Xəbərlər • 13.06.2025
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası Estoniyanın Tallinn şəhərində keçirilən 11-ci Elektron İdarəetmə Konfransında iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində baş tutan sessiyalarda rəqəmsal strategiyaların davamlı inkişaf məqsədləri ilə uyğunlaşdırılması, süni intellektin etik və səmərəli tətbiqi, eləcə də strateji idarəetmə və rəqəmsal innovasiyaların iqtisadi artım və ictimai sektorun inkişafındakı rolu müzakirə olunub.
Konfransa qatılan AKTA-nın beynəlxalq əlaqələr üzrə kordinatoru Nigar Cavanşirzadə tədbir zamanı müxtəlif mövzuların müzakirəsində iştirak edib. Bu müzakirələrdə dövlət və özəl sektor arasında sıx əməkdaşlıq, kibertəhlükəsizlik sahəsində dayanıqlığın artırılması və digər bu kimi istiqamətlərdə fikir mübadiləsi aparıb. Tədbirdə Şərqi Tərəfdaşlıq ölkələrində mümkün layihələrin həyata keçirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Qeyd edək ki, e-İdarəetmə Akademiyası (eGA) tərəfindən təşkil olunan  tədbir zamanı  dünyanın 80-dən artıq ölkəsindən 600-dən çox rəqəmsal inkişaf mütəxəssisi, siyasətçi və ekspert bir araya gəlib. “Baytdan Faydaya” (“From Bytes to Benefits”) mövzusunda olan konfrans zamanı əsas diqqət rəqəmsal transformasiyanın iqtisadi və sosial təsirlərinə yönəlib.

ACOA Participates in International e-Governance Conference in Estonia
The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA) took part in the 11th e-Governance Conference held in Tallinn, Estonia.
The event featured sessions focused on aligning digital strategies with sustainable development goals, the ethical and effective implementation of artificial intelligence, and the role of strategic management and digital innovation in driving economic growth and strengthening the public sector.
Nigar Javanshirzade, ACOA’s International Relations Coordinator, represented the Association at the conference, where she attended thematic discussions on topics such as public-private sector collaboration, strengthening cybersecurity resilience, and exploring opportunities for cooperation in related fields. The event also explored potential project initiatives within the Eastern Partnership countries.
Organized by the e-Governance Academy (eGA), the conference gathered over 600 digital development professionals, policymakers, and experts from more than 80 countries. Held under the theme “From Bytes to Benefits,” the conference centered on the economic and social impacts of digital transformation.