Xəbərlər • 15.04.2024
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyanın (AKTA) fəaliyyət istiqamətlərindən biri də kibertəhlükəsizlik sahəsində mövcud olan beynəlxalq reytinq və hesabatlarda Azərbaycan Respublikasının mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılmasına dair çoxtərəfli dəstəyin verilməsidir.
Məlum olduğu kimi, keçən ilin sentyabr ayından etibarən Estoniyanın Elektron İdarəçilik Akademiyası Fondu tərəfindən hazırlanan və təkmilləşdirilən “Milli Kibertəhlükəsizlik İndeksi” (“National Cybersecurity Index”) üzrə yeni qiymətləndirmə kriteriyalarına əsaslanan metodologiyanın tətbiq olunmasına başlanılıb. Hazıradək adıçəkilən indeks üzrə 42 ölkənin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib.  AKTA-nın tədqiqat komandası tərəfindən mütəmadi əsaslarla yeni indikatorlar üzrə əlavə araşdırma aparılıb və müvafiq məlumatlar sistemləşdirilərək yeni kriteriyalar üzrə nəzərə alınması üçün təqdim edilib.
Beləliklə, hazıradək 42 ölkənin 49 indikator üzrə qiymətləndirildiyi reytinq cədvəlində Azərbaycan Respublikasının göstəricisi 70.83 bala yüksəlib. Nəzərə alınmalıdır ki, bu nəticə hazıradək ölkəmiz tərəfindən əldə olunmuş əvvəlki ən yüksək balı (66.67 balı) üstələyib və ölkəmiz beynəlxalq reytinqdə 13-cü pillədə qərarlaşıb. Qeyd edək ki, son 2 ay ərzində siyahıya 11 yeni ölkənin nəticələri əlavə edilib və beynəlxalq reytinqin qiymətləndirmə miqyası genişləndirilib.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, qiymətləndirmənin əsaslandığı bütün indikatorlar üzrə ölkəmizdə həyata keçirilən fəaliyyətin tam və obyektiv qiymətləndirilməsi, ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə hazırda AKTA tərəfindən əlavə tədbirlər həyata keçirilir, habelə mütəmadi olaraq müvafiq məlumatlar yenilənərək indeksdə nəzərə alınması üçün təqdim edilir.
Məlumat üçün qeyd olunmalıdır ki, “Milli Kibertəhlükəsizlik İndeksi” kibertəhlükəsizliyin təmin edilməsi və kiber insidentlərin idarə olunması üzrə ölkələrin hazırlığını real vaxt rejimində ölçən qlobal indeksdir.
Ölkəmizin adıçəkilən beynəlxalq reytinq cədvəlində mövqeyi ilə aşağıdakı keçidlər vasitəsilə ətraflı tanış ola bilərsiniz:

Increase in Azerbaijan's Ranking in the International Cybersecurity Index
One of the focus areas of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) is to enhance Azerbaijan's position in international ratings and reports related to cybersecurity through multi-faceted support.
As known, since September of last year, a methodology based on new assessment criteria for the "National Cybersecurity Index," developed and improved by the Estonian e-Governance Academy Foundation, has been implemented. Assessments have been carried out for 42 countries based on this index. The research team of ACOA has continuously conducted additional studies on new indicators and provided organized information to be considered for new criteria.
Thus, in the current ranking table where 42 countries are assessed based on 49 indicators, Azerbaijan's score has increased to 70.83 points. It should be noted that this result surpasses our country's previous highest score of 66.67 points and positions Azerbaijan at the 13th place in the international ranking. Additionally, the results of 11 new countries have been added to the list over the past two months, expanding the evaluation scale of the international ranking.
Moreover, it should be emphasized that ACOA is currently implementing additional measures to ensure a comprehensive and objective assessment of activities carried out in our country based on all the indicators. Relevant information is continuously updated and presented for consideration in the index to further improve Azerbaijan's position.
It is important to note that the "National Cybersecurity Index" is a global index that measures countries' preparedness in ensuring cybersecurity and managing cyber incidents in real-time.
You can get detailed information about Azerbaijan's position in the aforementioned international ranking through the following links: