Bakıda beşinci “Caspian Investment Week” çərçivəsində “Caspian Energy Club” və Azərbaycan Milli Biznes Assosiasiyasının (MİLLİ.BİZ) təşkilatçılığı, AKTA İdarə Heyətinin üzvü olan “Caspel” şirkətinin baş tərəfdaşlığı ilə 2-ci Beynəlxalq “Caspian Innovation Forum 2025” təşkil edilib. Forum müxtəlif sektorları təmsil edən geniş iştirakçı auditoriyasını bir araya gətirən, həm aktual mövzuları, həm də sektorlararası əməkdaşlığı özündə birləşdirən çoxprofilli proqramı ilə diqqət çəkib. II Forumda kibertəhlükəsizlik və süni intellekt mövzularına xüsusi diqqət ayrılıb.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Milli Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin rəisi Davud Rüstəmov qurumun fəaliyyəti barədə qısa məlumat verərək kibertəhdidlərin artan dinamikasını və kibertəhlükəsizliyin dünya iqtisadiyyatına vurduğu ciddi zərərləri qeyd edib. O, Azərbaycan dövlət informasiya sistemlərinin beynəlxalq tələblərə uyğun şəkildə qurulduğunu bildirib.
“Caspel” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Ceyhun Quliyev açılış nitqində forumun məqsəd və missiyasının aktuallığını yüksək qiymətləndirərək, qlobal innovativ ekosistem və onun gələcək inkişaf imkanları barədə fikirlərini bölüşüb. Forumda iki panel çərçivəsində müzakirələr aparılıb.
AKTA-nın icraçı direktoru Rauf Cabarov Forumun “Kibertəhlükəsizlik, dayanıqlı inkişaf və innovativ sənaye texnologiyaları” adlı panelində çıxış edib. “Caspel” şirkətinin baş direktoru Natiq Paşayevin moderatorluğu ilə keçirilən panel çərçivəsində təhlükəsizlik yanaşmaları, kritik informasiya infrastrukturunun qorunması və sənayedə rəqəmsal dayanıqlığın artırılması üzrə aktual mövzular nəzərdən keçirilib. Rauf Cabarov regionda süni intellekt üzrə olan meyllərdən söz açaraq, ölkəmizin strateji təhlükəsizliyi və texnoloji tərəqqisi baxımından süni intellekt mərkəzlərinin inkişafının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. Paneldə AKTA üzvü olan STDC-nin (Sumqayıt Texnologiyalar Data Mərkəzi) direktoru Elvin Aslanov spiker qismində iştirak edib və data mərkəzlərin ümumi texnoloji inkişafda rolu barədə maraqlı məlumatlar verib. Paneldə həmçinin, kibertəhlükəsizlik strategiyalarının yenilənməsi, təhlükəsizlik ekosisteminin qlobal tendensiyalara uyğunlaşdırılması və sənaye sahəsində yeni texnologiyaların tətbiqi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Forumun “Rəqəmsal iqtisadiyyat və süni intellekt erası” mövzusunda keçirilən digər paneldə müasir rəqəmsal transformasiya meyilləri, süni intellekt tətbiqlərinin iqtisadi sektorlara təsiri, böyük həcmli verilənlərin idarə edilməsi və rəqəmsal təhsil imkanlarının genişləndirilməsi kimi məsələlərə toxunulub. Burada AKTA üzvü olan “AzInTelecom” MMC-nin baş kommersiya direktoru Fərrux Fərəcullayev çıxış edib.
Müzakirələrin sonunda hər iki panelin spikerlərinə 2-ci Beynəlxalq “Caspian Innovation Forum 2025”in uğurlu təşkilinə verdikləri dəstəyə görə təşəkkürnamə sertifikatları təqdim edilib.

The 2nd International "Caspian Innovation Forum 2025" was organized in Baku, within the framework of the fifth "Caspian Investment Week," by the "Caspian Energy Club" and the Azerbaijan National Business Association (MİLLİ.BİZ), in partnership with "Caspel," a member of the ACOA Board. The forum attracted a wide audience representing various sectors, featuring a multifaceted program that addressed current topics as well as intersectoral collaboration, with particular emphasis on cybersecurity and artificial intelligence.
In his opening speech, Davud Rustamov, head of the National Cybersecurity Center of the State Security Service, provided a brief overview of the organization's activities, noting the increasing dynamics of cyber threats and the serious damage they inflict on the global economy. He stated that Azerbaijan's state information systems are designed in accordance with international requirements.
Jeyhun Guliyev, chairman of the Board of "Caspel," highly valued the relevance of the forum's goals and mission in his opening remarks, sharing his thoughts on the global innovative ecosystem and its future development opportunities. The forum included discussions across two panel sessions.
Rauf Jabarov, executive director of ACOA, spoke at the panel titled "Cybersecurity, Sustainable Development, and Innovative Industrial Technologies." Moderated by Natiq Pashayev, the CEO of "Caspel," the panel addressed current topics such as security approaches, the protection of critical information infrastructure, and enhancing digital resilience in the industry. Rauf Jabarov highlighted the importance of developing artificial intelligence centers for the strategic security and technological progress of the country, discussing trends in artificial intelligence in the region. Elvin Aslanov, the director of STDC (Sumgait Technologies Data Center), a member of ACOA, participated as a speaker and provided interesting insights about the role of data centers in overall technological development. The panel also engaged in discussions on updating cybersecurity strategies, aligning security ecosystems with global trends, and the implementation of new technologies in the industry.
Another panel focused on the topic "The Era of Digital Economy and Artificial Intelligence," addressing modern digital transformation trends, the impact of artificial intelligence applications on economic sectors, big data management, and the expansion of digital education opportunities. Here, Farrukh Farajullayev, the chief commercial officer of "AzInTelecom" LLC, was a speaker.
At the end of the discussions, certificates of appreciation were presented to the speakers of both panels for their support in the successful organization of the 2nd International "Caspian Innovation Forum 2025."