Xəbərlər • 03.06.2024
Cari ilin 1 iyun tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı və “Azerconnect Group”un əsas tərəfdaşlığı ilə "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili"nə həsr olunmuş “III Milli Kibertəhlükəsizlik Forumu” baş tutub. Forumun əsas məqsədini kibertəhlükəsizlik ekosisteminin inkişafına töhfə verən qurum, təşkilat və şirkətlərin, eləcə də tərəfdaş ölkələrin nümayəndələri və ekspertləri ilə birgə müzakirələrin həyata keçirilməsi təşkil edib.
350 nəfərdən çox mütəxəssisin iştirak etdiyi Forum çərçivəsində kibertəhlükəsizlik sahəsi üzrə aidiyyəti yerli və xarici qurum, təşkilat və şirkətlərin rəhbər vəzifəli şəxlərinin, eləcə də mütəxəssislərin çıxışları dinlənilib. Habelə, “Azərbaycan Respublikasının kibertəhlükəsizlik ekosistemi”, “Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin təcrübəsi”, “Kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Kibertəhlükəsizlik üzrə təhsil və insan resursları” və “Kiberdiaspora” adlı panellərdə müzakirələr baş tutub.
Forumun açılışında AKTA sədri Elvin Balacanov, "Azərconnect Group"un baş direktorunun müavini Dövlət Dövlətov, eləcə də "Digital Umbrella" şirkətinin təsisçisi və direktoru Ulduzə Xəlilova ilə yanaşı, forumun fəxri qonaqları qismində “Cisco” şirkətinin baş vitse-prezidenti Adele Trombetta, “Xcitium” şirkətinin baş informasiya təhlükəsizliyi inzibatçısı Erdal Özkaya və “Nextxpert” şirkətinin rəhbəri Raymond Comvalius çıxış edərək, kibertəhlükəsizlik sahəsində son qlobal trendlər barədə öz fikirlərini paylaşıblar. Həmçinin, Forumun panel müzakirələrində “Mastercard”, “TrueSec” kimi şirkətlərin və 15 ölkənin nümayəndələri iştirak edib. Habelə, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrdə, xüsusilə də Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstanda, eləcə də Gürcüstan və Rumıniyada kibertəhlükəsizliyin təmin olunması üzrə görülən işlərin təqdimatı və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirələr baş tutub. Tədbirin iştirakçıları Forumun maraqlı müzakirələri və çıxışları ilə yanaşı sərgi bölməsində müxtəlif yerli və xarici şirkətlərin məhsul və həlləri ilə tanış olublar.
Məlumat üçün bildirək ki, Forumun tərəfdaşları “Azerconnect Group” və “Cisco” şirkətləri, qızıl sponsorları isə “Cyberpoint”, “Caspel”, “Code academy”, “Eset”, “MUK”, “Gulfstream”, “Smart İT” və “Crowdstrike” şirkətləridir.  Forum haqqında ətraflı məlumatı www.cyberforum.az saytından əldə etmək mümkündür.
Qeyd edək ki, Forum Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyası tərəfindən ənənəvi olaraq hər il təşkil olunur. Ölkəmizdə kibertəhlükəsizlik ekosisteminin gücləndirilməsi və potensialının artırılmasına dəstək vermək məqsədilə 2022-ci ildə təsis edilmiş Assosiasiya özündə ölkənin informasiya texnologiyaları və kibertəhlükəsizlik üzrə ixtisaslaşmış şirkət, təşkilat və ekspertlərini birləşdirir.

The "III National Cybersecurity Forum" was held on the 1st of June.
On June 1st of this year, the "III National Cybersecurity Forum," dedicated to the " Green World Solidarity Year," was held under the organisation of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan and in partnership with Azerconnect Group. The primary aim of the Forum was to facilitate discussions with representatives and experts from organisations, institutions, companies, and partner countries contributing to the development of the cybersecurity ecosystem.
The Forum, attended by over 350 experts, featured speeches from senior officials and specialists from relevant local and international organisations and companies in the field of cybersecurity. Discussions took place in panels such as "Cybersecurity Ecosystem of the Republic of Azerbaijan," "Experiences of member countries of the Organisation of Turkic States in Critical Information Infrastructure Security," "International Cooperation in Cybersecurity," "Education and Human Resources in Cybersecurity," and "Cyber Diaspora."
The Forum's opening included remarks from Chairman of ACOA’s Board Elvin Balajanov, Azerconnect Group's Deputy General Director Dovlat Dovlatov, and Digital Umbrella's Founder and Director Ulduza Khalilova. Honorary guests included Cisco's Senior Vice President Adele Trombetta, Xcitium's Chief Cybersecurity Strategist Erdal Ozkaya, and Nextxpert's Head Raymond Comvalius, who shared insights on the latest global trends in cybersecurity. Additionally, panel discussions featured representatives from companies like Mastercard and TrueSec, and from 15 different countries.
During the forum, leaders from the cybersecurity agencies of Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan discussed the security of critical information infrastructure and joint efforts to combat cyber threats in the Turkic world. Presentations on cybersecurity measures in Georgia and Romania and discussions on collaboration prospects were also held. Participants had the opportunity to explore products and solutions from various local and international companies in the exhibition section.
For reference, the Forum's partners included Azerconnect Group and Cisco, with gold sponsors being Cyberpoint, Caspel, Code Academy, Eset, MUK, Gulfstream, Smart IT, and Crowdstrike. Detailed information about the Forum can be found at www.cyberforum.az.
It should be noted that the Forum is traditionally organised annually by the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan. Founded in 2022 to support the strengthening and enhancement of the cybersecurity ecosystem in the country, the Association unites companies, organisations, and experts specialised in information technology and cybersecurity.