Dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyi üzrə rəhbər heyəti arasında təcrübə mübadiləsi, sahə üzrə problemlərin və yeni imkanların müzakirəsi məqsədilə Estoniya Elektron İdarəetmə Akademiyası(eGA)-ın tərədaşlığı ilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti (XRİTDX) tərəfindən “Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin VI Zirvə Toplantısı” təşkil olunub. Tədbirə 70-dən çox dövlət qurumunu təmsil edən nümayəndələr iştirak edib.
Zirvə Toplantısında Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasını İdarə Heyətinin sədri Pənah Musayev təmsil edib.
Zirvə Toplantısını açan XRİTDX-nin rəis müavini, general-mayor Allahverən İsmayılov qonaqları salamlayaraq, çıxışında vurğulayıb ki, informasiya təhlükəsizliyi artıq yalnız texniki məsələ deyil, milli təhlükəsizlik, iqtisadi sabitlik və cəmiyyətin etimad məsələsidir. Rəqəmsallaşmanın dərinləşməsi ilə bağlı risklərin artdığını qeyd edən Allahverən İsmayılov bildirib ki, qlobal statistikalara əsasən, 2024-cü ilin ilk yarısında dövlət qurumlarına yönəlmiş hücumların 40%-dən çoxu kritik infrastruktura qarşı həyata keçirilib. O, həmçinin ölkəmizdə həyata keçirilmiş ilk “Bug Bounty” proqramının əhəmiyyətini qeyd edərək, dövlət qurumlarının özəl sektorla əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb.
Sonda sahə üzrə dövlət qulluqçularının əməyinin stimullaşdırılması, kiberinsident nümunələri, yeni tendensiyalar, təhlükələr və dövlət qurumlarının üzləşdiyi problemlər müzakirə olunub. Açıq debat iştirakçılara təcrübə mübadiləsi aparmaq və birgə həll yolları təklif etmək imkanı yaradıb.
“Dövlət qurumları İT rəhbərlərinin Zirvə Toplantısı” informasiya təhlükəsizliyi sahəsində dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, yeniliklərin müzakirəsi və gələcək fəaliyyət planlarının müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm platforma rolunu oynayır.

The 6th Summit of IT Leaders of State Institutions Held
With the support of the e-Governance Academy of Estonia (eGA), the Special State Protection Service (SSPS) organized the 6th Summit of IT Leaders of State Institutions. The event aimed to facilitate experience sharing among senior officials responsible for information security in government bodies, as well as to discuss sector-specific challenges and emerging opportunities. Representatives from more than 70 state institutions attended the summit.
The Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan was represented at the Summit by its Chairman of the Board, Panah Musayev.
Opening the event, Deputy Chief of the SSPS, Major General Allahveran Ismayilov, welcomed the participants and emphasized in his address that information security is no longer merely a technical issue but a matter of national security, economic stability, and public trust. Highlighting the increasing risks driven by deepening digitalization, he noted that according to global statistics, over 40% of cyberattacks targeting government institutions in the first half of 2024 were directed at critical infrastructure. He also underlined the importance of the country’s first “Bug Bounty” program and stressed the need for closer cooperation between government institutions and the private sector.
The discussions concluded with a focus on incentivizing the work of public servants in the field, sharing examples of cyber incidents, reviewing new trends and threats, and addressing challenges faced by government institutions. An open debate session provided participants with an opportunity to exchange experiences and propose joint solutions.
The Summit of IT Leaders of State Institutions serves as an important platform for strengthening cooperation among government agencies in the field of information security, discussing innovations, and defining future action plans.