Xəbərlər • 09.01.2026
AKTA 2026-cı ildə ilk tədbirini İT sektorunda “İdarəetmə, risk və uyğunluq” (GRC - “Governance, Risk and Compliance”) mövzusuna həsr edib. Belə ki, 8 yanvar tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası və Keyfiyyət Assosiasiyasının birgə təşəbbüsü və Birləşmiş Krallığın CFECERT şirkətinin dəstəyi ilə “İT sektoru üçün idarəetmə sistemləri üzrə standartlar” mövzusunda seminar baş tutub. Əsasən, AKTA üzv şirkətlərin rəhbər şəxsləri və AKTA ekspertləri üçün nəzərdə tutulan seminarın məqsədi İT sektorunda beynəlxalq idarəetmə standartlarının tətbiqi, onların inteqrasiya imkanları və praktiki faydaları barədə iştirakçıların məlumatlandırılması olub.
Tədbir çərçivəsində məlumat təhlükəsizliyi, şəxsi məlumatların idarə edilməsi, biznesin davamlılığı, İT xidmətlərinin idarə olunması, süni intellekt və uyğunluq sahələrini əhatə edən əsas ISO standartları üzrə təqdimatlar keçirilib. Seminarın mühazirəçisi Ömer Kılınç (CFECERT şirkətinin İT standartlar üzrə beynəlxalq auditoru və təlimçisi) tərəfindən standartların birlikdə yaratdığı dəyər, sertifikatlaşma prosesləri və praktik tətbiq nümunələri barədə ətraflı məlumat verilib. Seminarın sonunda AKTA ekspertləri, xüsusilə GRC ekspert komitəsinin iştirakçıları ilə birlikdə İT standartlar və GRC sahəsində beynəlxalq trendlər barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, AKTA tərəfindən GRC sahəsində, xüsusilə kibertəhlükəsizliyə aid olan istiqamətlərdə ölkəmizdə institusional inkişafın dəstəklənməsi, mütəxəssislərin maarifləndirilməsi, beynəlxalq təcrübənin tətbiqi və AKTA üzv şirkətlərində risklərin idarə edilməsi və uyğunluq məsələlərin gücləndirilməsi mövzuları 2026-cı il üçün əsas məqsədlərdən biri kimi müəyyən edilib.

The Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (AKTA) dedicated its first event of 2026 to "Governance, Risk and Compliance" (GRC) in the IT sector. Specifically, on January 8, a seminar titled "Standards for Management Systems in the IT Sector" was successfully held, a joint initiative of AKTA and the Quality Association, supported by CFECERT, a company from the United Kingdom. Primarily aimed at executives of AKTA member companies and AKTA experts, the seminar's objective was to inform participants about the implementation of international management standards in the IT sector, their integration capabilities, and practical benefits.
Within the scope of the event, presentations were delivered on key ISO standards encompassing information security, personal data management, business continuity, IT service management, artificial intelligence, and compliance. Omer Kılınc, an international auditor and trainer for IT standards at CFECERT, served as the seminar's lecturer, providing comprehensive information on the value generated by these standards, certification processes, and practical implementation examples. At the conclusion of the seminar, AKTA experts, particularly participants from the GRC expert committee, engaged in discussions regarding international trends in IT standards and GRC.
It is noteworthy that AKTA has identified several key objectives for 2026 in the GRC domain, particularly in areas related to cybersecurity. These include supporting institutional development within our country, enhancing specialist awareness, implementing international best practices, and strengthening risk management and compliance matters within AKTA member companies.