Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) tərəfindən təqdim olunmuş “İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris vəsaitlərinin hazırlanması” layihəsi Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən “Təhsildə könüllü fəaliyyətin təşkili” qrant müsabiqəsinin qalibi olub.
Mütəxəssis hazırlığında tədrisin müasir standartlara uyğun aparılmasına dəstək vermək məqsədi daşıyan layihə çərçivəsində bakalavriat təhsil səviyyəsinin informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə təhsil proqramına uyğun olaraq, AKTA tərəfindən aidiyyəti mütəxəssislər cəlb edilməklə, “Kriptoqrafiyanın əsasları”, “Elektronika və IoT cihazlarının təhlükəsizliyi”, eləcə də “Sosial mühəndislik” fənləri üzrə sillabuslar və metodiki vəsaitlər, o cümlədən tədris vəsaitlərinin kontenti hazırlanacaq. Daha sonra, müvafiq ali təhsil müəssisələrində hazırlanmış materialların təqdimatı və təlimlər həyata keçiriləcək, habelə həmin materiallara əlçatanlıq təmin ediləcək. Qeyd olunmalıdır ki, 2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə AKTA tərəfindən həyata keçirilmiş layihə çərçivəsində “Veb təhlükəsizlik”, “Şəbəkə təhlükəsizliyi” və “İnformasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyin hüquqi aspektləri” fənləri üzrə tədris-metodiki vəsaitlər hazırlanıb və müvafiq ali təhsil müəssisələrinə təqdim edilib.
Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən “Təhsildə könüllü fəaliyyətin təşkili” qrant müsabiqəsi ilə əlaqədar qeyd olunmalıdır ki, müsabiqəyə ümumilikdə 112 layihə təqdim olunub. Bütün layihələr əvvəlcə texniki ekspertiza mərhələsindən keçirilib və nəticədə 109-u məzmun qiymətləndirilməsi mərhələsinə buraxılıb. Məzmun qiymətləndirilməsi mərhələsində layihələr 100 ballıq şkala ilə 9 meyar əsasında qiymətləndirilib. Bu mərhələnin sonunda ən yüksək bal toplayan layihələr Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli 652 nömrəli fərmanına uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu ilə razılaşdırılıb. Nəticə olaraq, qeyri-hökumət təşkilatları tərəfindən daxil olmuş 15 layihəyə qrant ayrılıb.

The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan has been awarded as the winner of the "Organizing Volunteer Activities in Education" grant competition.
The project "Development of Scientific and Methodological Teaching Materials for the Information Security Specialty," submitted by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), has been declared the winner of the "Organizing Volunteer Activities in Education" grant competition conducted by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
As part of the project aimed at supporting the alignment of education with modern standards in professional training, ACOA will involve relevant experts to develop syllabi, methodological materials, and teaching content for the bachelor’s degree program in Information Security. These materials will cover subjects such as "Fundamentals of Cryptography," "Security of Electronics and IoT Devices," and "Social Engineering."
Subsequently, the prepared materials will be presented and training sessions conducted at relevant higher education institutions, ensuring accessibility to these resources. It is worth noting that in 2024, with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, ACOA successfully developed teaching and methodological materials for the subjects “Web Security,” “Network Security,” and “Legal Aspects of Information and Cybersecurity.” These materials have been delivered to the appropriate higher education institutions.
Regarding the "Organizing Volunteer Activities in Education" grant competition conducted by the Ministry of Science and Education, it should be noted that a total of 112 projects were submitted. All projects initially underwent a technical expertise phase, after which 109 projects advanced to the content evaluation stage.
During the content evaluation phase, the projects were assessed using a 100-point scale based on nine criteria. At the end of this stage, the highest-scoring projects were reviewed in coordination with the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Youth Foundation, in accordance with Presidential Decree No. 652 dated October 21, 2015.