Xəbərlər • 07.12.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzləri (OIC-CERT) əməkdaşlıq platformasına üzv seçilib.
AKTA-nın namizədliyi Azərbaycan Respublikasının OIC-CERT-də rəsmi nümayəndəliyini həyata keçirən, şəbəkənin tam hüquqlu üzvü olan Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən irəli sürülüb. Təşkilatın “ümumi üzvlük” kateqoriyası üzrə üzvlüyünə qəbul edilən AKTA tələb olunan üzvlük meyarlarına tam olaraq cavab vermişdir. Meyarlar arasında sahə üzrə beynəlxalq konfranslarda aktiv və effektiv iştirak, tədqiqatçıların və tədqiqat qruplarının mövcudluğu, kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində tədbir, seminar və təlimlərin təşkili yer almaqdadır. Həmçinin müvafiq istiqamətdə ictimai məsləhətlərin verilməsi, ictimai məlumatlandırma və maarifləndirmə kampaniyalarının təşkil edilməsi, qanunvericilik layihələrinin hazırlanmasında iştirak və bu cür təşəbbüslərə dəstək də üzvlüyə qəbul üçün əsas meyarlar arasındadır.
Qeyd edək ki, 2005-ci ildə İslam İnkişaf Bankının (İİB) Rəhbərlər Şurasının İllik Toplantısı zamanı İƏT-ə üzv ölkələr arasında kibertəhdidlərə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi üçün qlobal əməkdaşlığın həyata keçirilməsi məqsədilə OIC-CERT-in yaradılması təklif edilib. Hal-hazırda şəbəkənin 29 dövlətdən müxtəlif kateqoriyalar üzrə 50 ətrafında çox üzvü var.

The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA) has been chosen as a member of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Computer Incident Response Centers (OIC-CERT) cooperation platform.
ACOA's candidacy was nominated by the State Service for Special Communication and Information Security, the official representative of the Republic of Azerbaijan in OIC-CERT and a full member of the network. ACOA, admitted to the organization under the "general membership" category, fully satisfied the stipulated membership criteria. These criteria encompass active and effective participation in international conferences in the field, the presence of researchers and research groups, organization of events, seminars and training sessions related to cybersecurity and information security. Additionally, meeting public advisory needs in the relevant direction, organizing public information and awareness campaigns, participating in the formulation of legislative projects and supporting such initiatives were key considerations for membership.
It is noteworthy that in 2005, at the Annual Meeting of the Board of Directors of the Islamic Development Bank (IDB), there was a proposal to establish OIC-CERT with the aim of fostering global cooperation to enhance the collective resilience against cyber threats among member countries of the Organization of Islamic Cooperation (OIC). Presently, the network boasts over 50 members representing 29 countries across diverse categories.