Cari ilin 6 mart tarixində Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyası (DGKA) ilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası (AKTA) arasında əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib. Görüşdə Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi, gömrük xidməti general-mayoru Qulu Novruzov, Dövlət Gömrük Komitəsinin Kibertəhlükəsizlik şöbəsinin rəisi Turqut Vəliyev, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov, AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov, AKTA İdarə Heyətinin üzvləri - “Simbrella” şirkətinin baş direktoru və təsisçisi Seymur Məmmədov və “A2Z Technologies” şirkətinin marketinq direktoru Malik Rəşidov, o cümlədən Assosiasiyanın və Akademiyanın əməkdaşları iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan Akademiyanın rəisi, gömrük xidməti general-mayoru Qulu Novruzov İT-nin dövlət təhlükəsizliyinin vacib komponentinə çevrildiyini qeyd edərək bu istiqamətdə Akademiya ilə kibertəhlükəsizlik şirkətləri arasında qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Q. Novruzov həmçinin, cənab Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimindəki nitqində yeni nəslin yetişdirilməsi ilə bağlı qeyd etdiyi vacib məsələlərə də toxunaraq Akademiyanın ən başlıca hədəfinin mükəmməl təhsil mühiti yaratmaqla əmək bazarının tələblərinə uyğun peşəkar kadrlar yetişdirmək olduğunu qeyd edib. Xüsusilə də, 44 günlük Vətən müharibəsində İT sahəsinin vacib rolunu vurğulayan Q. Novruzov bu istiqamətdə qurulan əməkdaşlığın Akademiya ilə yanaşı bütövlükdə Azərbaycan təhsilinin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyi vurğulayıb.
Daha sonra AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov ölkəmizin kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsi məqsədilə hüquqi, təşkilati və elmi-texniki sferalarda həyata keçirilən tədbirlər, eləcə də Assosiasiyanın fəaliyyət istiqamətləri üzrə atdığı addımlar barəsində məlumat verib. “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023–2027-ci illər üçün Strategiyası”nın Tədbirlər Planında təsbit olunmuş tədbirlərin, eləcə də kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması sahəsində fəaliyyətin effektiv şəkildə həyata keçirilməsinin ölkədə kadr potensialının sürətlə genişləndirilməsini şərtləndirdiyini qeyd edən AKTA sədri qarşılıqlı maraq doğuran sahələr üzrə DGKA ilə birgə fəaliyyətin hər iki tərəf üçün səmərəli olacağını qeyd edib.
Görüşdə çıxış edən DGK-nın şöbə rəisi Turqut Vəliyev kibertəhlükəsizliyin müasir dövrümüzdəki əhəmiyyətindən söz açaraq son dövrlərdə Komitə tərəfindən kifayət qədər rəqəmsal həllərin həyata keçirildiyini qeyd edib və qurulan əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün uğurlu olmasını arzu edib.
Daha sonra “Ali təhsil müəssisələrində kibertəhlükəsizlik üzrə kadr hazırlığı: problemlər və perspektivlər” mövzusunda təqdimat nümayiş olunub.
Çıxış edən digər qonaqlar da müasir dövrümüzdə kibertəhlükəsizlik sahəsi üzrə kadrlara tələbatda ciddi artımın müşahidə olunduğunu diqqətə çatdıraraq ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik üzrə kadr hazırlığı həyata keçirən ali təhsil müəssisələrində bu istiqamətdə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsini sevindirici hal kimi qiymətləndiriblər.
Müzakirələrdən sonra Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi Qulu Novruzov və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalayıblar.
Memorandumda tərəflər arasında qarşılıqlı şəkildə təlim və tədrisin təşkili, gələcək kadr ehtiyaclarının ödənilməsi istiqamətində birgə fəaliyyətin göstərilməsi, həmçinin tələbələrin bilik və bacarıqlarının, peşəkarlıq səviyyələrinin, dünyagörüşlərinin inkişafına dəstək göstərilməsi və digər məsələlər nəzərdə tutulub.

A Memorandum of Understanding was signed between DGKA and AKTA
On March 6 of this year, a ceremony was held for the signing of a Memorandum of Understanding on cooperation between the Academy of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan (ASCCA) and the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA). In attendance at the ceremony were Gulu Novruzov, the Chief of the ASCCA and the Major-General of the customs service, Turgut Valiyev, the head of the Cybersecurity Department of the State Customs Committee, Elvin Balajanov, Chairman of the Board of Directors of the ACOA, Rauf Cabarov, Deputy Chairman of the Board of Directors of ACOA, members of the ACOA Board of Directors - CEO and founder of "Simbrella” Seymur Mammadov and the Marketing Director of "A2Z Technologies” Malik Rashidov. The employees from both the Association and the Academy also attended the ceremony.
Welcoming the guests, Gulu Novruzov, the Chief of the Academy, emphasised the importance of IT in state security, highlighting the effective collaboration between the Academy and cybersecurity companies in this direction. He also touched upon the crucial issues related to the training of the new generation, as emphasised by the President Ilham Aliyev during the inauguration ceremony, the main goal of the Academy is to create an excellent educational environment to meet the demands of the labor market by training professional personnel. Gulu Novruzov particularly emphasised the vital role of the IT sector during the 44-day Patriotic War, stating that the collaboration established in this direction will contribute significantly to the development of education in Azerbaijan, in general.
Subsequently, Elvin Balajanov, Chairman of the Board of Directors of ACOA, provided information about the activities undertaken in legal, organisational, and scientific-technical fields to strengthen Azerbaijan's cybersecurity ecosystem, as well as the steps taken by the Association in various areas. He noted that the effective implementation of measures outlined in the Action Plan of the "The Strategy of Azerbaijan Republic on information security and cyber security for 2023-2027" as well as ensuring the security of critical information infrastructure, requires the rapid expansion of the country's human resources potential. The Chairman of ACOA's Board of Directors highlighted that mutual collaboration in relevant areas between ASCCA and ACOA will be beneficial for both parties.
Speaking at the meeting, Turgut Valiyev, the head of department at the State Customs Committee, mentioned the importance of cybersecurity in the modern era, noting that the Committee has implemented sufficient digital solutions in recent years and expressing the hope for the success of the established collaboration.
Later, a presentation was delivered on the topic of “Preparation of Personnel in Higher Education Institutions for Cybersecurity: Problems and Perspectives”.
Other attendees also highlighted the significant increase in demand for professionals in the field of cybersecurity in our modern era, emphasising the importance of expanding cooperation in this direction among higher education institutions in our country that are engaged in cybersecurity training.
Following the discussions, Gulu Novruzov, the Chair of the Academy of the State Customs Committee (ASCCA), and Elvin Balajanov, the Chairman of the Board of Directors of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA), signed a Memorandum of Understanding For Cooperation.
The Memorandum includes provisions for joint organisation of training and education, joint activities to meet future workforce needs, support for the development of students' knowledge, skills, professionalism, and worldviews, and other relevant matters.