Xəbərlər • 01.02.2024
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyanın (AKTA) fəaliyyət istiqamətlərindən biri də kibertəhlükəsizlik sahəsində mövcud olan beynəlxalq reytinq və hesabatlarda Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılmasına dair çoxtərəfli dəstəyin verilməsidir.
2023-cü il ərzində Azərbaycan Respublikasında kibertəhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində həyata keçirilən sistemli tədbirlərin AKTA-nın müvafiq indikatorlar üzrə əsaslandırılmış təqdimatı nəticəsində 176 ölkənin qiymətləndirildiyi “Milli Kibertəhlükəsizlik İndeksi”nin (“National Cybersecurity Index”) reytinq cədvəlində Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin 36 pillə qalxaraq 86-cı yerdən 50-ci yerə irəliləməsi təmin olunmuşdu.
Keçən ilin sentyabr ayından etibarən isə adıçəkilən indeks üzrə yeni qiymətləndirmə kriteriyalarına əsaslanan metodologiyanın tətbiq olunmasına başlanılıb və hazıradək 31 ölkənin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. AKTA-nın tədqiqat komandası tərəfindən yeni indikatorlar üzrə də araşdırma aparılıb və kibertəhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində ölkədə həyata keçirilmiş tədbirlərə dair məlumatlar sistemləşdirilərək nəzərə alınması üçün təqdim edilib.
Beləliklə, yeni indeks üzrə hazıradək 31 ölkənin 49 indikator üzrə qiymətləndirildiyi reytinq cədvəlində Azərbaycan Respublikası 66.67 balla 12-ci pillədə qərarlaşıb. Qeyd olunmalıdır ki, bu göstərici hazıradək ölkəmiz tərəfindən əldə olunmuş ən yüksək göstəricidir. Belə ki, 2016-2023-cü illər ərzində indeksdə ölkəmiz tərəfindən əldə olunmuş ən yüksək bal 63.64 olub.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, qiymətləndirmənin əsaslandığı 49 indikatorun 32-i üzrə AKTA tərəfindən təqdim edilmiş cavablar tam qəbul olunaraq qiymətləndirmədə nəzərə alınıb. Digər indikatorlar üzrə də ölkəmizdə həyata keçirilən fəaliyyətin tam və obyektiv qiymətləndirilməsi, ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə hazırda tərəfimizdən əlavə tədbirlər həyata keçirilir, habelə mütəmadi olaraq müvafiq məlumatlar yenilənərək indeksdə nəzərə alınması üçün təqdim edilir.
Məlumat üçün qeyd olunmalıdır ki, Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyası Fondu tərəfindən hazırlanan və təkmilləşdirilən “Milli Kibertəhlükəsizlik İndeksi” kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi və kiber insidentlərin idarə olunması üzrə ölkələrin hazırlığını real vaxt rejimində ölçən qlobal indeksdir.
Ölkəmizin adıçəkilən beynəlxalq reytinq cədvəlində mövqeyi ilə aşağıdakı keçidlər vasitəsilə ətraflı tanış ola bilərsiniz:

One of the areas of activity of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) is to provide multilateral support for the further improvement of the Republic of Azerbaijan's position in international rankings and reports on cybersecurity.
Due to ACOA's accurate portrayal of the systematic cybersecurity measures implemented in Azerbaijan in 2023, reflected in relevant metrics, Azerbaijan has improved its ranking by 36 points and advanced its position from 86th to 50th place in the rating table of National Cybersecurity Index, which assesses 176 countries.
Since September of last year, the methodology based on the newly evaluated criteria of the aforementioned index has been applied, and the assessment of 31 countries has been carried out so far. ACOA's research team also conducted research on new indicators and systematised and presented information on measures implemented in the country in the field of cybersecurity.
Thus, according to the new index, the Republic of Azerbaijan ranked 12th with 66.67 points in the rating table, where 31 countries were evaluated on 49 indicators. It should be noted that, this indicator is the highest indicator achieved by our country so far. Since, previously during 2016-2023, the highest score achieved in the index was 63.64.
In addition, the answers provided by ACOA for 32 of the 49 indicators on which the evaluation is based were fully accepted and taken into account in the assessment. In order to fully and objectively evaluate the activities carried out in our country on other indicators, and to further improve the position of our country, we are currently taking additional measures, as well as regularly updating the relevant information and submitting it for consideration in the index.
It is also important to mention that, the "National Cybersecurity Index" developed and improved by the Foundation of the Academy of E-Governance of Estonia is a global index that measures the readiness of countries to prevent and manage cyber threats in real time.
You can find out more about the position of our country in the above-stated international ranking table through the following links: