Xəbərlər • 14.09.2023
Regionda kibertəhlükəsizliyin daha effektiv və səmərəli təmin olunması Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsini şərtləndirir
Bu sözləri cari ilin 13 sentyabr tarixində AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən və 3000 nəfərdən çox yerli və xarici mütəxəssis və ziyarətçinin iştirak etdiyi “KazHackStan 2023 – Turan 2023” konfransında (https://kazhackstan.com/en) baş tutmuş plenar sessiyada çıxış edərkən deyib.
Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin əməkdaşları ilə birgə tədbirdə iştirak edən AKTA sədri baş tutmuş plenar sessiyada təqdimatla çıxış edərək iştirakçıları Azərbaycan Respublikasının kibertəhlükəsizlik ekosistemi barədə məlumatlandırıb və kibertəhlükəsizliyin, eləcə də kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə hüquqi, təşkilati və texniki sferalarda Azərbaycanda atılmış addımlar barədə məlumatlandırıb. Ölkəmizin yeni qəbul olunmuş informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair strategiyasının əsas komponentləri, həmçinin beynəlxalq reytinqlərdəki mövqeyimiz, habelə müvafiq sahədə regional və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi üzrə həyata keçirilmiş fəaliyyətə dair məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Xüsusilə də, regionda kibertəhlükəsizliyin daha effektiv və səmərəli təmin olunması məqsədilə Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin mühümlüyü AKTA sədri tərəfindən qeyd olunaraq, bu istiqamətdə də artıq bir sıra dəstəkverici addımların atıldığı bildirilib. Daha sonra, E. Balacanov tərəfindən ölkəmizdə kibertəhlükəsizliyin təmin olunması sahəsində əldə edilmiş təcrübəyə dair konfrans iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.
Məlumat üçün qeyd edilməlidir ki, xarici və yerli qurum və şirkətlərin nümayəndələrinin, o cümlədən beynəlxalq mütəxəssislərin cəlb olunduğu “KazHackStan 2023 – Turan 2023” tədbiri Qazaxıstanın, o cümlədən Mərkəzi Asiyanın ən böyük kibertəhlükəsizlik xidməti provayderlərindən biri olan TSARKA-nın (“Kiberhücumların təhlili və araşdırılması mərkəzi”, https://cybersec.kz/en) təşkilatçılığı ilə baş tutur. 15 sentyabr tarixinədək davam edəcək tədbir çərçivəsində kibertəhlükəsizlik üzrə aidiyyəti mütəxəssislərin çıxışı, innovativ həll və texnologiyaların təqdimatı və müvafiq sərgi, eləcə də “KiberKümbəz” - komandalar şəklində kibertəhlükəsizlik sahəsində yarışların həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.

These words were made by ACOA Chairman Elvin Balajanov on September 13 of this year at the "KazHackStan 2023 - Turan 2023" conference (https://kazhackstan.com/en) held in Almaty, Kazakhstan, and attended by more than 3,000 local and foreign experts and visitors.
The chairman of ACOA, who participated in the event together with the employees of the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan, made a presentation at the plenary session and informed the participants about the cybersecurity ecosystem of the Republic of Azerbaijan and in order to ensure cybersecurity, as well as the security of critical information infrastructure in Azerbaijan in the legal, organizational and technical spheres. The main components of our country's newly adopted information security and cybersecurity strategy, as well as our position in international rankings, as well as information on the activities carried out on the expansion of regional and international cooperation in the relevant field, were brought to the attention of the participants. In particular, in order to ensure more effective and efficient cybersecurity in the region, the importance of expanding cooperation between member countries of the Organization of Turkic States was noted by the Chairman of ACOA, and it was stated that a number of supportive steps have already been taken in this direction. Later, E. Balajanov answered the questions of the conference participants about the experience gained in the field of ensuring cybersecurity in our country.
For your information, it should be noted that the event "KazHackStan 2023 - Turan 2023" involving representatives of foreign and local institutions and companies, including international experts, was organized by TSARKA ("Analysis and Investigation of Cyber Attacks"), one of the largest cybersecurity service providers in Kazakhstan, including Central Asia. center", https://cybersec.kz/en). Within the framework of the event, which will last until September 15, it is planned to hold the speech of relevant experts on cybersecurity, the presentation of innovative solutions and technologies, and the relevant exhibition, as well as "KyberKumbaz" - competitions in the field of cybersecurity in the form of teams.