Xəbərlər • 07.12.2023
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (ADPU) və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) birgə təşkilatçılığı ilə kibertəhlükəsizlik sahəsində trendlər və kibertəhlükəsizlik təhsilinin məktəblərə inteqrasiyasının əhəmiyyətinə dair maarifləndirici tədbir keçirilib.
ADPU-dan AZƏRTAC-a bildirilib ki, rektor Cəfər Cəfərov universitet haqqında məlumat verib və 4-cü Sənaye İnqilabı Dövründə kibertəhlükəsizliyin xüsusi önəmini vurğulayıb.
Daha sonra təqdimatla çıxış edən AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsi məqsədilə hüquqi, təşkilati və texniki sferalarda həyata keçirilən tədbirlər, həmçinin AKTA tərəfindən təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə atılmış addımlar və icra edilmiş layihələr barədə məlumat verib. Həmçinin təhsil müəssisələrində kibertəhlükəsizlik üzrə təhsilə önəm verilməsinin, xüsusilə ADPU-nun müvafiq fakültə məzunları tərəfindən gələcəkdə ümumi təhsil müəssisələrində şagirdlərə müvafiq sahədə də ilkin biliklər aşılanmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Daha sonra AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabbarov qurumun fəaliyyət istiqamətləri, icra edilən layihələr, eləcə də Assosiasiyanın dəstəyilə hazırda bir neçə ali təhsil müəssisəsində yaradılmaqda olan kiberklubların önəmi barədə məlumat verib.3

Cybersecurity education sessions were conducted
Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) and the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA) collaboratively hosted an educational event focusing on emerging trends in the realm of cybersecurity. The event underscored the significance of incorporating cybersecurity education into school curricula.
ASPU informed AZERTAC that Rector Jafar Jafarov provided details about the university, highlighting the particular significance of cybersecurity in the context of the 4th Industrial Revolution.
Elvin Balajanov, Chairman of the ACOA Management Board, delivered a presentation detailing the legal, organizational and technical measures undertaken to bolster the cybersecurity ecosystem in our country. He also highlighted the initiatives and projects implemented by ACOA to enhance collaboration with educational institutions. The presentation underscored the vital role of prioritizing cybersecurity education within academic settings. Specifically, it emphasized the significance of imparting fundamental knowledge in the field to students in general educational institutions, particularly through graduates from the relevant faculties of ASPU in the future.
Subsequently, Rauf Jabbarov, Deputy Chairman of the ACOA Management Board, provided insights into the organization's initiatives, executed projects and highlighted the significance of cyber clubs currently being established in multiple higher education institutions with the backing of the Association.