Xəbərlər • 13.09.2024
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı tərəfindən dərc olunmuş "Qlobal Kibertəhlükəsizlik İndeksi 2024"
12 sentyabr tarixində Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı tərəfindən dərc olunmuş "Qlobal Kibertəhlükəsizlik İndeksi 2024" (Global Cybersecurity Index 2024, https://www.itu.int/en/ITU-D/Cybersecurity/Pages/global-cybersecurity-index.aspx) 194 ölkənin 20 indikator üzrə 83 sual ətrafında qiymətləndirilməsi əsasında hazırlanıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, kibertəhlükəsizlik sahəsində 2020-ci illə müqayisədə dünya ölkələrinin orta reytinq göstəricisi təxminən 20 faiz yüksəlib (Hazırda, qlobal orta göstərici 65.7 xaldır). Eyni zamanda, bu il 10-dan çox ölkə mümkün maksimum xal (100 xal) toplayıb (məsələn, Türkiyə, Birləşmiş Krallıq, BƏƏ, Cənubi Koreya, Danimarka, Finlandiya, İndoneziya, İtaliya, Misir, Mavritaniya, Qatar, Səudiyyə Ərəbistanı). Ümumilikdə, 47 ölkə 95-100 xal arası nəticə əldə edib.
Bu il ölkəmizin də kibertəhlükəsizlik indeksinin yüksəlməsi, 100 mümkün xaldan 93.76 xal toplaması və "təkmil səviyyə"də qərarlaşması (2020-ci ildə 89.31 xal toplanılmışdı) bu sahədə son illər ərzində ölkəmizdə həyata keçirilmiş uğurlu fəaliyyətin nəticəsi kimi qiymətləndirilməlidir. Xüsusilə də, "Normativ hüquqi tənzimləmə" və "Əməkdaşlıq" sferasında tədbirlərlə bağlı meyarlar üzrə mümkün maksimum xal toplamağımız adıçəkilən sahələrdə həyata keçirilmiş tədbirlərin səmərəliliyinin təcəssümüdür. İTU-nun hesabatına görə, Azərbaycanda "Potensialın inkişaf etdirilməsi", "Texniki" və "Təşkilati" sferalarda tədbirlərlə bağlı meyarlar üzrə daha intensiv işlərin görülməsinə ehtiyac var.
Onu da qeyd edək ki, analoji beynəlxalq kibertəhlükəsizlik indeksinə -
Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyası Fondu tərəfindən ölkələrin 49 indikator üzrə qiymətləndirilməsi əsasında hazırlanan
“Milli Kibertəhlükəsizlik İndeksi”nə  (“National Cybersecurity Index”, https://ncsi.ega.ee/ncsi-index/) - görə  ölkəmiz 70,83 xal toplayıb və hazıradək qiymətləndirilmiş 53 ölkə arasında 18-ci yerdə qərarlaşıb. Bu indeks üzrə heç bir ölkə mümkün maksimum xal (100 xal) toplamayıb və yalnız 20 ölkənin xalı 70-dən yuxarıdır.
Son illər ərzində kibertəhlükəsizlik sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilmiş uğurlu fəaliyyət nəticəsində bu indeks üzrə də göstəricimiz xeyli yaxşılaşıb. Eyni zamanda, ölkəmizin bu indeks üzrə də mövqeyinin daha da yüksəlməsi üçün kibertəhlükəsizlik sferasında intensiv və əlaqələndirilmiş işlərin davam etdirilməsinə ehtiyac var.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin də bildirdiyi kimi, "[t]exnoloji inkişaf, rəqəmsallaşma, kibertəhlükəsizlik, süni intellektin tətbiq edilməsi – bütün bunlar bizim gündəlik həyatımızın əlamətlərinə çevrilməlidir. Dövlət qurumları, özəl sektor və cəmiyyətin bütün digər seqmentləri buna hazır olmalıdırlar. Əks təqdirdə, biz geridə qalacağıq. Biz isə geridə qala bilmərik."

The "Global Cybersecurity Index 2024" published by the International Telecommunication Union on September 12 (Global Cybersecurity Index 2024, (Global Cybersecurity Index 2024, https://www.itu.int/en/ITU D/Cybersecurity/Pages/global-cybersecurity-index.aspx) was developed based on the evaluation of 194 countries around 83 questions across 20 indicators.
It is worth noting that compared to 2020, the average global rating in the field of cybersecurity has increased by approximately 20% (the current global average is 65.7 points). Additionally, over 10 countries have achieved the maximum possible score of 100 points this year (e.g., Turkey, the United Kingdom, UAE, South Korea, Denmark, Finland, Indonesia, Italy, Egypt, Mauritius, Qatar, Saudi Arabia). Overall, 47 countries have scored between 95 and 100 points.
The rise in our country's cybersecurity index this year, with a score of 93.76 out of a possible 100, placing us in the "advanced level" (compared to 89.31 points in 2020), should be regarded as the result of successful efforts undertaken in recent years. Notably, achieving the maximum possible score in the "Legal Framework" and "Cooperation" criteria reflects the effectiveness of the measures implemented in these areas. According to the ITU report, there is a need for more intensive efforts in Azerbaijan concerning the criteria related to "Capacity Development," "Technical," and "Organizational" spheres.
It is also worth mentioning that according to a similar international cybersecurity index— the "National Cybersecurity Index" (NCSI), prepared by Estonia's e-Governance Academy Foundation based on the evaluation of countries across 49 indicators— our country has scored 70.83 points and is ranked 18th among the 53 countries assessed so far. In this index, no country has achieved the maximum possible score of 100, and only 20 countries have scored above 70 points.
As a result of the successful efforts undertaken in recent years in the field of cybersecurity, our country’s performance in this index has also significantly improved. At the same time, to further enhance our position in this index, there is a need for continued intensive and coordinated efforts in the cybersecurity sphere.
As President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has stated, "technological development, digitalization, cybersecurity, and the application of artificial intelligence – all these must become integral parts of our daily lives. State institutions, the private sector, and all other segments of society must be ready for this. Otherwise, we will fall behind. And we cannot afford to fall behind."