Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən icra olunan “İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə elmi-metodiki tədris vəsaitlərinin hazırlanması” layihəsi çərçivəsində hazırlanan tədris-metodiki vəsaitlərin təqdimatı və seminarlar davam edib.
Növbəti tədbirlər cari ilin 18 iyun tarixində Azərbaycan Texniki Universitetində, 19 iyun tarixində isə Bakı Mühəndislik Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universitetində həyata keçirilib. Sözügedən tədbirlər çərçivəsində yeni tədris vəsaitlərinin qeyd olunan ali təhsil müəssisələrinin tələbə-müəllim kollektivinə təqdimatı ilə yanaşı kibertəhlükəsizlik sahəsindəki aktual məsələlərə dair interaktiv müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, AKTA tərəfindən icra olunan layihə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən 2024-cü ildə elan edilmiş “Təhsildə könüllü fəaliyyətin təşkili” qrant müsabiqəsi çərçivəsində həyata keçirilir. Layihənin icrası nəticəsində “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasına aid olan 3 fənn (“Kriptoqrafiyanın əsasları”; “Elektronika və IoT cihazlarının təhlükəsizliyi”; “Sosial mühəndislik”) üzrə sillabuslar və metodiki vəsaitlər (mühazirələr toplusu) hazırlanıb.

With the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the presentation and seminars related to the training and methodological materials developed within the framework of the project “Development of Scientific and Methodological Teaching Materials for the Information Security Specialty,” implemented by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA), have continued.
The latest events were held on 18 June at the Azerbaijan Technical University and on 19 June at Baku Engineering University and Sumgayit State University. In addition to presenting the newly developed educational materials to the students and faculty of these institutions, the events also featured interactive discussions on current issues in the field of cybersecurity.
It is worth noting that the project implemented by ACOA is being carried out within the framework of the “Organization of Voluntary Activities in Education” grant competition announced by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan in 2024. As a result of the project, syllabi and methodological materials (including lecture collections) have been developed for three subjects within the “Information Security” specialty: “Fundamentals of Cryptography,” “Security of Electronics and IoT Devices,” and “Social Engineering.”