Xəbərlər • 17.09.2024
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı tərəfindən 194 ölkənin 5 sfera, 20 indikator üzrə 83 sual ətrafında qiymətləndirilməsi əsasında hazırlanmış “Qlobal Kibertəhlükəsizlik İndeksi 2024” (Global Cybersecurity Index 2024 - https://www.itu.int/en/ITU-D/Cybersecurity/Pages/global-cybersecurity-index.aspx) hesabatına əsasən, son illər ərzində əksər ölkələr tərəfindən kibertəhlükəsizliyin təmin olunmasına diqqət artırılmış və beləliklə, dünyanın bütün regionlarında nəzərəçarpan inkişaf əldə olunmuşdur. Cari hesabatda indikatorların ölçmə səviyyəsinə uyğun olaraq, 46 ölkə - T1 (“Nümunəvi”), 29 ölkə - T2 (“Təkmil”), 49 ölkə - T3 (“Formalaşma”),  56 ölkə - T4 (“Təkamül (etməkdə olan)”, 14 ölkə isə T5 (“Təməl”) inkişaf səviyyəsində qərarlaşmışdır.
Azərbaycanın da yer aldığı bu hesabatda ölkəmiz 100 mümkün xal üzərindən ümumilikdə 93.76 xal toplayaraq (GCI2020 indeksində toplanılmış xal - 89.31) yeni metodologiyaya əsasən “təkmil səviyyə”də qərarlaşmışdır. Əvvəlki hesabatla müqayisədə qiymətləndirilən 5 sferadan 4-ü (“Normativ-hüquqi tənzimləmə”, “Əməkdaşlıq”, “Potensialın inkişaf etdirilməsi” və “Təşkilati”) üzrə yüksəliş qeydə alınmış, “Texniki” sfera üzrə toplanılmış xalda azalma müşahidə edilmişdir (19.19-dan 18.02-ə). Bununla yanaşı, ümumi göstəricidə təqribən 4 xaldan çox (4.45 xal) yüksəliş qeydə alınmışdır.
Qiymətləndirmə nəticələrinə əsasən, dünya ölkələri üzrə əsas məqamlar aşağıdakı formada ümumiləşdirilir:
• “Normativ-hüquqi tənzimləmə” əksər ölkələr üçün kibertəhlükəsizliyin ən güclü sütununu təşkil edib. Belə ki, 177 ölkədə sahə üzrə fundamental hüquqi tənzimləmə mexanimləri mövcuddur (və (və ya) hazırda inkişaf etdirilir).
• “Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Qrupları” (CIRT) milli kibertəhlükəsizlik üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Belə ki, 139 ölkədə aktiv CIRT-lər var (2020-ci il indeksində bu göstərici 109 idi).
• Milli kibertəhlükəsizlik strategiyaları daha geniş vüsət alıb. Hazırda 132 ölkədə milli kibertəhlükəsizlik strategiyası var (2020-ci il indeksində bu göstərici 107 olub).
• Kibermaarifləndirmə kampaniyaları geniş yayılıb. Hesabata əsasən, 152 ölkədə kibertəhlükəsizlik mədəniyyətinin formalaşdırılması və potensial risklərin aradan qaldırılması sahəsində aktiv maarifləndirmə təşəbbüsləri icra edilib.
• Kibertəhlükəsizlik ekosistemi üçün stimullar inkişaf etməkdə davam edir: əksər ölkələrdə kibertəhlükəsizlik sənayesinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə bir sıra mexanizmlər (güzəştlər, qrantlar, təqaüdlər və s.) tətbiq edilib. Eyni zamanda, kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik və  bacarıqlarının yüksəldilməsi, habelə bu sahədə araşdırmaların təşviq edilməsi məqsədilə 127 ölkədə “Tədqiqat və inkişaf” potensialı inkişaf etdirilir.
• Bir çox ölkələr mövcud sazişlər çərçivəsində kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq edir. Belə ki, qiymətləndirilən ölkələrin 92%-i (166 ölkə) tərəfindən kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq mexanizmləri tətbiq edilir.
