Xəbərlər • 06.09.2023
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı (AKTA), "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi və YAŞAT Fondunun tərəfdaşlığı ilə 6 sentyabr tarixində 14-17 yaş arası yeniyetmə və məktəblilər üçün "Yeni nəsil üçün kibertəhlükəsizlik" mövzusunda seminar baş tutub.
Seminar çərçivəsində kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni çağırışlar, təhsil və karyera istiqamətləri, kibergigiyena qaydaları və sair müvafiq mövzular üzrə iştirakçılar məlumatlandırılıb. Eyni zamanda, təqdimatla çıxış edən mütəxəssislərlə iştirakçılar arasında praktik məsələlər ətrafında interaktiv sual-cavab sessiyası təşkil olunub.
Seminar zamanı AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov, Code Academy-nin nümayəndəsi Nəriman Əliyev, Kiber Təhlükəsizlik Platformasının rəhbəri Şahin Əliyev və "Cyber Summer School" yay məktəbinin məzunu Mehdi Rəsul iştirakçıları müvafiq mövzularla bağlı məlumatlandırıb.
Təxminən 40-a yaxın yeniyetmə və məktəblinin iştirak etdiyi seminarın məqsədini yeni nəslin  kibertəhlükəsizlik sahəsində maarifləndirmə səviyyəsinin artırılması və ümummilli hazırlığın yüksəldilməsi, kiberfəzada təhlükəsizliyin təmin edilməsində gənclərin daha da fəal iştirakının stimullaşdırılması təşkil edib.

A seminar on ”Cyber security for the new generation” was held
Organized by the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (ACOA) with the partnership of "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center and YASHAT Foundation, a seminar on "Cyber security for the new generation" was held on September 6 for teenagers and schoolchildren aged 14-17.
During the seminar, participants were briefed on emerging cybersecurity challenges, educational and career opportunities, cyber hygiene guidelines and related topics. Additionally, an interactive Q&A session allowed experts to address practical queries from the attendees.
During the seminar, ACOA Chairman of the Board Elvin Balajanov, Code Academy representative Nariman Aliyev, head of the Cyber Security Platform Shahin Aliyev and "Cyber ​​Summer School" graduate Mehdi Rasul delivered presentations regarding topics on cybersecurity.
The seminar attended by approximately 40 teenagers and schoolchildren, aimed to raise awareness among the new generation regarding cybersecurity, enhance national readiness and encourage greater involvement of young individuals in bolstering cybersecurity in cyberspace.