyətlə, İT sahəsi elə bir sahədir ki, burada biz hər zaman tələbəyik, daim öyrənməkdəyik. Daim öyrənmə, daim araşdırma istəyi məni bu sahə ilə məşğul olmağa hər zaman həvəsləndirir.
2. Təcrübənizdə kibertəhlükəsizliklə bağlı qarşılaşdığınız ən böyük problemlər hansılardır və onların öhdəsindən gəlmək üçün hansı addımların atılmasını zəruri hesab edirsiniz?
Mənim müşahidəm onu göstərir ki, bir çox mühəndislər, menecerlər, rəhbər işçilər, ümumiyyətlə, informasiya təhlükəsizliyinin təməl məsələlərinə əməl etmirlər və ya onu doğru anlamırlar. Bir çoxları məsələyə dar çərçivədən baxırlar.
Məsələn, düşünürlər ki, proqram təminatı hazır olduqdan sonra hansısa bir şirkətə və ya bir nəfər mütəxəssisə nüfuzetmə testini (penetration testing) həvalə edib onun tövsiyələrini dinləməklə sistemin təhlükəsizlik məsələsi həll olunur. Əslində isə məsələ bu qədər sadə deyil. Proqram təminatının biznes tələbləri yazılmağa başlayan andan - SDLC-nin (Software Development Life Cycle) hər bir addımında təhlükəsizlik məsələləri nəzərə alınmalıdır.
Bir neçə il bundan əvvəl bir quruma konsultasiya xidməti göstərirdim. Təşkilat, sistemləri hazırlayarkən sistemə olan potensial yüklənməni nəzərə almır və hətta sonradan da yüklənmə həddini ölçmür. Tutaq ki, həmin təşkilatın marketinq komandası ciddi bir büdcə sərf edərək yaxşı kampaniya keçirdi və müştərilər axışmağa başladı. O zaman nə baş verəcək. Sistem yüklənəcək və tədricən çökəcək və beləliklə, lazım olan xidməti göstərə bilməyəcək. Burada ilk olaraq əlçatanlıq prinsipi pozulmuş olur. Digər tərəfdən, müştəriyə söz verilən xidmət çalışmadığı üçün şirkət nüfuzdan düşəcək. Nüfuzdan düşdükdən sonra müştərini geri gətirmək daha çətindir, həmçinin marketinq üçün xərclənən büdcə boşa getmiş olacaq. Belə bir sadə nümunədən gördüyünüz kimi, çox kiçik bir məsələdə diqqətsizlik və ya maarifsizlik biznes üçün böyük fəsadlar törədə bilir. Bu cür riskləri əvvəlcədən mütləq hesablamaq lazımdır.
Belə nümunələri çox sadalamaq olar. Bu problem təkcə Azərbaycanda və kiçik təşkilatlarda baş vermir, dünyanın bir çox ölkələrində, ən məşhur və qabaqcıl şirkətlərdə də oxşar problemlər mövcuddur. Bunun həlli üçün kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirmə praktik şəkildə, hər bir vəzifənin öhdəliklərini göstərməklə, riskləri izah etməklə aparılmalı olduğunu düşünürəm, lakin bu elə də asan məsələ deyil.
3. Qlobal kibertəhlükəsizlik ekosisteminin son bir neçə il ərzində inkişafını necə qiymətləndirir və gələcəkdə hansı tendensiyaların formalaşacağını proqnozlaşdırırsınız?
Bildiyiniz kimi, son bir neçə ildə daha güclü kompüterlər peyda olub, Web 2.0-ın gəlməsi ilə internet aləmində datanın həcmi xeyli artmış, datanı yaratmaq, datanı əldə etmək olduqca asanlaşmışdır. Bu da ona gətirib çıxardı ki, statistik hesablamalara əsaslanan maşın öyrənməsi, neyron şəbəkələrə aid alqoritmlər ciddi praktik nəticələr verməyə başladı. Hal-hazırda süni intellekt dedikdə demək olar ki, yalnız maşın öyrənməsi və dərin öyrənmə, eyni zamanda onlara əsaslanan texnologiyalar nəzərdə tutulur.
Süni intellekt sistemləri insanın görə bilmədiyi, klassik alqoritmlərin həll edə bilmədiyi anomaliyaları görə bilir. Son zamanlar yaradılmış İDS (intrusion detection system), İPS (intrusion prevention system), SİEM və bir sıra təhlükəsizlik həlləri süni intellekt sayəsində daha da effektiv nəticələr göstərir. Bir sıra həllər var ki, süni intellekt sayəsində proqram kodlarında təhlükəsizlik boşluqlarını tapır və proqramçıları əvvəlcədən xəbərdar edir. Digər tərəfdən isə süni intellekt sistemləri, həm də yeni təhlükələrin yaranmasına yol açır. Hal-hazırda virus yaradan, sistemləri sındıran, fişinq hücumlarını daha inandırıcı edən, saxta xəbərlər yaradan və yayan süni intellekt sistemləri də vardır. Süni intellektin faydası qədər zərərləri də az deyil. Ona görə də süni intellekti yaxşı-yaxşı öyrənmək lazımdır və onu nə zaman, hansı istiqamətdə işlətməyi hər bir ölkə yaxşı mənimsəməlidir.
4. Kibertəhlükəsizlik sahəsində uğurlu karyera qurmaq, peşəkar olmaq istəyənlərə nə məsləhət görərdiniz?
Bir neçə il fərqli universitetlərdə tədrisetmə təcrübəm, dünyanın aparıcı şirkətlərinə namizədlərin müsahibələrində iştirak etməyim və fərqli tədbirlərdə tələbələrlə, yeni məzunlarla müzakirələrim zamanı onu müşahidə edirəm ki, bir çox gənclər təməl prinsiplərə çox da önəm vermir, trenddə olan texnologiyaları öyrənməyə daha çox can atırlar. Məsləhətim budur ki, gənclər mütləq təməl məsələlərə də diqqət ayırsınlar.
Yaxşı təhlükəsizlik mühəndisi olmaq üçün alqoritmləşdirməni, data strukturlarını, relyasiya cəbrini, əməliyyat sistemlərinin necə çalışmasını, kompüterin necə çalışdığını, RAM-da yaddaşın necə təşkil olunması, ünvanlamanın hansı prinsipə uyğun aparılması, prosessorun necə işləməsi, şəbəkənin necə işlədiyi və s. kimi təməl biliklərə mütləq yiyələnmək lazımdır. Ümumiyyətlə bu biliklər İT sahəsində uğurlu karyera qurmaq istəyən hər kəsə vacibdir.
Hər hansı bir texnologiyaya fokuslanmaq və bütün karyeranı onun üzərində qurmaq indiki zamanda çox təhlükəlidir. Məsələn, ÖzünÖyrən şirkəti üçün front-end development namizədlərini müsahibə edərkən tez-tez müşahidə edirəm ki, insanlar yalnız bir texnologiyanı, xüsusilə React-ı bilir və ona fokuslanıblar. Brauzerin necə çalışdığını, HTTP protokolunu, brauzerin səhifələri render etmə prinsiplərini, JavaScript dilinin incəliklərini və s. isə, ümumiyyətlə, bilmirlər. React bir neçə il bundan əvvəl çıxıb. Necə sürətli şəkildə peyda olub, inkişaf edibsə, eyni sürətlə aktuallığını itirə də bilər. Bu cür hadisələr proqramlaşdırma dünyasında tez-tez baş verir.
Belə olduqda həmin mühəndis də iş tapmaq imkanlarını itirmiş olacaq. Bunun baş verməməsi üçün sahəsinə aid təməl biliklərə yiyələnmək vacibdir. Bu halda yeni texnologiyaları mənimsəmək də asan olur. Təməl güclü olanda onun üzərində çox şey inşa etmək mümkündür. Təməl bilikləri olmadan bir texnologiyanı öyrənənləri artıq GenAI sistemləri əvəz etməyə başlayıb. Kanadada proqramlaşdırma sahəsində iş axtaran yeni məzunlar böyük bir çətinliklə üzləşiblər. Bu problem tezliklə ölkəmizə də gələcək.
Təhlükəsizlik sahəsində çalışan bir sıra mütəxəssislərlə görüşlər zamanı müşəhidə etmişəm ki, penetrasiya testi üçün bir neçə aləti mənimsəyiblər və alətin, həqiqətən, nə iş görməsi ilə dərindən maraqlanmayıblar. Belə olduqda o alətlərin verdikləri hesabatların nə dərəcədə faydalı olduğunu təyin etməkdə çətinlik çəkəcəklər. Burada məsələ heç o alətlə bitmir. Hesabatda göstərilən risklərin həmin təşkilata vura biləcəyi ziyan nədən ibarətdir? Həqiqətən, təşkilat o riskin qarşısının alınması üçün resurs xərcləməlidirmi? Resurs xərcləsə nə udacaq, xərcləməsə nə itirəcək? Yəqin ki, bu suallar bir növ biznesə aid səslənir. Elə isə bu da növbəti məsləhətim, ümumiyyətlə, həm kibertəhlükəsizlik mütəxəssisləri, həm də proqram mühəndisləri biznes biliklərini də öyrənməli, şirkətin idarəedilməsi, maliyyələşməsi mexanizmlərini başa düşməlidirlər ki, onların yoxladıqları və ya yaratdıqları sistemlərin şirkətə fayda və ziyanlarını anlaya bilsinlər. Bu mövzuya, əksər hallarda, mühəndislər tərəfindən diqqət edilmir, lakin olduqca vacib mövzudur.
5. Azərbaycan Respublikasının kibertəhlükəsizlik ekosisteminin daha da gücləndirilməsi üçün tövsiyələriniz varmı?
Son zamanlar Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik sahəsinə həm dövlət qurumlarının, həm də özəl sektorun xüsusi diqqətini müşahidə edirəm. Onlara cavab olaraq, əmək bazarının tələbatını ödəmək üçün ali təhsil ocaqları və təlim mərkəzləri də bu sahəyə ciddi önəm verir. Zənnimcə, bu çox yaxşıdır.
Lakin, burada çatışmayan bir məsələ var. Əslində, bu barədə mən 2013-cü ildə bir konfrans məqaləmdə qeyd etmişdim. Elm-Təhsil-Sənaye üçbucağını qurmaq yaxşı olardı. Konkret nümunələrlə izah etməyə çalışacam. Məsələn, sənayenin kadr potensialı üzrə öz tələbləri var. Bu tələblər xaric ilə çox da fərqlənmir. Amma bu tələblərin ciddi şəkildə yoxlanması, tələblər üzrə kompetensiyaların müəyyənləşdirilməsi, daim yenilənməsi, formalaşdırılması ilə tədqiqatçılar məşğul ola bilərlər. Bu araşdırmanın nəticəsində təhsil sistemi öz planlamasını və kadr hazırlığı proseslərini səmərəli edə bilər. Belə olarsa, elm sahəsi təhsil üçün, təhsil sənayə üçün, sənaye də yenidən elm üçün fayda vermiş olur. Qeyd etdiyim məsələ ilə bağlı təkliflərimi vermişəm və ümid edirəm ki, AzTU-da gələn semestr magistrlarla bu istiqamətdə çalışacağıq.
Cənubi Koreyadan real nümunə göstərim. Çalışdığım Samsung Electronics şirkəti öz ehtiyacı olan bir sıra problemlərin həllini tapmaq üçün Koreyanın elm ocaqlarındakı alimlərə sifarişlər verir. Bunu formallıq üçün etmirlər. Həqiqətən, həmin alimlər Samsungun ehtiyaclarını ödəyə bilir. Alimlər bu işləri yerinə yetirmək üçün öz magistr və doktorantlarını da cəlb edirlər. Həmin magistr və doktorantlar real tətbiqi olan məsələlər üzrə elmi-tədqiqat aparmaq şansı əldə edir, həmçinin şirkətlərlə əməkdaşlıq etməyə başlayırlar. Nəticə etibarı ilə Samsungun elmi araşdırması yerinə yetirilir, gənc tədqiqatçılar tətbiqi olan elmi-araşdırmalar edir, bu araşdırmaların nəticəsində xeyli elmi məqalələr və patentlər dərc olunur. Beləliklə, elm, təhsil və sənaye sinerjisi əmələ gəlmiş olur. Məsələn, bir azərbaycanlı dostumuz Koreya Universitetində oxşar prosesin iştirakçısı olmuşdur. Onun “Bulud təhlükəsizliyi” üzrə araşdırmalarını, əslində, Koreyanın məşhur telekommunikasiya şirkəti onun elmi rəhbərinə sifariş etmişdi. Həmin dostumuzun magistr işi bu məsələ barədə idi. Araşdırmanın nəticəsində bir neçə elmi məqalə dərc edilmiş və patentlər qeydiyyata düşmüşdü. O patentlərin bir hissəsi sonra ABŞ-da da qeydiyyatdan keçmişdi. Hal-hazırda bir sıra dünya şirkətləri həmin elmi araşdırmadan yararlanır.