• Əksər ölkələrdə “Potensialın inkişaf etdirilməsi” “Texniki” sferalarda atılan addımlara münasibətdə nisbətən passivlik müşahidə olunub. Belə ki, 123 ölkə tərəfindən kibertəhlükəsizlik sahəsində peşəkarlar üçün təlimlərin təşkil edildiyi bildirilib (2020-ci il indeksində bu say 105 olub). Bundan əlavə, 110 ölkədə milli və ya beynəlxalq səviyyədə tanınmış kibertəhlükəsizlik standartlarını tətbiq etmək üçün çərçivələrin olduğu bildirilib (2020-ci il indeksində bu say 103 olub).
• Bacarıqların (potensialın) inkişafı üzrə təşəbbüslərin gücləndirilməsi zəruridir: 153 ölkə tərəfindən kibertəhlükəsizlik müəyyən səviyyədə milli kurrikulumlara inteqrasiya edilib, lakin kibertəhlükəsizlik üzrə təlimlər və məlumatlılığın artırılması sahəsində təşəbbüslər artmalıdır.
• Uşaqların onlayn fəzada müdafiəsi məsələlərinə daha çox diqqət ayrılmalıdır: 164 ölkədə uşaqların onlayn müdafiəsi üçün hüquqi mexanizmlər tətbiq edilir. Bununla yanaşı, yalnız 94 ölkə tərəfindən aidiyyəti strategiya və təşəbbüslər barədə məlumat verilib ki, bu da, mexanizmlərin icra olunmasında boşluqların olduğunun göstəricisidir.
Hesabatda ölkələrə digər fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi ilə yanaşı aşağıdakı fəaliyyətlərin prioritetləşdirilməsi tövsiyə olunur:
• bütün sektorlarda aydın, effektiv və ədalətli şəkildə tətbiq oluna bilən hüquqi mexanizmlərin formalaşdırılması və hüquqi tədbirlərin həyata keçirilməsi;
• kibertəhlükəsizlik sahəsində təşəbbüslərə müxtəlif maraqlı tərəflərin yaxından cəlb edilməsi;
• hərtərəfli milli kibertəhlükəsizlik strategiyasının və praktiki, konkret fəaliyyət planının hazırlanması və müntəzəm olaraq yenilənməsi;
• kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyin təmin olunması ilə bağlı problemlərin həll edilməsi;
• insidentlərə cavab vermə imkanlarının genişləndirilməsi;
• uşaqların onlayn müdafiəsi üçün effektiv tədbirlərin həyata keçirilməsi;
• kibermaarifləndirmə təşəbbüslərinin genişləndirilməsi;
• kibertəhlükəsizlik potensialının inkişaf etdirilməsi, o cümlədən tədqiqat və inkişafı təşviq etmək üçün həvəsləndirici mexanizmlərin yaradılması;
• kibertəhlükəsizlik sahəsində bilik və bacarıqların gücləndirilməsi üçün kibertəhlükəsizlik üzrə peşəkarlar, kritik informasiya infrastrukturu subyektləri, gənclər və həssas qruplarla işin intensivləşdirilməsi, onlar üçün təlimlərin təşkil edilməsi;
• məlumat mübadiləsi, təlim imkanları və potensialın inkişaf etdirilməsi üzrə ölkədaxili və beynəlxalq tərəfdaşlığın və əməkdaşlığın təşviq edilməsi.

According to the "Global Cybersecurity Index 2024" report prepared by the International Telecommunication Union (ITU), 194 countries were assessed across 5 spheres and 20 indicators, based on 83 questions. The report highlights significant improvements in cybersecurity efforts worldwide, with countries across all regions showing noticeable progress. In terms of development levels based on indicator measurement: 46 countries are classified as T1 ("Exemplary"), 29 countries as T2 ("Advanced"), 49 countries as T3 ("Maturing"), 56 countries as T4 ("Evolving"), and 14 countries as T5 ("Foundational"). This assessment reflects the growing global focus on cybersecurity in recent years. You can find more details in the report: Global Cybersecurity Index 2024 - https://www.itu.int/en/ITU-D/Cybersecurity/Pages/global-cybersecurity-index.aspx).
In the "Global Cybersecurity Index 2024" report, Azerbaijan scored 93.76 out of 100 possible points, improving from its previous score of 89.31 in the 2020 index. Based on the new methodology, Azerbaijan is now classified as being at an "Advanced Level." When compared to the previous report, Azerbaijan saw improvements in four out of five assessed areas: "Legal Measures," "Cooperation Measures," "Capacity Development," and "Organization Measures." However, there was a slight decline in the score for the "Technical Measures" sphere, dropping from 19.19 to 18.02. Despite this, the overall score increased by more than 4 points (4.45), highlighting the country's progress in cybersecurity.
