Xəbərlər • 19.07.2023
İyulun 18-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) yerləşən universitet-sənaye işbirliyi mərkəzində İKT sahəsində ixtisaslaşmış şirkətlərlə görüş keçirilib. Görüşün məqsədi universitet-sənaye tərəfdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində dialoqun qurulması, həmçinin sənaye nümayəndələrinin Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və “Women in Tech” təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə təsis olunan Maya Hacıyeva adına “İKT bacarıqları” təqaüd proqramı haqqında məlumatlandırılması olmuşdur.
Təhsilin İnkişafı Fondunun dəvəti ilə tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) sədri Elvin Balacanov ali təhsil müəssisələrində İKT və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində mövcud tədris proqramlarının dövrün tələblərinə və kiberfəzanın yeni çağırışlarına uyğun olaraq mütəmadi şəkildə təkmilləşdirilməsində, habelə kritik informasiya infrastrukturlarının təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə milli həllərin və kadr potensialının gücləndirilməsində universitet-sənaye tərəfdaşlığının genişləndirilməsinə xüsusi önəm verilməsinin əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib. Həmçinin, AKTA sədri İKT və kibertəhlükəsizlik sahəsində təhsilin fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün də əlçatanlığının təmin olunması məqsədilə lazımi addımların atılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Universitet-sənaye tərəfdaşlığının gücləndirilməsi istiqamətində təkliflərlə yanaşı AKTA və Təhsilin İnkişafı Fondu arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə fikir mübadiləsi həyata keçirilib.

A meeting was held with the Education Development Fund
On July 18, a meeting with specialized companies in the field of ICT was held at the university-industry cooperation center located at the Azerbaijan Technical University (AzTU). The purpose of the meeting was to establish a dialogue in the direction of strengthening the university-industry partnership, as well as to inform industry representatives about the "ICT skills" scholarship program named after Maya Hajiyeva, which was jointly organized by the Education Development Fund (EDF) and the Azerbaijan representation of the "Women in Tech" organization.
Elvin Balajanov, Chairman of the board of Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), emphasized the importance of continuous improvement of existing ICT and information security training programs in higher education institutions, as well as aligning them with the requirements of the digital era and emerging cyber threats. He also highlighted the significance of enhancing national solutions and workforce potential to ensure the security of critical information infrastructures and stressed the need for expanding university-industry partnerships. This was mentioned during a meeting organized by the Education Development Fund. Furthermore, the Chairman of Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan emphasized the importance of taking necessary measures to ensure that education in the field of ICT and cybersecurity is accessible to physically disabled individuals.
In addition to suggestions for enhancing the university-industry partnership, ideas were exchanged to facilitate the expansion of cooperation between Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan and the Education Development Fund.