Sizcə, ölkəmizdə şirkətlər öz problemlərini həll etmək üçün neçə universitetə və ya elmi-təqiqat institutuna sifariş verərlər? Onlara praktik nəticələr əldə edəcəklərinə görə inanarlarmı? Məncə, ölkə olaraq bu məsələ üzərində çalışmalıyıq. Bizim bu məsələdə potensialımız böyükdür. O potensialı real nəticəyə çevirmək lazımdır.
6. Kiber diasporanın gücləndirilməsi üçün nə məsləhət görərdiniz?
AKTA-nın kiber diaspora mövzusuna önəm verməsini, son kiberforumda ayrıca panel ayırmasını çox müsbət qarşılayıram. Ayrıca, mənə də bu panelin moderatoru olmaq şansını verdiyiniz üçün təşəkkür edirəm.
Paneldə də qeyd edildiyi kimi, məncə kiber diasporanın güclənməsi üçün ilk olaraq onun dayanıqlı olması vacibdir. Onun dayanıqlı olması üçün isə onun hansısa bir funksional vəzifələri olmalıdır. Mənim nəzərimdə AKTA-nın yaratdığı kiber diaspora bu sahə üzrə konsultantlar toplusudur. Üzvlərin bilik və bacarıqlarından ölkədəki layihələr üçün istifadə etmək, məncə, hər bir üzv üçün həm maraqlı olar, həm də qürurverici olar.
Çox sadə bir nümunə deyim. Kiberforuma dəvət olunmamı işdə danışanda həm rəhbərlik, həm də işçilər təəccüb etdilər. Hər kəs Azərbaycanın xaricdəki mütəxəssislərinə verdiyi qiymətdən söz açmağa başladı. Bizim ofisdə dünyanın bir çox yerindən - ABŞ, Kanada, İngiltərə, Belçika, Koreya, Çin, Yaponiya, Misir, İran, Rusiya, Ukrayna, Almaniya, Meksika, Braziliya və bir sıra digər ölkələrdən gəlmiş mütəxəssislər var. Onların hamısı üçün bu vəziyyət olduqca maraqlı idi. Təbii ki, mənim üçün də bu qürurverici haldır. Təsəvvür edin, yalnız konfranslara dəvət deyil, həm də konkret layihələrə cəlb olunmaq üçün tez-tez həmyerlilərimizə dəvətlər gəlir. Bu, onlar üçün qürur mənbəyi olacaq. Digər tərəfdən də onlar xaricdə topladıqları təcrübəni vətənimizdə tətbiq edəcəklər. Məncə, belə bir mexanizm qurularsa, kiber diaspora daha dayanıqlı və güclü olar.

We present an interview with our compatriot Adil Aliyev, a member of the "Cyber Diaspora" who has been working as a software engineer at renowned companies worldwide for nearly 10 years
Our interviewee, Adil Elchin oglu Aliyev, has been working as a programmer since 2006. For nearly 10 years, he has served as a software engineer at renowned companies worldwide. Currently, he is working on mobile security software solutions at Samsung Electronics in Vancouver, Canada. Previously, he worked as a software engineer at Amazon's Vancouver office and Samsung Electronics' headquarters in South Korea. Until 2015, he was employed at IDRAK Technology Transfer, NEATS, and Azercell in Azerbaijan. In addition to his industry experience, he has taught at Baku State University, ADA University, and Azerbaijan Technical University over the years. In 2022, he was a member of the working group that developed the undergraduate program for the Information Security major.
1. Could you please provide information about your career path in the field you specialize in and work in so far, as well as the moments and reasons that have inspired you to continue this career path?
Since my parents were involved in programming, I developed an interest in this field from a young age. I used to copy and run code written in BASIC from various books I found on the bookshelf at home, even though I didn't understand it at first. These were usually simple programs, such as those drawing various geometric shapes, performing basic calculations, displaying primitive animations, etc. Later, I would try to understand what happened by changing the parameters and the sequence of commands. This way, I began to grasp the logic of the code.
Later, I started learning more comprehensively from a book in Azerbaijani. Although these books were about old technologies and simple problems, they allowed me to learn some fundamental elements of algorithm design.
When my parents noticed my enthusiasm, they introduced me to their former teacher, Ramin Mahmudzade, when I was in the seventh grade. At that time, Ramin was organizing a programming club for schoolchildren. From then on, thanks to Ramin, I began learning programming more seriously and professionally. In 2002, Ramin took us to an international computer project competition in Tbilisi. At this Olympiad, which involved 11 European countries, I was awarded a silver medal. Such competitions, Olympiads, and Ramin's dedication inspired me further and increased my ambitions in programming.
I pursued my higher education at Baku State University. The primary reason for choosing this institution was to study at the university where Ramin worked and to collaborate with him on new projects. Although he only taught in the Russian section and I was in the Azerbaijani section, I still attended his seminars, and he supervised my coursework and involved me in several projects. One of these projects was organizing the national programming Olympiad for university students. It was the first time we held a competition using an online grading system, with results being transparently announced in real-time. Later, the number of such projects increased. For instance, in 2019, Ramin involved me and my friends in the preparation process for hosting the International Olympiad in Informatics in Azerbaijan.
Even after graduating from university and moving abroad, I always kept in touch with Ramin and sought his blessing whenever I embarked on new endeavors. Unfortunately, Ramin passed away on August 9, 2022.
In 2006, alongside my higher education, I had the opportunity to work at IDRAK Technology Transfer to gain more practical skills. The company's director, Hikmat Abdullayev, is a unique individual. He constantly gave us interesting tasks related to new technologies. I remember in 2007, we were researching tablet computers and assembled several prototypes. Although I was still a student, Hikmat entrusted this project to me first. Later, as the project grew, other colleagues joined in. At that time, terms like "tablet" or "planshet" were not used, and we called it a mobile computer among ourselves. There were no iPads, Galaxy Tabs, etc., back then. During that period, Hikmet introduced us to a technology called e-Ink and tasked us with creating an electronic book using it. We developed the first prototype in a short time. Today, devices like Amazon Kindle and Kyobo work with this technology, but we had encountered it back in 2007-2008.
After returning from military service, my friend and I started a company. We decided to try our hand in the software business. Although we completed several successful projects, the results were not entirely satisfactory, so we decided to cease the company's operations in 2014. That same year, I began working as a programmer at Azercell.
In 2015, I received a job offer from the headquarters of Samsung Electronics. After nearly seven months of interviews, I was accepted and moved to South Korea that same year. Samsung Electronics is a massive company where I gained experience in developing large-scale software projects, serving millions of customers, utilizing different programming methodologies, and working on various confidential projects. The experience I gained in Korea significantly broadened my perspective and contributed positively to my professional development as a software engineer.
In 2019, I received job offers from both Amazon’s offices in Vancouver, Canada, and Seattle, USA. I chose the offer in Canada and have been living there since that year. At Amazon, I worked in several different teams. It was a valuable experience to be involved with systems responsible for millions of transactions daily, addressing issues quickly, and working with large-scale data processing systems.
While working at Amazon was quite interesting, the workload was extremely high. Here, programmers are responsible for all aspects of software and all steps of software production. Programmers collect business requirements, write specifications, manage projects, design architecture, write code, test, deploy, and continuously monitor the software. On one hand, it was a very engaging experience, but on the other hand, I found I had little time to work on projects related to Azerbaijan.
Thus, in 2022, I left Amazon and returned to Samsung Electronics. Samsung has an office in Vancouver, where we are responsible for Knox mobile security solutions.
Actually, my career is primarily focused on software engineering rather than just cybersecurity. Back in the early 2000s, programmers themselves were often responsible for addressing various security issues. As a result, I have always sought to deeply understand security. As my experience and responsibilities grew, the need to ensure the security of the software systems I developed at every stage became essential. When building large systems, it’s crucial to pay serious attention to security. Thus, I work closely with the "Software Security" aspect of cybersecurity. Viewed from a different angle, this field is an integral part of software engineering.
