Xəbərlər • 06.10.2023
AKTA 3-4 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Özbəkistan Respublikasında keçirilən Mərkəzi Avrasiya Kibertəhlükəsizlik Sammitində iştirak edib
Cari ilin 3 - 4 oktyabr tarixlərində Özbəkistan Respublikasının paytaxtı Daşkənd  şəhərində Özbəkistan Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Kiber Təhlükəsizlik Sammiti – Mərkəzi Avrasiya” (CSS 2023) tədbiri (https://www.cybersecuritycentraleurasia.com/) həyata keçirililib. Tədbirdə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov və AKTA əməkdaşı Fidan Əhmədova, eləcə də AKTA İdarə Heyətinin üzvü olan “Cyberpoint” şirkətinin nümayəndələri Aydın Qurbanlı və Mehman İsgəndərov, habelə AKTA üzvü olan “Palo Alto” şirkətinin nümayəndəsi Orxan Həbibzadə iştirak edib. Tədbirin rəsmi tərəfdaşı kimi çıxış etmiş Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti isə baş idarə rəisi Azər Əhədov və idarə rəisi Tural Məmmədov tərəfindən təmsil olunub.
Tədbirin əsas hissəsini əhatə etmiş konfransın əsas mövzusunu “Rəqəmsal Mərkəzi Avrasiya üçün Kibertəhlükəsizlik” təşkil edib. İki gün davam etmiş konfransda region ölkələrinin kibertəhlükəsizlik üzrə fəaliyyət göstərən aidiyyəti qurumlarının və şirkətlərinin rəhbər vəzifəli nümayəndələrinin və mütəxəssislərinin çıxışı dinlənilib, eləcə də müxtəlif yerli və xarici şirkətlərin innovativ həll və texnologiyaların təqdimatı həyata keçirilib. Konfrans zamanı kibertəhdidlərin və müasir müdafiə vasitələrinin gələcək inkişafı, Özbəkistan və bir sıra digər ölkələrin müvafiq qurumları arasında kibertəhdidlərlə mübarizə, kibertəhlükəsizlik insidentləri barədə məlumat və təcrübə mübadiləsinin təşkili, kibertəhlükəsizlik sahəsində siyasət və inkişaf strategiyası sahəsində əməkdaşlıq istiqamətləri və sair aidiyyəti mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
İki gün davam edən beynəlxalq tədbir çərçivəsində innovativ həll və texnologiyaların təqdimatı və müvafiq sərgi, o cümlədən hər biri 5 nəfərdən ibarət olmaqla 10 komanda arasında kibertəhlükəsizlik sahəsində yarış həyata keçirilib.

On October 3-4, 2023, AKTA participated in the Central Eurasian Cyber Security Summit held in the Republic of Uzbekistan
On October 3-4, 2023, in the capital city of Tashkent, Republic of Uzbekistan, the "Central Eurasian Cyber Security Summit" (CSS 2023) was organized by the Uzbekistan National Cybersecurity Center (https://www.cybersecuritycentraleurasia.com/). The event saw participation from the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association (ACOA) with Elvin Balajanov the Chairman of the Association and ACOA employee Fidan Ahmadova, as well as representatives of a ACOA Board member company Cyberpoint Aydin Gurbanli and Mehman Isgandarov, as well as Orkhan Habibzade, a representative of Palo Alto, a member of ACOA.The Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan, which acted as an official partner of the event was represented by the head of main department Azer Ahadov and the head of the department Tural Mammadov.
The main topic of the conference, which covered the main part of the event was "Cybersecurity for Digital Central Eurasia". At the conference which lasted for two days, speeches were heard by senior representatives and specialists of the relevant organizations and companies of the region that operate on cybersecurity as well as the presentation of innovative solutions and technologies of various local and foreign companies. During the conference, discussions were held on the future development of cyber threats and modern means of defense, the fight against cyber threats between the relevant institutions of Uzbekistan and a number of other countries, the organization of information and experience exchange on cyber security incidents, the directions of cooperation in the field of policy and development strategy in the field of cybersecurity and other related topics.
As part of the two-day international event, there were presentations showcasing innovative solutions and technologies, along with a corresponding exhibition. Additionally, a cybersecurity competition involving ten teams, each comprising five members was also conducted.