Xəbərlər • 12.06.2023
12 iyun 2023-cü il tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təşkilatçılığı ilə 14 ali təhsil müəssisəsinin aidiyyəti mütəxəssislərin iştirakı ilə Azərbaycan Texniki Universitetində  “Kriptoqrafiya üzrə elmi-praktiki seminar” həyata keçirilib. Sahə üzrə ekspertlərin iştirakı ilə kibertəhlükəsizlik kontekstində kriptoqrafiyanın əhəmiyyəti, kriptoqrafiya sahəsində baş verən yeniliklər, blokçeyn texnologiyalarında kriptoqrafiyanın rolu, kriptoqrafik təhlükəsizlik protokolları və digər mövzular müzakirə olunub.
Seminarın əsas məqsədi Azərbaycan Respublikasında kriptoqrafiya sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssislər arasında sahə üzrə aktual məsələlərin müzakirəsinin təşkil olunması və təkmilləşdirici təkliflərin hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi olub.

On June 12, the ”Scientific-Practical Seminar on Cryptography” was held
On June 12, 2023, a "scientific-practical seminar on cryptography" was held at the Azerbaijan Technical University with the participation of relevant experts from 14 higher education institutions, organized by the Association of Azerbaijan Cybersecurity Organizations (ACOA). With the participation of experts in the field, the importance of cryptography in the context of cybersecurity, innovations in the field of cryptography, the role of cryptography in blockchain technologies, cryptographic security protocols and other topics were discussed.
The main goal of the seminar was to organize a discussion of current issues in the field among experts specialized in the field of cryptography in the Republic of Azerbaijan, and to prepare and present improvement proposals accordingly.