Xəbərlər • 11.08.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən cari ilin sentyabr ayı ərzində jurnalistlər və media nümayəndələri üçün “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizə” adlı təlim proqramı həyata keçiriləcək. Təlimlərdə iştirak üçün qeydiyyata start verilir.
“Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” adlı layihə çərçivəsində həyata keçirləcək təlimlər dörd həftə davam edəcək. Təlimlər AKTA-nın ekspertləri tərəfindən aparılacaq və  “Kiberməkanda “saxta xəbər”: “dezinformasiya”, “misinformasiya”, “malinformasiya” anlayışları və onlar arasındakı fərqlər”, “Medianın transformasiyası: rəqəmsal texnologiyalar və sosial media platformalarında saxta xəbər”, “Azərbaycan qanunvericiliyində və beynəlxalq hüquqda saxta xəbər və dezinformasiya anlayışı və məsuliyyət növləri”, “Dövlətlərin daxili işlərinə qarışmama kontekstində informasiya (və ya dezinformasiya) hücumları və onlara qarşı mübarizə”, “Passiv rəqəmsal iz (“footprinting”): axtarış motorları, Whois, Archive.org və digər mənbələr”, “Kibertəhlükəsizlikdə innovasiya, yeni texnologiyalar və “Metaverse”” və s. bu kimi mövzuları əhatə edəcək.
Qeyd edək ki, AKTA tərəfindən həyata keçirilən “Kiberməkanda saxta xəbərlərlə mübarizənin aparılması” layihəsinin əsas məqsədi media nümayəndələri arasında saxta xəbər konsepsiyası və onlara qarşı mübarizə sahəsində maarifləndirmənin aparılması, saxta xəbərlərin qarşısının alınması ilə əlaqədar media nümayəndələrinin iştirakının təşviq edilməsi və dəstəklənməsidir.
Layihə Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə icra edilir.
Layihədə jurnalistlər, media nümayəndələri, bloqer və aidiyyəti şəxslər iştirak edə bilər. Yerlər məhduddur. Son müraciət tarixi 25 Avqust 2023-cü il.

Training on combating fake news in cyberspace is launched
The Association of Cyber Security Organizations of Azerbaijan will conduct a training program for journalists and media representatives called "Combating Fake News in Cyberspace" in September of this year.  Registration for participation in trainings is started.
Trainings to be carried out within the framework of the project "Combating fake news in cyberspace" will last four weeks.  The trainings will be conducted by AKTA experts and will include "Fake news in cyberspace: concepts of "disinformation", "misinformation", "malinformation" and the differences between them", "Transformation of the media: fake news on digital technologies and social media platforms", "In the legislation of Azerbaijan  and the concept of fake news and disinformation and types of liability in international law", "Information (or disinformation) attacks and countermeasures in the context of non-interference in the internal affairs of states", "Passive digital footprinting: search engines, Whois, Archive.org  and other sources", "Innovation in cybersecurity, new technologies and the Metaverse", etc.  will cover such topics.
It should be noted that the main goal of the "Combating fake news in cyberspace" project implemented by AKTA is to educate media representatives about the concept of fake news and fight against them, to encourage and support the participation of media representatives in the prevention of fake news.
The project is implemented with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan.
Journalists, media representatives, bloggers and relevant persons can participate in the project.  Places are limited.  Application deadline is 25 August 2023.