Xəbərlər • 08.10.2023
7 aprel tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının dəstəyi ilə keçirilən "Nasa - Space Apps Challenge" hakatonunun Bakı bölməsinin yarışına start verilib. AREA Akademiyasının təşkilatçılığı, İnnovasiyalar Mərkəzinin baş sponsorluğu ilə keçirilən hakaton böyük marağa səbəb olub. 114 ölkədən 350 şəhərdə eyni vaxtda keçirilən bu yarışmalar sırasında Bakı hakatonu iştirakçı sayına görə dünya üzrə ilk 10-luqda qərarlaşıb. Hakatonun açılış tədbirində AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov çıxış edərək, iştirakçıların sayının çox olmasının əlamətdar hadisə olduğunu qeyd edib və gənclərə uğurlar arzulayıb.
Hakatonun qalibləri 11 oktyabr tarixində elan ediləcək.  İki gün keçiriləcək yarışda iştirakçılar müxtəlif innovativ mövzularda öz layihələrini və ya proqram təminatı məhsullarını təqdim edəcəklər. Qeyd edək ki, Hakatonun əsas təşkilatçısı AREA Akademiyası və texniki dəstəkçi İn4Tech şirkəti AKTA-nın üzv şirkətləridir.

The international hackathon ”Nasa - Space Apps Challenge Baku” is held in our country
On April 7, the Baku segment of the "NASA - Space Apps Challenge" hackathon commenced with the support of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA). This hackathon, organized by AREA Academy and sponsored by the Innovation Center generated significant enthusiasm. Among the simultaneous competitions taking place in 350 cities across 114 countries, the Baku hackathon ranked among the top 10 worldwide in terms of participant numbers. During the hackathon's opening ceremony Rauf Jabarov, Deputy Chairman of ACOA addressed the attendees, acknowledging the impressive turnout and extending his best wishes for success to the young participants.
Hackathon winners will be announced on October 11. During the two-day competition, participants will present their projects or software products on various innovative topics. It should be noted that the main organizer of the Hackathon is AREA Academy and technical support company In4Tech are member companies of ACOA.