Xəbərlər • 04.06.2024
Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təşkilatçılığı ilə 1 iyun tarixində baş tutan “III Milli Kibertəhlükəsizlik Forumu”nda “Kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin təcrübəsi” adlı panel müzakirəsi baş tutub.
Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) üzvü olan Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstanın kibertəhlükəsizlik üzrə aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər vəzifəli şəxslərinin bir araya gəldiyi paneldə kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyi, həmçinin kibertəhdidlərə qarşı türk dünyasının birgə mübarizəsinə dair fikirlər müzakirə edilib.
AKTA sədri Elvin Balacanovun moderatorluğu ilə baş tutan panel müzakirələrində Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Kibertəhlükəsizlik əməliyyatları mərkəzinin rəisi Davud Rüstəmov, Türkiyə Respublikası Milli Kiber İnsidentlərlə Mübarizə Mərkəzinin (USOM) rəhbəri Mahmut Esat Yıldırım, Qazaxıstan Respublikası Dövlət Texniki Xidmətinin İdarə Heyətinin sədr müavini Ulıkbek Şambulov, Özbəkistan Respublikasının Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin “CERT” rəhbəri Azam Qafurov və Qırğızıstan Respublikası Milli Təhlükəsizlik Dövlət Komitəsinin Kibertəhlükəsizlik üzrə koordinasiya mərkəzinin “CERT” Strateji İnkişaf qrupunun rəhbəri Kubanıçbek Cumayev iştirak edib.
Əvvəlcə, TDT üzvü olan dövlətlərin kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinə dair təcrübəsi barədə müvafiq panel çıxışçıları tərəfindən ətraflı məlumatlar verilib, o cümlədən hüquqi, təşkilati və elmi-texniki sferalarda atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra, kritik informasiya infrastrukturunun təhlükəsizliyinin təmin olunması, eləcə də kibertəhdidlərə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi məqsədilə türk dövlətləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair bir sıra tövsiyə və təkliflər səsləndirilib. TDT üzvü olan dövlətlər arasında kibertəhdidlərə dair effektiv və səmərəli məlumat mübadiləsi üçün vahid platformanın yaradılması, ortaq kibertəhlükəsizlik standartlarının formalaşdırılması, kibertəhlükəsizlik sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, eləcə də kadr potensialının gücləndirilməsi məqsədilə təcrübə mübadiləsinin intensivləşdirilməsi, birgə maarifləndirici tədbir, təlim, forum və konfransların təşkil edilməsi, o cümlədən xanımların sahəyə daha yaxından cəlb edilməsi üçün birgə addımların atılması, habelə dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə birgə dəstəyin verilməsi panel iştirakçıları tərəfindən səsləndirilən təklif və tövsiyələrin mühüm hissəsini təşkil edib.

The panel discussion entitled "Experience of the member countries of the Organization of Turkic States on the Security of Critical Information Infrastructure" was held at the "III National Cybersecurity Forum" organised by the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA) on June 1, 2024.
The security of critical information infrastructure, as well as ideas on the Turkic world's joint fight against cyber threats, were discussed at the panel where the leaders of the relevant state institutions on cyber security of Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan and Kyrgyzstan, which are members countries of the Organization of Turkic States (OTS), came together.
Davud Rustamov, Head of the Cybersecurity Operations Center of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Mahmut Esat Yıldırım, Head of the National Cyber Incident Response Center (USOM) of the Republic of Turkey, Mr Ulykbek Shambulov, Deputy Chairman of the Board of the JSC State Technical Service of the Republic of Kazakhstan, participated in the panel discussions moderated by the Chairman of ACOA’s Board Elvin Balajanov. Azam Gafurov, the Head of the UzCERT department of the Ministry for Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan and Kubanychbek Dzhumaev, the Head of the Response and Strategic Development Group "CERT" of the Coordination Center for Cybersecurity of the State Committee for National Security of the Kyrgyz Republic also participated in the panel.
First, detailed information was provided by relevant panel speakers about the experience of OTS member states regarding the security of critical information infrastructure, including the steps taken in the legal, organisational and scientific and technical spheres. Later, a number of recommendations and proposals were made to expand cooperation between Turkic states in order to ensure the security of critical information infrastructure, as well as to strengthen the fight against cyber threats. Creation of a single platform for effective and efficient information exchange on cyber threats among OTS member states, formation of common cyber security standards, improvement of legislation in the field of cyber security, as well as intensification of experience exchange in order to strengthen personnel potential, organisation of joint educational events, training, forums and conferences, as well as undertaking joint steps for the closer involvement of women in the field, providing joint support for strengthening cooperation between the public and private sectors, formed an important part of the proposals and recommendations voiced by the panel participants.