Xəbərlər • 29.09.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) tərəfindən həyata keçirilən “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” layihəsi çərçivəsində təlimlər başa çatıb
Layihənin sayca dördüncü və sonuncu təlim paketi 29.09.2023-cü il tarixində Cənubi Qafqazın ən böyük kibertəhlükəsizlik xidməti provayderlərindən olan “Cyberpoint” şirkətində iştirakçılara təqdim edilib.
Layihə rəhbəri Təbriz Cəfərovun layihə haqqında çıxışından sonra AKTA sədri Elvin Balacanov təlim iştirakçılarını Azərbaycanın kibertəhlükəsizlik ekosistemi və bu ekosistemin gücləndirilməsi məqsədilə ölkədə həyata keçirilmiş mühüm tədbirlər barədə məlumatlandırıb. AKTA sədri görülən işlərdən bəhs edərkən ölkənin müvafiq strategiyası və müəyyənləşdirilmiş prioritet istiqamətlər, eləcə də kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə hüquqi sferada atılmış addımlara dair məlumatları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Daha sonra, araşdırmaçı jurnalist, sosial media eksperti Sənan Nəcəfov tərəfindən kiberməkanda saxta xəbərlər və dezinformasiyaya qarşı mübarizədə tətbiq olunan alət və mexanizmlər, xüsusilə də vizual materialların texniki üsullardan istifadə etməklə saxtalaşdırılmasının müəyyən olunması vasitələri barədə təlim keçirilib. Qeyd edilən təqdimatdan sonra isə İKT mütəxəssisləri Rəşad Əliyev və Rauf Cabarov saxta xəbərlərlə mübarizədə texniki imkanları, eləcə də media nümayəndələri üçün tövsiyələri ehtiva edən təqdimatla çıxış edib.
Kibertəhlükəsizliyin təmin olunmasının texniki və təcrübi aspektlərinə dair təlim işitirakçılarının suallarının cavablandırılması məqsədilə "Cyberpoint" şirkətinin direktoru Fuad Niftəliyev və İnformasiya təhlükəsizliyi məsələləri üzrə direktor müavini Aydın Qurbanlı tərəfindən şirkətin təqdim etdiyi kibertəhlükəsizlik xidmətləri, məhsul və həlləri, eləcə də texniki imkanları, o cümlədən şirkətin kibertəhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzinin fəaliyyətinə dair ətraflı məlumat verilib.
Tədbirin sonunda təlimi müvəfəqiyyətlə başa vuran media nümayəndələrinə müvafiq sertifikatlar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” layihəsi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə baş tutmuşdur.

The fourth and last training package of the project was presented to the participants on 29.09.2023 at Cyberpoint, one of the largest cybersecurity service providers in the South Caucasus.
After the project leader Tabriz Jafarov's speech about the project, ACOA chairman Elvin Balajanov informed the training participants about the cybersecurity ecosystem of Azerbaijan and the important measures implemented in the country to strengthen this ecosystem. While talking about the work done, ACOA chairman brought to the attention of the participants the relevant strategy of the country and the identified priority directions, as well as the steps taken in the legal sphere in order to ensure the security of the critical information infrastructure.
Later, Sanan Najafov an investigative journalist and social media expert, conducted a training on the tools and mechanisms used in the fight against fake news and disinformation in cyberspace, especially the means of identifying the falsification of visual materials using technical methods. After the mentioned presentation, ICT specialists Rashad Aliyev and Rauf Jabarov gave a presentation containing technical possibilities in the fight against fake news, as well as recommendations for media representatives.
In order to address the questions from participants regarding the technical and practical aspects of ensuring cybersecurity, Fuad Niftaliyev the Director of "Cyberpoint" company and Aydin Gurbanli, Deputy Director in charge of Information Security issues provided a detailed presentation on the cybersecurity services, products, solutions, and technical capabilities offered by the company. They also shared comprehensive information about the operations of the company's cybersecurity operations center.
At the end of the event, relevant certificates were presented to media representatives who successfully completed the training.
It should be noted that the project "Fighting fake news in cyberspace" is implemented with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.