Xəbərlər • 28.06.2024
27 və 28 iyun tarixlərində Milli Aviasiya Akademiyasının təşkilatçılığı ilə “Süni intellekt texnologiyaları və aerokosmik problemlər” adlı II beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Bu il beynəlxalq konfransın mövzuları sırasında təhlükəsizlik istiqamətinə xüsusi diqqət ayrılıb. Belə ki,  konfransın bölmələrindən biri aviasiya təhlükəsizliyində süni intellekt problemlərinə həsr edilib. Burada aviasiya sahəsində kibertəhlükəsizliyin qorunması və süni intellektin rolu barədə məruzələr təqdim edilib. Konfransda xarici alimlərlə yanaşı Türkiyənin ilk astronavtı Alper Gezeravcı fəxri qonaq qismində iştirak edib.
AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov konfransda təqdimat ilə çıxış etmişdir. O, kritik informasiya infrastrukturu sahəsi hesab edilən aviasiya sektorunda mümkün kibertəhlükəsizlik təhdidləri və ölkəmizdə kritik informasiya infrastrukturunun kibertəhlükəsizliyi istiqamətində aparılan işlər barədə məlumat verib.

ACOA Participated in the International Scientific-Practical Conference
On June 27 and 28, the National Aviation Academy organised the 2nd International Scientific-Practical Conference titled "Artificial Intelligence Technologies and Aerospace Problems."
This year, special attention was given to the topic of security at the international conference. One of the sections of the conference was dedicated to the issues of artificial intelligence in aviation safety. Reports were delivered on the protection of cybersecurity in aviation and the role of artificial intelligence. In addition to international scientists, Alper Gezeravcı, the first astronaut of Turkiye, attended as an honorary guest.
Rauf Jabarov, Deputy Chairman of the Board of ACOA, delivered a presentation at the conference. He provided information on potential cybersecurity threats in the aviation sector, considered a critical information infrastructure area, and discussed the ongoing efforts in our country to ensure the cybersecurity of critical information infrastructure.