Xəbərlər • 13.03.2024
12 mart tarixində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) İdarə Heyətinin sayca 10-cu olan növbəti iclası baş tutub. İclas AKTA İdarə Heyətinin üzvü olan Simbrella şirkətinin ofisində keçirilib.
İclasda AKTA İdarə Heyətinin sədri Elvin Balacanov tərəfindən cari ilin birinci rübünün hesabatı təqdim edilib. Qeyd olunan dövr ərzində maarifləndirmə, təhsil, əməkdaşlıq, tədqiqat və inkişaf istiqamətləri üzrə AKTA tərəfindən görülmüş işlər barədə məlumat verilib və müzakirələr aparılıb.
Görüşdə AKTA üzvlüyünə müraciət etmiş “Secure Future”, “KiberKod”“Allsafe Kibertəhlükəsizlik" şirkətləri İdarə Heyəti tərəfindən AKTA-nın yeni üzvləri kimi təsdiq olunub və beləliklə, AKTA üzvü olan hüquqi şəxslərin sayı 50-ni keçib. Həmçinin, “AKTA Eksperti” meyarlarına cavab verən 9 nəfər mütəxəssisin AKTA-nın fiziki şəxs qismində üzvlüyünə qəbul edilməsinə dair qərar qəbul edilib və beləliklə, AKTA ekspertlərinin sayı 69-a çatıb. İclasda həm fərdi, həm də şirkətləri təmsil edən AKTA ekspertlərinin əməkdaşlıq platforması olan Ekspert Komitələrinin formalaşdırılması qərara alınıb.  İlkin mərhələdə İdarə Heyəti tərəfindən aşağıdakı komitələrin formalaşdırılmasına dair qərar qəbul edilib:
• Hüquq və ictimai təşəbbüslər komitəsi;
• Yerli həllər, məhsullar, innovasiya və startaplar komitəsi;
• Təhsil, tədris və insan resursları komitəsi;
• Kibertəhdidlərə qarşı mübarizə, texniki məsələlər və prosedurlar komitəsi.
Görüşdə AKTA tərəfindən son dövrlərdə aparılan və üzvlərə yönəlmiş bir sıra işlər barədə məlumat verilib. AKTA İdarə Heyətinin sədr müavini Rauf Cabarov kibertəhlükəsizlik məhsul və xidmətlərinin elektron kataloqu barədə iclas iştiakçılarına məlumat verib. Bu kataloqa müraciətlərin qəbul  edilməsi proseduru və AKTA üzvü olan şirkət və təşkilatlar üçün yaradılmış elektron kabinetin imkanları təqdim olunub.
Görüşün sonunda AKTA İdarə Heyətinin üzvləri tərəfindən gələcək fəaliyyət barədə müzakirələr aparılıb və təkliflər səsləndirilib.
Qeyd edək ki, iclasda AKTA İdarə Heyətinin üzvü qismində təmsil olunan “Digitalks Technologies”, “CyberPoint”, “A2Z Technologies”, “Simbrella” və “AzeRobot Education” şirkətlərinin rəhbərləri və nümayəndələri iştirak edib.

A regular meeting of the Board of Directors of ACOA was held
The regular meeting of the Association of Cybersecurity Organisations of Azerbaijan (ACOA), the 10th in number, took place on March 12th. The meeting was held at the office of Simbrella, a member of the ACOA’s Board of Directors.
At the meeting, the Chairman of the Board, Elvin Balajanov, presented the report of the first quarter of the current year. Information was provided and discussions were held regarding the activities carried out by ACOA in the areas of awareness, education, collaboration, research, and development during the reporting period.
During the meeting, three companies, "Secure Future," "KiberKod," and "Allsafe Kibertəhlükəsizlik," which had applied for ACOA membership, were approved by the Board of Directors as new members of ACOA. With this approval, the number of legal entities that are members of ACOA has exceeded 50. Additionally, a decision was made to admit 9 experts who meet the criteria of "ACOA Expert" into the membership of ACOA as physical persons, thus bringing the total number of ACOA experts to 69. It was also decided to establish Expert Committees - collaboration platforms for both individuals and companies represented by ACOA experts. At the initial stage, the Board decided to establish the following committees:
- Committee on Law and Public Initiatives;
- Committee on Local Solutions, Products, Innovation, and Startups;
- Committee on Education, Training, and Human Resources;
- Committee on Cyber Threats, Technical Issues, and Procedures.
Throughout the session, information was provided about the recent activities conducted by ACOA and directed towards its members. The Deputy Chairman of the Board, Rauf Jabarov, provided information about the electronic catalogue of cybersecurity products and services. The procedure for submitting applications to this catalogue, as well as the functionalities of the electronic cabinet designed for member companies and organizations of ACOA were demonstrated.
At the end of the meeting, discussions were held among the members of the Board regarding future activities, and suggestions were made.
It's important to highlight that the representatives and leaders of companies such as "Digitalks Technologies," "CyberPoint," "A2Z Technologies," "Simbrella," and "AzeRobot Education," all of which are members of the Board of ACOA, participated in the meeting.