BASED ON THE EVALUATION RESULTS, THE KEY TAKEAWAYS FOR COUNTRIES AROUND THE WORLD CAN BE SUMMARIZED AS FOLLOWS:
§ The "Legal Measures" has emerged as the strongest pillar of cybersecurity for most countries. In fact, 177 countries have implemented (or are in the process of developing) fundamental legal mechanisms in this area, establishing a solid foundation for regulating cybersecurity practices and ensuring legal compliance. This demonstrates a global trend toward strengthening cybersecurity legislation.
§ Computer Incident Response Teams (CIRTs) play a crucial role in national cybersecurity. As of the latest data, 139 countries have active CIRTs, a significant increase from 109 countries in the 2020 index. This highlights the growing global emphasis on establishing dedicated teams to respond to cybersecurity incidents, enhance national security, and coordinate efforts against cyber threats.
§ National cybersecurity strategies have become increasingly widespread. Currently, 132 countries have developed national cybersecurity strategies (a significant rise from 107 countries in the 2020 index). This growth reflects the global recognition of the need for structured and strategic approaches to enhancing national cybersecurity defenses.
§ Cyber awareness campaigns have become widespread. According to the report, 152 countries have implemented active awareness initiatives aimed at fostering a cybersecurity culture and mitigating potential risks. These campaigns play a critical role in educating citizens and organizations about cybersecurity threats and best practices for safeguarding digital assets.
§ Incentives for the development of the cybersecurity ecosystem continue to grow. In most countries, various mechanisms such as grants, scholarships, and tax incentives have been introduced to promote the cybersecurity industry. Additionally, in 127 countries, efforts are being made to enhance "Research and Development" capacity, with a focus on improving cybersecurity skills and encouraging research in the field. These initiatives are essential for fostering innovation and ensuring a robust cybersecurity infrastructure.
§ Many countries are actively collaborating in the field of cybersecurity within the framework of existing agreements. In fact, 92% of the assessed countries (166 countries) have implemented mechanisms for cybersecurity cooperation. These partnerships play a vital role in strengthening global cyber defenses, fostering information sharing, and enhancing collective capabilities to counter cyber threats.
§ In many countries, there has been a relatively passive approach toward initiatives in the areas of “Capacity Development” and “Technical Measures” spheres. For instance, 123 countries have reported organizing cybersecurity training for professionals (an increase from 105 in the 2020 index). Additionally, 110 countries have implemented frameworks for applying nationally or internationally recognized cybersecurity standards, a slight increase from 103 in the previous index. This indicates some progress but highlights the need for more active engagement in these critical areas to strengthen global cybersecurity efforts.
§ Strengthening initiatives to develop cybersecurity skills is essential. Although 153 countries have integrated cybersecurity into their national curricula to some extent, there is a need to increase efforts in cybersecurity training and awareness initiatives. This will help address the growing demand for cybersecurity expertise and enhance overall preparedness against cyber threats.
§ More attention must be given to the protection of children in the online space. While 164 countries have implemented legal measures for the online protection of children, only 94 countries have reported specific strategies and initiatives addressing this issue. This indicates gaps in the practical enforcement of these measures and highlights the need for more robust and comprehensive approaches to ensure children's safety online.
The report recommends that, In addItIon to other actIvItIes, countrIes prIorItIze the followIng actIons:
o the establishment and implementation of legal measures that are clear, effective, and fair across all sectors.
o the close involvement of various stakeholders in cybersecurity initiatives.
o The development and regular updating of a comprehensive national cybersecurity strategy, along with a practical, concrete action plan.
o Addressing the challenges related to ensuring the security of critical information infrastructure.
o expanding the capabilities for incident response.
o the implementation of effective measures for the online protection of children.
o expanding cybersecurity awareness initiatives.
o developing cybersecurity capacity, including creating incentive mechanisms to promote research and development.
o intensifying efforts to work with cybersecurity professionals, critical information infrastructure entities, youth, and vulnerable groups by organizing training programs to enhance cybersecurity knowledge and skills.
o Promoting domestic and international partnerships and collaboration for information exchange, training opportunities, and capacity development in cybersecurity.