As mentioned earlier, the opportunity to work in various areas of programming, having people like Ramin as a mentor, and the continuous innovations in the field have inspired me to stay engaged in software engineering. The IT sector is such that we are always students, constantly learning. This ongoing desire to learn and explore continually motivates me to be involved in this field.
2. What have been the biggest cybersecurity challenges you’ve encountered in your experience, and what steps do you believe are necessary to address them?
From my observation, many engineers, managers, and executives either do not adhere to the fundamental principles of information security or misunderstand them. Many approach the issue from a narrow perspective.
For example, some believe that once the software is completed, simply assigning a penetration test to a company or an expert and following their recommendations will resolve all security issues. In reality, the situation is not that simple. Security considerations must be integrated into every step of the Software Development Life Cycle (SDLC), starting from the moment business requirements are written.
A few years ago, I provided consulting services to an organisation that did not consider potential system loads during system development, nor did it measure load limits afterward. For instance, if the organisation’s marketing team invested heavily in a successful campaign and customers began flocking in, what would happen? The system would become overloaded and gradually crash, failing to provide the necessary service. This initially violates the principle of availability. Moreover, since the promised service to customers is not functioning, the company's reputation will suffer. Once the reputation is damaged, it’s much harder to regain customer trust, and the marketing budget will have been wasted. As this simple example illustrates, a lack of attention or awareness in even a minor issue can lead to significant business consequences. Such risks must be assessed in advance.
Such examples are numerous. This issue is not confined to Azerbaijan or small organisations; similar problems exist in many countries and even in some of the most renowned and advanced companies worldwide. I believe that addressing this requires cybersecurity awareness to be practical, clearly outlining each role’s responsibilities and explaining the associated risks. However, this is not an easy task.
3. How do you assess the development of the global cybersecurity ecosystem over the past few years, and what trends do you predict will emerge in the future?
As you know, in recent years, more powerful computers have emerged, and with the advent of Web 2.0, the volume of data in the internet realm has increased significantly, making data creation and acquisition much easier. This has led to machine learning and neural network algorithms based on statistical computations achieving substantial practical results. Today, when we talk about artificial intelligence, it almost exclusively refers to machine learning, deep learning, and the technologies built upon them.
Artificial intelligence systems can detect anomalies that humans cannot see and solve problems that classical algorithms struggle with. Recently developed Intrusion Detection Systems (IDS), Intrusion Prevention Systems (IPS), Security Information and Event Management (SIEM) solutions, and other security measures are showing more effective results thanks to AI. Some solutions can even identify security vulnerabilities in source code and alert programmers in advance. On the other hand, AI systems also introduce new threats. Currently, there are AI systems that create viruses, hack systems, make phishing attacks more convincing, and generate and spread fake news. The drawbacks of AI are not insignificant. Therefore, it is crucial to thoroughly understand AI and to master how and when to use it effectively in each country.
4. What advice would you give to those who want to build a successful career in cybersecurity and become professionals in the field?
From my experience teaching at various universities, participating in candidate interviews at leading companies, and discussing with students and recent graduates at various events, I’ve observed that many young people often neglect fundamental principles in favor of focusing on trending technologies. My advice is for young professionals to pay equal attention to fundamental issues.
To be a good security engineer, it is essential to master fundamental knowledge such as algorithms, data structures, relational algebra, how operating systems function, how computers work, memory organization in RAM, principles of addressing, processor operations, and network functioning. These fundamental skills are crucial for anyone looking to build a successful career in IT.
Focusing solely on a single technology and building your entire career around it can be very risky in today’s fast-evolving tech landscape. For instance, when interviewing candidates for front-end development roles at companies like ÖzünÖyrən, I often see that individuals only know one technology, particularly React, and have concentrated solely on that. However, they lack knowledge of fundamental concepts like how browsers work, the HTTP protocol, how browsers render pages, and the intricacies of JavaScript. React, like many other technologies, can gain popularity rapidly and just as quickly become obsolete. Such changes are common in the programming world. Thus, it's crucial to have a broad understanding of underlying technologies and principles beyond any specific tool or framework.
