Xəbərlər • 22.09.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəszilik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) tərəfindən həyata keçirilən “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” layihəsi çərçivəsində təlimlər davam edir
Layihənin üçüncü təlim paketi isə 22.09.2023-cü il tarixində Bakı Gənclər Mərkəzində iştirakçılara təqdim edilmişdir. Layihə rəhbəri Təbriz Cəfərovun layihə haqqında çıxışından sonra AKTA sədri Elvin Balacanov iştirakçıları salamlayaraq layihənin gedişatından bəhs etmiş, mövzunun aktuallığına toxunmuş, xüsusilə də həftənin əvvəlində həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirləri zamanı informasiya sferasında atılmış addımlara dair məlumat vermişdir.
Daha sonra “Dövlətlərin daxili işlərinə qarışmama kontekstində informasiya (və ya dezinformasiya) hücumları və onlarla mübarizə” başlığı ilə Dr. Təbriz Cəfərov, “Passiv rəqəmsal iz (“footprinting”): Axtarış motorları, Whois, Archive.org və müxtəlif mənbələr” başlığı ilə İKT ekspertləri Rəşad Əliyev və Rauf Cabarov təqdimat həyata keçirmişdir.
Tədbirin sonunda media nümayəndələri Bakı Gənclər Mərkəzində yerləşən “Kiber Təhlükəsizlik Platforması" rəsmiləri tərəfindən mərkəzin fəaliyyəti ilə tanış edilmişdir.
Ümumilikdə müxtəlif media qurumlarını təmsilən 30-dan artıq jurnalistin qatıldığı təlimlər davam etməkdədir.
Qeyd edək ki, “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” layihəsi Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə icra edilir.

Trainings are ongoing within the framework of the project ”Fighting fake news in cyberspace” implemented by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA)
Trainings are ongoing within the framework of the project "Fighting fake news in cyberspace" implemented by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA)
The third training package of the project was presented to the participants at the Baku Youth Center on 22.09.2023. After the project leader Tabriz Jafarov's speech about the project, ACOA chairman Elvin Balajanov greeted the participants and talked about the progress of the project, touched on the relevance of the topic and gave information about the steps taken in the information sphere during the local anti-terrorist measures carried out at the beginning of the week.
Dr. Tabriz Jafarov delivered session titled "Information (or disinformation) Attacks and Their Mitigation in the Context of Non-interference in State Affairs and ICT experts Rashad Aliyev and Rauf Jafarov delivered a presentation titled "Passive Digital Footprint: Exploring Search Engines, Whois, Archive.org, and Other Sources."
At the end of the event, the representatives of the media were introduced to the activities of the center by the officials of the "Cyber Security Platform" located in the Baku Youth Center.
In general, more than 30 journalists representing various media organizations are participating in the trainings.
It should be noted that the project "Fighting fake news in cyberspace" is implemented with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.