Xəbərlər • 11.07.2025
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) tərəfindən icra olunan “İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris vəsaitlərinin hazırlanması” layihəsi uğurla həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində nəzərdə tutulan təlim-seminarlar və hazırlanmış metodiki vəsaitlərin təqdimat tədbirləri başa çatıb.
AKTA-nın mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, layihənin icrası nəticəsində “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasına daxil olan 3 fənn (“Kriptoqrafiyanın əsasları”; “Elektronika və IoT cihazlarının təhlükəsizliyi”; “Sosial mühəndislik”) üzrə sillabuslar və metodiki vəsaitlər (mühazirələr toplusu) hazırlanmışdır. “Kriptoqrafiyanın əsasları” fənni üzrə materiallar Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru, universitetin “Kibertəhlükəsizlik” kafedrasının müdiri, professor Yadigar İmamverdiyev, “Elektronika və İoT cihazlarının təhlükəsizliyi” fənni üzrə materiallar Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının “İnformasiya texnologiyaları və texniki elmlər” kafedrasının müdiri, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Asif Qanbayev və AKTA eksperti Rəşad Əliyev, “Sosial mühəndislik” fənni üzrə materiallar isə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Polis Akademiyasının “Əməliyyat-axtarış fəaliyyəti” kafedrasının rəisi, polis polkovniki Orxan Məmmədov və AKTA-nın şöbə müdiri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Təbriz Cəfərov tərəfindən hazırlanıb.
Layihə çərçivəsində hazırlanan materiallar cari ilin 17-23 iyun tarixlərində Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasında, Azərbaycan Texniki Universitetində, Bakı Mühəndislik Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universitetində, Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Heydər Əliyev adına Akademiyasında və Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Polis Akademiyasında professor-müəllim heyətinin, AKTA-ya üzv şirkətlərin nümayəndələrinin və ekspertlərin iştirakı ilə geniş auditoriyaya təqdim edilmiş və müvafiq istiqamətlər üzrə təlimlər keçirilmişdir. Bu tədbirlərdə ümumilikdə 500 nəfərdən çox universitet tələbəsi iştirak etmişdir.
Hazırlanmış tədris-metodiki vəsaitlər ilə elektron qaydada aşağıdakı link vasitəsilə tanışmaq olmaq və əldə etmək mümkündür:
https://akta.az/az/news/tehsil-layihesi-cercivesinde-hazirlanmis-tedris-vesaitleri-ictimaiete-teqdim-olunur
Qeyd edək ki, AKTA tərəfindən icra olunan layihə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən 2024-cü ildə elan edilmiş “Təhsildə könüllü fəaliyyətin təşkili” qrant müsabiqəsi çərçivəsində həyata keçirilib. Həyata keçirilmiş layihə universitetlərdə “informasiya təhlükəsizliyi” ixtisasının tədris kontentinin inkişafına yönəlib. AKTA-nın son illərdə həyata keçirdiyi ardıcıl layihələr sayəsində qeyd olunan ixtisas üzrə artıq 6 tədris vəsaiti hazırlanmış və akademik ictimaiətə təqdim olunmuşdur.

With the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) has successfully implemented the project "Development of Scientific and Methodological Teaching Materials for the Specialization in Information Security". The planned training seminars and presentation events for the prepared methodological materials within the scope of the project have been completed.
According to ACOA’s press service, as a result of the project, syllabi and methodological materials (collections of lectures) for three subjects under the “Information Security” specialization — "Fundamentals of Cryptography", "Security of Electronics and IoT Devices", and "Social Engineering" — were developed. The materials for "Fundamentals of Cryptography" were prepared by Professor Yadigar Imamverdiyev, Head of the "Cybersecurity" Department of the Azerbaijan Technical University. The materials for "Security of Electronics and IoT Devices" were prepared by Dr. Asif Ganbayev, Head of the "Information Technology and Technical Sciences" Department of the Academy of the State Customs Committee, together with ACOA expert Rashad Aliyev. The materials for "Social Engineering" were prepared by Police Colonel Orkhan Mammadov, Head of the "Operational-Investigative Activities" Department of the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, and Dr. Tabriz Jafarov, Head of Department at ACOA.
Between June 17 and 23 of this year, the materials prepared within the framework of the project were presented to a wide audience and relevant training sessions were conducted at the Academy of the State Customs Committee, Azerbaijan Technical University, Baku Engineering University, Sumgayit State University, the Heydar Aliyev Academy of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, and the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan. The events brought together faculty members, representatives of ACOA member companies, experts, and over 500 university students.
The prepared educational and methodological materials can be accessed and downloaded electronically at the following link:
It should be noted that the project implemented by ACOA was carried out within the framework of the “Organization of Voluntary Activities in Education” grant competition announced by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in 2024. The project aimed to enhance the teaching content of the “Information Security” specialization in universities. Thanks to ACOA’s consistent projects in recent years, a total of six teaching materials for this specialization have now been developed and presented to the academic community.