In such cases, engineers may find themselves struggling to find job opportunities. To avoid this, it is crucial to acquire fundamental knowledge relevant to their field. With a strong foundation, learning new technologies becomes easier, as a solid base allows for substantial building upon it. Without fundamental knowledge, those who focus only on learning specific technologies are increasingly being replaced by GenAI systems. In Canada, new graduates seeking jobs in programming are facing significant challenges. This issue is likely to emerge in our country as well in the near future.
In my meetings with various cybersecurity professionals, I’ve observed that while many have mastered a range of penetration testing tools, they often lack a deep understanding of what these tools actually do. As a result, they struggle to assess how useful the reports generated by these tools are. The issue extends beyond just using the tool. It’s essential to understand the potential impact of the risks identified in the reports on the organisation. Should the organisation invest resources to mitigate these risks? What are the potential gains from such investments, and what are the losses if they are not made?
These questions may sound business-oriented, but they are crucial. Therefore, my next piece of advice is for both cybersecurity professionals and software engineers to also acquire business knowledge. Understanding how companies are managed and financed is essential for them to grasp the benefits and drawbacks of the systems they test or develop for the organisation. This aspect is often overlooked by engineers but is extremely important.
5. Do you have any recommendations for further strengthening the cybersecurity ecosystem in the Republic of Azerbaijan?
Recently, I’ve observed that both government agencies and the private sector in Azerbaijan are giving significant attention to cybersecurity. In response, higher education institutions and training centers are also placing a strong emphasis on this field to meet the labor market demands. I believe this is a very positive development.
However, there is a missing component here. In fact, I mentioned this in a conference paper back in 2013. It would be beneficial to establish a Science-Education-Industry triangle. Let me explain with specific examples. For instance, the industry has its own demands for skilled personnel, which are not vastly different from those abroad. However, the serious verification of these demands, the determination and continuous updating of competencies, and the shaping of these requirements can be handled by researchers. As a result, the educational system can plan and improve its training processes more effectively. This way, the field of science benefits education, education benefits industry, and industry, in turn, benefits science. I have provided my suggestions on this issue and hope to work on it with master's students at AzTU in the upcoming semester.
Let me provide a real example from South Korea. At Samsung Electronics, where I worked, the company commissions researchers from Korean academic institutions to solve various problems it faces. This is not done merely as a formality; these researchers are genuinely capable of meeting Samsung's needs. The researchers also involve their master's and doctoral students in these projects. These students get the opportunity to conduct research on practical issues and start collaborating with companies. As a result, Samsung's scientific research is conducted, young researchers engage in applied research, and numerous scientific papers and patents are published. For instance, a friend of ours from Azerbaijan was involved in a similar process at Korea University. His research on "Cloud Security" was actually commissioned by a well-known Korean telecommunications company to his academic advisor. His master's thesis was on this topic. The research led to several scientific papers and patents, some of which were registered in the United States. Currently, several global companies benefit from this scientific research.
In your opinion, how many universities or research institutes, companies in our country would approach to solve their problems? Would they trust that they will obtain practical results? I believe that as a nation, we need to focus on this issue. We have significant potential in this area, and it is essential to turn that potential into tangible results.
6. What recommendations would you make for strengthening the cyber diaspora?
I think it’s great that ACOA is prioritizing the topic of cyber diaspora and dedicated a separate panel to it at the recent cyber forum. I also appreciate the opportunity to serve as the moderator for that panel.
As mentioned in the panel, I believe that for the cyber diaspora to be strengthened, its sustainability is essential. To achieve this sustainability, it should have specific functional roles. In my view, ACOA’s cyber diaspora functions as a consortium of consultants in this field. Utilizing the knowledge and skills of its members for national projects would be both engaging and a source of pride for each member.
Let me give a simple example. When I mentioned my invitation to the cyber forum at work, both management and employees were surprised. Everyone began discussing the value placed on Azerbaijani specialists abroad. In our office, we have experts from many parts of the world, including the USA, Canada, the UK, Belgium, Korea, China, Japan, Egypt, Iran, Russia, Ukraine, Germany, Mexico, Brazil, and several other countries. This situation was quite intriguing for all of them. Naturally, it is also a source of pride for me. Imagine that not only are there invitations to conferences, but there are also frequent invitations for our compatriots to be involved in specific projects. This would be a source of pride for them. Furthermore, they will apply the experience they have gathered abroad to our homeland. I believe that establishing such a mechanism would make the cyber diaspora more sustainable and robust.