Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının və Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının birgə təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Mərkəzi Bankın məsul nümayəndələrinin iştirakı ilə dəyirmi masa formatında görüş baş tutub.
Görüşün əsas məqsədi Mərkəzi Bank tərəfindən təsdiq olunmuş “Maliyyə bazarlarında fəaliyyətinə nəzarət edilən subyektlərdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə dair Tələblər”dən irəli gələn məsələlərin və maliyyə təşkilatlarında informasiya təhlükəsizliyi üzrə auditlərin keçirilməsi mövzusuna dair sualların müzakirəsi olub.
Görüşdə Mərkəzi Bankın rəhbər vəzifəli şəxsləri, AKTA və AMFA-nın rəhbər şəxsləri, üzv şirkətlər və ekspertlər iştirak edib. Dəyirmi masa çərçivəsində yeni tələblərin praktiki tətbiqi müzakirə edilib. Mərkəzi Bankın sədrinin müşaviri Akif Bağırov qeyd edilən sahədə yaranan suallara aydınlıq gətirib. Görüşdə ekspert icması ilə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək, AKTA tərəfindən fərqli sahələrdə informasiya təhlükəsizliyi mövzusunda görüşlər mütəmadi əsaslarla keçirilir.

A roundtable meeting was held through the joint initiative and organization of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) and the Azerbaijan Microfinance Association (AMFA), with the participation of responsible representatives from the Central Bank.
The main objective of the meeting was to discuss issues arising from the “Requirements for Ensuring Information Security in Entities Supervised in Financial Markets” approved by the Central Bank, as well as questions related to conducting audits of information security in financial institutions.
The meeting brought together senior officials of the Central Bank, leadership from ACOA and AMFA, representatives of member companies, and experts. The practical implementation of the new requirements was discussed during the roundtable. Akif Baghirov, Advisor to the Chairman of the Central Bank, provided clarifications on questions arising in this area. The session also included an exchange of views with the expert community.
It should be noted that ACOA regularly organizes meetings on information security across various sectors.