Xəbərlər • 22.09.2025
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi (DMA) tərəfindən həyata keçirilən "PeşəFest-2025" festivalına Astara rayonunda start verilib.
“Peşə öyrən, gələcəyini qur!” devizi ilə təşkil edilən festival gənclərin və şagirdlərin peşə seçiminə dəstək olmaq, onların karyera istiqamətində doğru addım atmalarını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Bu il PeşəFest çərçivəsində ilk dəfə olaraq kibertəhlükəsizlik ixtisası da təqdim olunub. kibertəhlükəsizlik ixtisasının festival çərçivəsində təqdimatı AKTA-nın tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir və AKTA ekspertləri festivalda aktiv iştirak edirlər.
Astarada keçirilən açılış mərasimində AKTA-nın icraçı direktoru Rauf Cabarov və ekspert Rəşad Əliev çıxış edərək assosiasiyanın fəaliyyəti və məqsədləri, eləcədə kibertəhlükəsizlik ixtisasının üstünlükləri barədə iştirakçılara məlumat veriblər.
Qeyd edək ki, festival oktyabrın ayının 16-a qədər davam edəcək. Festivalın keçiriləcəyi digər ünvanlar və tarixlər isə belədir:
* Tovuz – 22 sentyabr / Tovuz RİH binasının qarşısı
* Göygöl – 24 sentyabr / Heydər Əliyev parkı
* Ağdam – 29 sentyabr / Quzanlı Heydər Əliyev Mərkəzi
* İmişli – 1 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
* Ağsu – 3 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
* Ağdaş – 8 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
* Qəbələ – 11 oktyabr / Heydər Əliyev parkı
* Xaçmaz – 13 oktyabr / Zəfər parkı
* Bakı – 16 oktyabr / Dənizkənarı Milli Park
Sizi də tədbirlərdə iştirak etməyə və kibertəhlükəsizlik ixtisası ilə yaxından tanış olmağa dəvət edirik.

The "PeshaFest-2025" festival, organized by the State Employment Agency (DMA) under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, has been launched in Astara district.
Held under the motto "Learn a profession, shape your future," the festival aims to support young people and students in their career choices and to help them take the right steps towards their professional development.
For the first time this year, the cybersecurity specialization has been introduced as part of PeşəFest. The presentation of the cybersecurity program is carried out with the partnership of ACOA, and ACOA experts are actively participating in the festival.
At the opening ceremony held in Astara, Rauf Jabarov, Executive Director of ACOA, and expert Rashad Aliyev delivered speeches, providing information about the association's activities and goals, as well as the advantages of the cybersecurity specialization.
It should be noted that the festival will continue until October 16. The other locations and dates for the festival are as follows:
- Tovuz – September 22 / in front of Tovuz District Executive Authority building
- Goygol – September 24 / Heydar Aliyev Park
- Agdam – September 29 / Guzanli Heydar Aliyev Center
- Imishli – October 1 / Heydar Aliyev Park
- Agsu – October 3 / Heydər Aliyev Park
- Agdash – October 8 / Heydar Aliyev Park
- Gabala – October 11 / Heydar Aliyev Park
- Khachmaz – October 13 / Zafar Park
- Baku – October 16 / National Seaside Park
We invite you to participate in these events and to get acquainted with the field of cybersecurity firsthand.