Xəbərlər • 12.06.2023
Cari ilin 12 iyun tarixində AKTA-nın təşkilatçılığı ilə ölkənin ali təhsil müəssisələrində informasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə bakalavr təhsili alan tələbələr üçün xarici mütəxəssislər tərəfindən (AKTA üzvü olan “Unifybytes” (Türkiyə) şirkətinin dəstəyi ilə) Azərbaycan Texniki Universitetində kriptoqrafiya sahəsində ingilis dilində təlim başlayıb. Təlimlər 16 iyun 2023-cü il tarixinədək davam edəcək. Təlimin sonunda iştirakçılar arasında kriptoqrafiya sahəsi üzrə bilik yarışının (“CTF yarışı” fomasında) həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Ödənişsiz əsaslarla həyata keçirilən təlimə ölkənin 16 ali təhsil müəssisəsinin 60-a yaxın tələbə/kursantları cəlb edilib, bilik yarışı məqsədilə formalaşdırılacaq hər qrupa isə hər ali təhsil müəssisəsindən informasiya təhlükəsizliyi və ya digər aidiyyəti ixtisas üzrə bakalavr təhsili alan və müvafiq tədris proqramında kriptoqrafiya üzrə nəzərdə tutulmuş fənni keçmiş dörd tələbə/kursant cəlb edilib.

Trainings in the field of cryptography have been started
On June 12 of the current year, under the organization of ACOA, training in English in the field of cryptography was started at Azerbaijan Technical University by foreign experts (with the support of ACOA member company "Unifybytes" (Turkiye)) for students studying information security at higher educational institutions of the country. The exercises will continue until June 16, 2023. At the end of the training, a knowledge competition in the field of cryptography (in the form of "CTF competition") will be held among the participants.
About 60 students/trainees from 16 higher educational institutions of the country were involved in the free training, and each group that will be formed for the purpose of the knowledge competition includes a bachelor's degree in information security or other related specialty from each higher education institution, and cryptography is provided for in the relevant curriculum. four students/trainees who passed the subject were involved.