Xəbərlər • 30.07.2023
AKTA tərəfindən təşkil edilən kiber yay məktəbinin iştirakçıları arasında bilik yarışı və yay məktəbinin bağlanış tədbiri keçirilib.
29 iyul tarixində Bakı Ali Neft Məktəbində 12-16 yaş arası məktəbli və yeniyetmələr üçün təşkil edilən “Cyber Summer School - 2023” beynəlxalq yay məktəbinin iştirakçıları arasında bilik yarışı və yay məktəbinin bağlanış tədbiri baş tutub. Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı, “Azerconnect MMC”, “Caspel”, “Cyberpoint”, “Techpro DC” və “Huawei Technologies” şirkətlərinin sponsorluğu, “Gesco”, “A2Z Technologies”, “CISCO” və “Azerobot” şirkətlərinin tərəfdaşlığı ilə 24-29 iyul tarixlərində baş tutan yay məktəbinə cəlb edilmiş yeniyetmələrin və onların valideynlərinin iştirak etdiyi bağlanış tədbirində aidiyyəti dövlət qurumlarının, xarici ölkələrin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən səfirliklərinin nümayəndələrinin, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin rəhbər vəzifəli şəxslərinin çıxışları dinlənilib.
Qeyd etmək lazımdır ki,  “Cyber Summer School - 2023” yay məktəbinin əhatə dairəsi və beynəlxalq əhəmiyyəti bu il daha da genişləndirilmişdir. Belə ki, yay məktəbində Azərbaycan, İsrail və Türkiyə ilə yanaşı Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstandan olan yeniyetmələr, o cümlədən  vətənimiz uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın övladları, ümumilikdə 125 iştirakçı cəlb edilib.
Ödənişsiz əsaslarla ingilis dilində təşkil edilən beynəlxalq yay məktəbinə 12-16 yaş aralığında olan, zəruri ingilis dili, habelə informasiya texnologiyaları üzrə biliklərə malik və müsabiqədən keçmiş şəxslər cəlb edilib. Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil edilən təlim və praktiki seminarlar isə Azərbaycan, İsrail və Türkiyənin sahə üzrə ekspertlər tərəfindən həyata keçirilmişdir. Ümumilikdə, yay məktəbində 20 təlimçi tərəfindən kibertəhlükəsizliyin müxtəlif aspektləri üzrə 20-dən çox təlim və praktiki seminarlar keçirilmiş, 29 iyul tarixində isə yay məktəbi iştirakçıları arasında bilik (“CTF”) yarışı təşkil olunmuşdur. Bağlanış tədbirinin sonunda bilik yarışının qalibi olan komandalar mükafatlandırılmış və yay məktəbinin iştirakçılarına müvafiq sertifikatlar təqdim olunmuşdur.
2021-ci ildən etibarən ənənəvi olaraq hər il həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrdən olan yay məktəbi iştirakçıları arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə, kibertəhlükəsizlik üzrə bilik, bacarıq və xüsusi həvəsə malik yeniyetmələrin müəyyənləşdirilərək ölkə daxilində və xaricində bir araya gətirilməsinə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssis kimi yetişdirilməsinə dəstək verməkdir.

A knowledge competition and the closing event of the summer school were held among the participants of the cyber summer school organized by ACOA
On July 29, a knowledge competition and the closing event of the summer school took place among the participants of the "Cyber Summer School - 2023" international summer school organized for schoolchildren and teenagers aged 12-16 years at Baku Higher Oil School. Sponsored by "Azerconnect MMC," "Caspel," "Cyberpoint," "Techpro DC," and "Huawei Technologies," the cyber summer school, organized by the Association of Cyber Security Organizations in partnership with "Gesco," "A2Z Technologies," "CISCO," and "Azerobot" companies, held its closing event on July 29. The event was attended by teenagers, parents, representatives from state institutions, foreign embassies, and senior officials from higher education institutions.
The "Cyber Summer School - 2023" has seen significant growth in scope and international significance this year. With 125 participants, it welcomed teenagers not only from Azerbaijan, Israel, and Turkiye but also from Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan - member countries of the Organization of Turkic States. Additionally, children of national heroes who sacrificed their lives for the motherland also participated in the summer school.
The international summer school, conducted in English, was open to youths aged 12-16 with proficiency in English and information technologies. The Baku Higher Oil School hosted the training and practical seminars, delivered by experts from Azerbaijan, Israel and Turkiye. Over 20 trainers conducted more than 20 sessions on various cyber security topics. On July 29, a knowledge competition ("CTF") was held among the participants and the winning teams were honored during the closing event. All participants received certificates as recognition for their participation in the summer school.
The annual project, initiated since 2021, aims to foster friendly relations among summer school participants from partner countries. It seeks to unite teenagers with a passion for cyber security, both within and outside the country, while also supporting the growth of cybersecurity specialists in the field.